Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. EU upřednostní obnovitelné zdroje před ochranou investic. Vypovězení klíčové mezinárodní smlouvy je prý nevyhnutelné

Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu

Evropská komise považuje za nevyhnutelné, aby EU jako celek vypověděla tzv. Smlouvu o energetické chartě. Tato smlouva – jejímž účelem je ochrana investic v energetice – dlouhodobě neodpovídá směřování energetiky v EU k obnovitelným zdrojům. 

Na Evropské úrovni se začíná zvažovat, zda si Evropská unie jako celek může dovolit být i nadále signatářem Smlouvy o energetické chartě. Tato smlouva je podle členských států nekompatibilní se současnou proměnou energetiky k obnovitelným zdrojům. Nejpravděpodobnější možností proto nyní je, že smlouvu vypoví celá Evropská unie.

2. Rusko: Ochranné konstrukce v Záporožské jaderné elektrárně jsou téměř hotové

JE Záporoží. Zdroj: Energoatom

Ruská státní tisková agentura TASS na začátku tohoto týdne uvedla, že budování ochranných konstrukcí v Záporožské jaderné elektrárně se blíží dokončení. Záporožskou jadernou elektrárnu, která se nachází na jihovýchodě Ukrajiny, Rusko obsadilo loni v březnu poté, co zahájilo invazi na Ukrajinu.

Záporožská jaderná elektrárna, která je se svým instalovaným výkonem bezmála 6 GW největší jadernou elektrárnou v Evropě, se od ruské invaze na Ukrajinu dostala do centra pozornosti. Rusko elektrárnu obsadilo loni v březnu, od té doby se jaderná elektrárna, stejně jako další ukrajinská elektroenergetická infrastruktura, v loňském roce opakovaně stala terčem ostřelování, což v některých případech vedlo i k přerušení externích dodávek elektřiny do elektrárny.

3. Estonsko vybralo malý reaktor BWRX-300 pro svou první jadernou elektrárnu

Estonská společnost Fermi Energia si pro výstavbu vybrala malý modulární reaktor BWRX-300 od společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). S potenciálním nasazením reaktoru se v této pobaltské zemi počítá začátkem třicátých let tohoto století. V úvahu přicházely ještě dva další designy SMR.

V září 2022 společnost Fermi Energia uvedla, že hodlá posoudit tři designy SMR: GE Hitachi, NuScale a Rolls-Royce. Nabídky s komplexní technickou dokumentací potřebnou k odhadu nákladů na výstavbu měly být dodány do prosince. Společnost uvedla, že při výběru technologie posuzovala aspekty technologické vyspělosti, vytvoření referenčního reaktoru, ekonomickou konkurenceschopnost a možnost podílu estonských společností v dodavatelském řetězci.

4. Dodávky plynu z Ruska plynovody se v lednu propadly na nové historické minimum

Plynové pole Kharasaveyskoye

Na začátku letošního roku došlu k dalšímu poklesu dodávek ruského plynu do Evropy skrz plynovody, kdy se objem plynu proudící do EU skrz Ukrajinu a Turecko propadl meziměsíčně o třetinu. V tomto případě však za poklesem dodávek zřejmě nestálo Rusko, ale výhodnější nákupy na spotovém trhu způsobené poklesem velkoobchodních cen plynu napříč Evropou.

Podle dat S&P Global Commodity Insights poklesly v lednu dodávky ruského plynu do Evropy skrz plynovody oproti prosinci o 36 %, ve srovnání s loňským lednem dokonce o 79 %. Skrz dvě zbývající hlavní přepravní trasy, Ukrajinu a Turecko, tak Rusko do Evropy v lednu vyvezlo pouze 1,52 miliardy metrů krychlových plynu.

5. Odstavení tureckého exportního terminálu následkem zemětřesení znepokojilo ropné trhy

Ceny ropy v úterý podruhé za sebou v tomto týdnu vzrostly. Dle analytiků může být jedním z faktorů obava o nedostatek dodávek z Turecka po odstavení velkého exportního ropného terminálu Ceyhan, kterým proudí ropa z Ázerbájdžánu na mezinárodní trhy. Uzavření terminálu je ohlášeno od 6. do 8. února. Dle zprávy námořní agentury Tribeca Shipping Agency jsou přístavy v jižním Turecku postiženy zemětřesením a operace se zpožďují.

Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o přibližně 2,15 % na 82,73 USD za barel během úterního rána, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate USA (WTI) vzrostly o zhruba 2,29 % na 75,81 USD za barel.

