Domů
Společnosti ve světě
Polský soud anuloval pokutu vyměřenou Gazpromu kvůli plynovodu Nord Stream 2
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Polský soud anuloval pokutu vyměřenou Gazpromu kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský soud anuloval pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 150 miliard Kč), kterou před dvěma lety polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Úřad dnes nicméně oznámil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Informovala o tom agentura PAP.

Soud zrušil i pokutu 234 milionů zlotých, kterou úřad před dvěma lety vyměřil pěti podnikům podílejícím se na financování projektu Nord Stream 2. „Rozhodnutí soudu nás překvapilo,“ uvedl šéf antimonopolního úřadu Tomasz Chróstny.

Plynovod Nord Stream 2 měl po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Dokončen byl v loňském roce, jeho zprovoznění však zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska letos v únoru napadla Ukrajinu.

Ilustrační foto

Už v roce 2011 zahájil provoz plynovod Nord Stream 1, který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 2. Rusko letos dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa nejprve výrazně omezilo a později provoz plynovodu zcela zastavilo. Svůj postup zdůvodňovalo technickými problémy souvisejícími s protiruskými sankcemi. Evropská unie ale tvrdila, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Koncem září pak byly u plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 zjištěny úniky plynu. Ukázalo se, že plynovody poškodily výbuchy, které zřejmě byly sabotáží.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Maly Jarda
21. listopad 2022, 23:49

Poláci jsou americký kůň v Evropě. Poláci , s povolením Američanů, dělají vše pro to aby nás zatáhli do 3.světové .. bohužel nejsou dost inteligentní aby jim došlo že jakmile se jim to podaří tak Američani uskočí a nechají Evropu se v tom máchat

Jan Novák
27. listopad 2022, 01:58

Jardo, klid. Poláci předně mají obavy z Ruska. A vývoj jim dává za pravdu. Zatímco oni se připravovali (nejen) v oblasti energetiky, my jsme si hráli na to, že problém neexistuje. Minimálně od roku 2014 jsme měli vědět, co hrozí. Takže je moc poučovat nemůžeme, resp. by to vypadalo minimálně v tomto ohledu hloupě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516