Domů
Plynárenství
Nové německé LNG terminály budou klíčové pro zajištění plynu v nejbližších letech
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Nové německé LNG terminály budou klíčové pro zajištění plynu v nejbližších letech

Připravované nové německé LNG terminály budou v nejbližších letech klíčové pro náhradu ruského zemního plynu. První tři nové terminály by měly být dokončeny ještě letos, další tři pak mají být uvedeny do provozu do konce roku 2023. Informaci přinesl zahraniční server S&P Global.

Zahraniční server S&P Global uvedl, že projekty zaměřené na výstavbu nových LNG terminálů v Německu běží podle plánu a že první tři projekty budou dokončeny ještě v letošním roce. Má se jednat o plovoucí terminály u obcí Wilhelmshaven, Brunsbüttel a Lubmin.

Po dokončení uvedených LNG terminálů získá Německo novou dovozní kapacitu ve výši 20 mld. m3/rok, což odpovídá zhruba 43 % dovozu ruského zemního plynu do Německa v roce 2021. Terminály budou nicméně zpočátku využívány na nižší kapacitu a očekává se tak, že Německo pomocí nich v roce 2023 doveze 9 až 11 mld. m3 zemního plynu.

Po dokončení všech šesti připravovaných plovoucích LNG terminálů by Německo mělo získat novou dovozní kapacitu ve výši 40 mld. m3.

Provozované a plánované LNG terminály v severozápadní Evropě. Zdroj: S&P Global

Německo dříve několikrát zopakovalo, že včasné dokončení nových LNG terminálů bude jedním ze tří hlavních opatření, které zemi zajistí bezpečnost dodávek zemního plynu v nadcházející zimě.

Zbylá dvě opatření jsou pokračující snaha o omezení spotřeby zemního plynu alespoň o 20 % a optimalizace dovozu a vývozu zemního plynu během zimních měsíců.

První terminál dokončen v rekordním čase

Německo tento týden informovalo, že první z připravovaných LNG terminálů byl již dokončen. Jedná se o terminál u Wilhelmshavenu o roční kapacitě 7,5 mld. m3. První dodávky zkapalněného zemního plynu má terminál zpracovat na počátku roku 2023.

Zajímavostí je, že terminál v Wilhelmshavenu byl dokončen během pouhých 200 dní. Samotné povolení ke stavbě projekt získal až v průběhu srpna. Obvykle je přitom Německo za pomalou realizaci investic kritizováno, a to hlavně s odkazem na výstavbu páteřní přenosové soustavy elektřiny.

"Německo umí být rychlé a postupovat v infrastrukturních projektech s velkým odhodláním, když spolková i regionální vláda společně s účastníky projektu táhnou za jeden provaz," uvedl Robert Habeck, německý ministr průmyslu.

To, že v případě potřeby může být výstavba nové plynárenské infrastruktury významně urychlena, ukazuje i nizozemský plovoucí LNG terminál v Eemshavenu. Tento terminál s roční dovozní kapacitou 8 mld. m3 byl do komerčního provozu uveden letos v září, přičemž příprava projektu započala teprve po ruské invazi na Ukrajinu letos v březnu. Třetinu kapacity terminálu si prostřednictvím společnosti ČEZ pronajala také Česká republika.

Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) fungovalo k polovině října v Evropě 30 LNG terminálů. Největšími dovozci LNG v Evropské unii jsou Španělsko, Francie a Itálie. Největšími dodavateli LNG do Evropy jsou pak Spojené státy a Katar.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Ivan Novák
19. listopad 2022, 16:50

S vybudováním terminálu ve Wilhelmshaven je mi to právě teď nějaké nesrozumitelné: Hoegh Esperanza sice včera vyplula z Brestu, ale místo na severovýchod míří na jihozápad. Možná ještě potřebuje přepudrovat ve Španělsku.

Pravoslav Motyčka
19. listopad 2022, 21:26

V EU se má instalovat během 7 -8 let 60 milionů tepelných čerpadel , spotřeba plynu by teoreticky měla rychle klesat. Této vizi by se měly přizpůsobit také investice do plynové infrastruktury. Zatím je energetická politika chaos, kdy jedna ruka neví co dělá druhá.

intfor
19. listopad 2022, 21:54

Ona se také někde musí vzít elektřina pro ta tepelná čerpadla. A jelikož většina z nich bude pravděpodobně vzduch-voda, nebo vzduch-vzduch, tak v případě větších mrazů té elektřiny bude potřeba hodně. Souhlasím že je energetická politika chaos.

