Domů
Jaderné elektrárny
Estonsko vybralo malý reaktor BWRX-300 pro svou první jadernou elektrárnu
Vizualizace elektrárny s malým modulárním reaktorem BWRX-300. Zdroj: GE Hitachi
Zdroj: GE Hitachi

Estonsko vybralo malý reaktor BWRX-300 pro svou první jadernou elektrárnu

Estonská společnost Fermi Energia si pro výstavbu vybrala malý modulární reaktor BWRX-300 od společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). S potenciálním nasazením reaktoru se v této pobaltské zemi počítá začátkem třicátých let tohoto století. V úvahu přicházely ještě dva další designy SMR.

V září 2022 společnost Fermi Energia uvedla, že hodlá posoudit tři designy SMR: GE Hitachi, NuScale a Rolls-Royce. Nabídky s komplexní technickou dokumentací potřebnou k odhadu nákladů na výstavbu měly být dodány do prosince. Společnost uvedla, že při výběru technologie posuzovala aspekty technologické vyspělosti, vytvoření referenčního reaktoru, ekonomickou konkurenceschopnost a možnost podílu estonských společností v dodavatelském řetězci.

Společnost Fermi Energia nyní oznámila vítězného uchazeče, společnosti GEH. Obě strany nyní podepíší smlouvu o vývoji projektu a předběžných pracích.

Zmenšený varný reaktor od GE Hitachi

Projekt BWRX-300 společnosti GEH je vodou chlazený reaktor SMR s přirozenou cirkulací o výkonu 300 MWe a pasivními bezpečnostními systémy. Blok využívá konstrukční a licenční základnu varného reaktoru ESBWR společnosti GEH. V současné době prochází předlicenčním hodnocením návrhu u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost a předběžným hodnocením návrhu u Komise pro jadernou regulaci USA.

Návrh konstrukce SMR BWRX-300 od společnosti GE Hitachi. Zdroj: GE Hitachi

"Vzhledem k tomu, že výstavba demonstračního reaktoru bude zahájena v Kanadě, považuje společnost Fermi Energia tento reaktor za nejvhodnější pro výstavbu v Estonsku," uvedla společnost. "Na základě zkušeností s projektováním a výstavbou jaderné elektrárny Darlington poblíž Toronta v provincii Ontariu lze postupně zahájit i plánování, projektování a výstavbu estonské jaderné elektrárny."

Spolupráce na projektu začala již v roce 2019

"BWRX-300 je v principu varný reaktor, který používá a dobře zná řada evropských zemí včetně Finska a Švédska," řekl generální ředitel společnosti Fermi Energia Kalev Kallemets. "Tento model reaktoru je však mnohem menší než ty, které se používají v jaderných elektrárnách našich severních sousedů, což nabízí vyšší bezpečnost, nižší náklady a kratší dobu výstavby. Zároveň je možné se opřít o zkušenosti sousedů a nabídnout spotřebitelům čistou elektřinu za přijatelnou a stabilní cenu."

Společnosti GEH a Fermi Energia spolupracují od roku 2019, kdy byla uzavřena dohoda o spolupráci na potenciálním nasazení reaktoru BWRX-300. Spolupráce pokročila v roce 2021, kdy obě strany uzavřely dohodu o spolupráci v klíčových oblastech, které zahrnovaly podporu licencování a rozvoj dodavatelského řetězce.

Malé modulární reaktory NuScale Malé modulární reaktory NuScale. Zdroj: Oregon State University

Velký zájem o modulární reaktory BWRX-300

Minulý měsíc bylo oznámeno, že společnosti GEH, Ontario Power Generation (OPG), SNC-Lavalin a Aecon podepsaly smlouvu o umístění SMR BWRX-300 v lokalitě Darlington společnosti OPG. V srpnu loňského roku zahájila společnost Tennessee Valley Authority plánování a předběžné licencování potenciálního nasazení reaktoru BWRX-300 v lokalitě Clinch River v Tennessee. Kanadská společnost SaskPower v červnu 2022 oznámila, že vybrala BWRX-300 pro potenciální nasazení v Saskatchewanu v polovině 30. let 20. století.V Polsku společnost ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) a její partneři zahájili předlicenční proces podáním žádosti o posouzení BWRX-300 polské Národní agentuře pro atomovou energii. Společnost OSGE plánuje nasazení reaktorů BWRX-300 s termínem pro první z nich do konce tohoto desetiletí.

Malý modulární reaktor BWRX-300. Zdroj: GE Hitachi

Na podporu celosvětového využití reaktoru BWRX-300 má společnost GEH uzavřeno memorandum o porozumění nebo jinou dohodu mimo jiné se společnostmi v České republice, Kanadě, Polsku, Švédsku, USA a Velké Británii. Ve Velké Británii společnost GEH zahájila proces certifikace projektu BWRX-300.