6. Německo: Snížení štědré podpory na nákup elektromobilů se projevilo v prodejích

Německo od letošního roku snížilo svou štědrou podporu na nákup elektromobilů a hybridních vozidel. To se projevilo na prodejích těchto vozidel v prosinci i lednu. Celkové prodeje těchto vozidel oproti loňskému roku by dle očekávání Sdružení automobilového průmyslu VDA mohly poklesnout téměř o desetinu.

Po snížení kupních prémií na začátku roku se v Německu propadly registrace nových elektromobilů. Podle německého Úřadu pro motorovou dopravu (KBA) klesly registrace elektromobilů v lednu o zhruba 83 % na 18 100 vozů z prosincových 104 300, oproti loňskému lednu poklesl prodej elektromobilů o 13,2 %.

7. Vesmírné testy nového jaderného raketového pohonu NASA by se mohly uskutečnit již v roce 2027

Americká organizace NASA a agentura pro pokročilé výzkumné obranné projekty (DARPA) budou do roku 2027 spolupracovat na vývoji demonstračního jaderného vesmírného pohonu­. Díky vyšší účinnosti může nový pohon pomoci zejména při průzkumech hlubokého vesmíru.

Obě organizace oznámily na konci ledna partnerství při vývoji raketového pohonu pro program Agile Cislunar Operations (DRACO). Společná dohoda má za cíl urychlit úsilí vývoje nového pohonného systému.

8. Podíl OZE na výrobě elektřiny v EU roste. Slunce a vítr poprvé překonaly zemní plyn či uhlí

Hybridní solární a větrná elektrárna.

Podle studie energetického think-tanku Ember se v roce 2022 vyrobilo z větru a slunce rekordních 22 % evropské elektřiny. Poprvé tak tyto obnovitelné zdroje energie (OZE) předstihly svou celkovou výrobou produkci elektřiny ze zemního plynu, podobně jako výrobu elektřiny z uhlí.

Ze studie Ember European Electricity Review 2023, která byla nedávno zveřejněná, vyplývá, že obnovitelné zdroje stále více dominují na trhu s elektřinou v EU. Výroba elektřiny ze slunečního záření vzrostla v roce 2022 o rekordních 39 TWh, což představuje nárůst o 24 % a téměř zdvojnásobení předchozího rekordu.

9. Europarlament: EU by měla uvalit totální embargo na dovoz fosilních paliv a uranu z Ruska

European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut

Evropská unie od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině uvalila na Rusko a tamní společnosti či jedince již řadu sankcí, které jsou zaměřené mimo jiné na tamní energetický sektor. Poslanci Evropského parlamentu však na začátku měsíce vyzvali státy EU, aby přijaly úplný zákaz na dovoz fosilních paliv a uranu z Ruska. Prozatím se plošné sankce EU nijak konkrétně nevztahovaly na dovoz zemního plynu či ruský jaderný sektor.

Evropská unie se chystá v nejbližších dnech představit další, v pořadí již desátý balíček sankcí proti Rusku, a dále tak stupňovat tlak na tamní ekonomiku. Minulý čtvrtek přijal Evropský parlament rezoluci, ve které kromě podpory Ukrajiny a jejího možného budoucího členství v EU vyzývá k dalším sankcím proti Rusku, a to především v oblastech, které ještě nebyly cíleny.

10. Francouzský jaderný regulátor potvrdil bezpečnost reaktoru, který by EDF mohla postavit v ČR

Budova vedení společnosti EDF v Paříži

Francouzský jaderný regulátor na žádost vlády vydal stanovisko k bezpečnosti reaktoru typu EPR1200. Tento typ bude podle regulátora vzhledem ke svému sníženému výkonu disponovat většími bezpečnostními rezervami oproti typu EPR2, ze kterého je odvozen. Společnost EDF navrhla typ EPR1200 pro exportní účely a v případě úspěchu ve výběrovém řízení jej hodlá postavit v české jaderné elektrárně Dukovany. 

Francouzský jaderný regulátor (Autorité de Sûreté Nucléaire – ASN) vydal kladné stanovisko k bezpečnostním variantám reaktoru EPR1200. O stanovisko ke tlakovodnímu reaktoru společnosti EDF určenému k exportu požádala regulátora francouzská vláda.

Téma

Peněz na vybudování jaderného úložiště je na účtě zatím sotva třetina. Náklady ale pravděodobně převýší odhad

Vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu včetně jeho stoletého provozu má podle úředníků přijít na 130 miliard korun. Bude to ale spíš více. Na jaderném účtu je nyní jen 36 miliard korun a ČEZ tam zatím každý rok posílá asi 1,7 miliardy.

Česko chce do roku 2028 vybrat finální lokalitu pro vybudování jaderného úložiště. Peníze, které jsou na to zatím vyčleněné, však nebudou pravděpodobně stačit.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se