Roman Mysík
19. listopad 2022, 22:40

Spotřebu plynu táhne především průmysl a tepelným čerpadlem hliník fakt neroztavíš! :-) Pokles spotřeby převodem domácností na alternativní zdroje je naprosto marginální záležitost! Navíc ta elektřina pro tepelná čerpadla ve většině Evropy se bude vyrábět z čeho? Z plynu. A jsme tam, kde jsme byli. Tohle poroučení větru - dešti nikdy nefungovalo, ať byla ideologie sebesilnější! Grétou prostě nezatopíš!

hlpb
20. listopad 2022, 07:10

Tak trochu osvěty do mylných osobních pocitů: pro Romana něco reálných čísel, aby se tady příště neztrapňoval.

Podíl vyrobené elektrické energie dle jednotlivých zdrojů v EU v roce 2022:

1. OZE = 38%

2. JE = 24%

3. plyn = 18%

4. uhlí = 17%

Závěr = plyn se podílí na výrobě EE v EU jen z 18% a to většina není ani náhodou.

Jan Stehlik
20. listopad 2022, 08:44

A v zimě vypadá situace jak ? K čemu je mi výkon OZE v létě , když energie potřebuji v zimě ?

hlpb
20. listopad 2022, 10:04

Ach jo, Honzo, ty máš mylné představy, které nemají s realitou nic společného např. si myslíš, že OZE funguje jen v létě, ve skutečnosti OZE fungují stejně dobře v zimě jako v létě, což dokládají čísla z výroby:

Podíl výroby elektrické energie v 1. čtvrtletí 2022 (leden, únor, březen)dle zdrojů:

1. OZE = 36%

2. JE = 25%

3. plyn = 18%

4. uhlí = 17%

Emil
20. listopad 2022, 10:18

Ještě kdyby tak nějaká čtvrtletní statistika cokoliv vypovídala o schopnosti vyrábět elektřinu v době kdy je skutečně potřeba, a nebylo to nárazově podle toho jak kdy a kde zrovna zafouká.

Jan Stehlik
20. listopad 2022, 10:41

Tabulky jsou krásná věc , ale mám známeho co má soláry na chalupě . Jiný přívod energie tam nemá . Dávno by měl natažené dráty , ale ochranáři mu to nepovolí . Takže reálná zkušenost je , že se odstěhuje na zimu do bytu . Prostě ty soláry na střeše za obrovský balík mu přes léto fungují , ale v zimě ani lednička či televize . Po pěti letech měnil baterie . To je realita nikoliv reklamní články o výborném výkonu OZE. A kdyby sčítnul kolik stojí 1kwh , tak by jste se vyvrátil.

hlpb
20. listopad 2022, 12:59

V naší zeměpisné šířce nikdy opakuji nikdy nebudou solární panely schopné zajistit v zimě EE pro RD nebo chalupu. Kdo čeká něco jiného musí byt totální mimoň.

Sousedovi včera vyrobila jeho FVE 6 kWh což znamenalo, že si vyrobil cca 1/3 denní spotřeby domu a ušetřil cca 60 Kč. Za tento rok už vyrobil a spotřeboval 6 MWh svojí EE, to znamená při aktuálním cenovém stropu na EE, úsporu cca 60.000,-Kč.

Michal K.
20. listopad 2022, 19:17

Pan Blaha, vsimli ste si, ze emisie CO2 v Nemeckej energetike, za posledne roky stupaju ?

Nemali by "obcasne zdroje elektriny" byt nizkoemisne ?

hlpb
21. listopad 2022, 12:02

Michale, emise CO2 nestoupají kvůli OZE, ale kvůli rozhodnutí vypnou JE. Výroba JE byla z většiny nahrazena OZE a z menší části byla nahrazena fosilními elektrárnami viz níže.

OZE každý rok nahradí cca 12-14 TWh fosilní nebo JE energie. Tzn. že v roce 2024 bude nahrazeno pomocí OZE zbývajících 30 TWh JE (cca 6%), od roku 2025 pak začne nahrazování uhelných elektráren, navíc přibližně od roku 2027 začne postupná výroba EE z vodíku v plynových elektrárnách.

Podíl vyrobené energie rok 2005:

fosil 60%, JE 29%, OZE 11%

rok 2010:

fosil 56%, JE 25%, OZE 19%

rok 2015:

fosil 51%, OZE 33%, JE 16%

rok 2022:

OZE 51%, fosil 42%, JE 7%

Za 18 let OZE nahradily 1/3 fosilní výroby = cca 110 TWh a 3/4 výroby z JE = cca 120 TWh

Michal K.
21. listopad 2022, 20:52

tak to je pekne od vas. to je vlastne priznanie, ze OZE nevedia nahradit jadrove elektrarne.

emisie Nemecka v

2020 314g

2021 355g

2022 budu este vyssie ako 21

To nam to tie obcasne zdroje energie ale pomahaju znizovat uhlikovu stopu ...

Petr Zelený
21. listopad 2022, 11:29

Tyto čísla jsou je elektřina. V ČR se spotřebuje elektřiny jen cca. 70 TWh, kdežto plynu 100 TWh (je v tom i plyn pro výrobu elektřiny, ale toho je málo). Takže minimálně v ČR jde většina energie z plynu.

A pak tu máme 8 mil tun ropy. Většina se spotřebuje v zimě (proto jsou na plyn na zimu zásobníky). Spousta tepla pro výrobu elektřiny z uhlí se spotřebuje na vytápění - ta v tom není. Tak si vezměte leden - celkovou spotřebu energie - ne jen elektřinu, tedy plyn, ropy, uhlí a rázem OZE jsou nižší jednotky procent.

hlpb
21. listopad 2022, 12:14

Máš naprostou pravdu, ale my jsme se bavili o elektřině.

Snížení spotřeby ropy už v EU nastalo, vrchol spotřeby ropy už byl někde v roce 2017. Od toho roku spotřeba ropy v EU každý rok klesá díky růstu počtu elektromobilů, jen letos se v Evropě prodá cca 3 mil. EV (jeden elektromobil ušetří cca 30 barelů ropy za rok, tzn. že jen letos prodaná EV ušetří cca 90 mil. barelů ropy/rok). Snižovaní spotřeby zemního plynu je realizováno v EU hlavně pomocí tepelných čerpadel.

Pravoslav Motyčka
20. listopad 2022, 20:57

Ano máte pravdu ta elektřina pro TČ se bude vyrábět z plynu , ale dnešní moderní TČ má SCOP 4 ( záleží na teplotě otopné vody , berme to jako průměr) Pokud se budou stavit nové el. na zemní plyn bude mít výroba el. energie včetně ztrát při přenosu dejme tomu 55%. Takže suma sumárum 220% využití energie plynu. Dále pak ne všechna energie pro pohon TČ bude z plynu. Obecně se zvýší spotřeba elektřiny a to povede k vyšší výrobě ze všech zdrojů takže všechno nebude plyn a když ty TČ budou nahrazovat původní plynové topení tak prostě spotřeba plynu růst nebude naopak poklesne, samozřejmě se přitom nesmí likvidovat jaderná nebo uhelná energetika v takovém případě se bude uvolněný plyn z vytápění využívat pro krytí výroby el. energie místo původních uhelných nebo jaderných el. Bohužel to je příklad i ČR kdy u nás bude plyn sloužit jako náhrada uhlí takže reálně k žádné úspoře plynu nedojde.

Roman Mysík
19. listopad 2022, 22:34

Titulek je špatně. Ve skutečnosti má znít: Nové německé LNG terminály budou klíčové pro zajištění plynu PRO NĚMECKO v nejbližších letech. Vzpomeňte si, jak při Covidu Němci naprosto sobecky a protizákonně zabavovali zdravotnický materiál cizích zemí pro vlastní potřebu. S plynem to nebude jinak! Ono bude sranda i to, až dojde na to, že plyn skladovaný na našem území je Německý plyn v Německých zásobnících. :-)

Martin P
21. listopad 2022, 10:23

V zákonném rámci vyhlášeného nouzového stavu to bude Němcům k ničemu.

Ivan Švančara
20. listopad 2022, 00:24

zaujimave, ze roztlieskavaci nemaju nic k tomu, aby doterajsich pomylenych diskutujucich priviedli na tie spravne, uvedomele myslienky.

Michal K.
20. listopad 2022, 19:17

Nemecko:

Príslušníci civilnej ochrany predpovedajú výpadky elektriny v januári a februári

express. de/panorama/blackouts-katastrophenschuetzer-prophezeit-grosse-stromausfaelle-372317

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se