Estonsko čeká před zahájením výstavby hodně práce

"Výběr BWRX-300 polskými, švédskými a dalšími evropskými společnostmi nám dává jistotu, že kompetence a dodavatelský řetězec vybrané technologie budou v Evropě dostatečné," uvedl Kallemets.

Společnost Fermi Energia upozornila, že k výstavbě jaderné elektrárny v Estonsku je zapotřebí rozhodnutí parlamentu, který schválí využití jaderné energie v zemi. Rovněž musí být vytvořen speciální národní plán pro výběr vhodné lokality pro umístění elektrárny a také v oblasti jaderné energetiky zpracována příslušná legislativa.

Rolls-Royce SMR, malý modulární reaktor. Zdroj: Rolls-Royce SMR

"Analyzovali jsme všechny činnosti, které nás čekají, a považujeme za reálné vyrábět v Estonsku spolehlivou, čistou a cenově dostupnou jadernou energii do Vánoc 2031, což by mělo být i v zájmu společnosti a klimatických cílů země," řekl Kallemets. "Tento cíl pochopitelně vyžaduje velké úsilí ze strany státu i společnosti Fermi Energia."

Společnost Fermi Energia byla založena estonskými odborníky na energetiku a jadernou energii s cílem rozvíjet nasazení SMR v Estonsku. V červenci 2019 společnost zahájila studii proveditelnosti SMR pro estonské cíle v oblasti dodávek elektřiny a ochrany klimatu po roce 2030. To vše v návaznosti na způsob financování ze strany investorů a akcionářů.

Fermi vybrala čtyři projekty SMR, které byly zahrnuty do studie proveditelnosti: Moltex Energy SSR-W300, Terrestrial Energy IMSR-400, GE Hitachi BWRX-300 a NuScale SMR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jiří Švarc
12. únor 2023, 01:10

1419 norských nešťastníků si nestihlo převzít EV do konce minulého roku a to má být důvod k napsání článku? Taky jste čekal, že jich nebude tak moc?

Vladimír Šťastný
12. únor 2023, 06:49

To jste článek poněkud nepochopil, zkuste to ještě jednou. Mimochodem, lednový pokles prodejů EV o 83% hlásí i Německo.

Jistě je to dané avizovaným snížením podpory prodejů, kdy zájemci chtěli ještě před koncem roku využít tyto v plné výši a tím poněkud vyzobali aktuální poptávku, ale to, že snížení podpory o pouhou třetinu vyvolá takový pokles, asi překvapilo všechny.

Jiří Švarc
12. únor 2023, 10:33

Tak poslední větu můžu vyvrátit docela snadno, mě to opravdu nepřekvapilo a zřejmě nikoho, kdo měl trochu snahy se na to podívat trochu z větší šířky.

Prodeje aut v Norsku:

prosinec 2021: 18509 ks

leden 2022: 7957 ks

- pokles 57 % mezi měsíci, kdy se nic nestalo. Proč? Jednoduše hromada lidí si chce dát auto do nákladů, tak kupují ke konci roku. Počítat tedy pokles mezi prosincem a lednem je naprostá ... (něco co by neprošlo filtrem).

Je logické předpokládat, že prodeje v delším horizontu stejného období budou podobné, resp. se budou blížit ročním změnám, ale ty jsou v řádu jednotek procent a zanedbatelné.

Tak tedy jedno kratší období:

prosinec 2021 + leden 2022: 26466 ks

prosinec 2022: 39497 ks

+ leden 2023: 1860 ks

= celkem: 41357 ks (+14891 YoY)

Výsledek - nepřekvapující zcela očekávaný propad v lednu, který s jistotou bude pokračovat i v únoru. To jen abyste zase příští měsíc nebyl překvapený jako "všichni".

Michal K.
12. únor 2023, 19:33

statistika je osemetna zalezitost ....

richie
13. únor 2023, 15:15

predpokladam, ze vami uvadzane cisla su korektne - a ano provovnavat rozidel nedzi decembrom a januarom nie je korektny, ale ine je to aj provname rovnake obdobia:

leden 2022: 7957 ks

leden 2023: 1860 ks

ja tam vidim zretelny rozdiel , vy nie?

Karásek
11. únor 2023, 15:34

Že je něco na papíře ještě neznamená, že to musí být zrealizováno. Pokud ponecháme stranou neekologičnost jaderné energetiky a rizika havárií tak to bezesporu po vzoru NuScale bude ekonomický propadák, tak jak se to ostatně v jaderné energetice děje pravidelně. A mimochodem varný reaktor sami ozáření muži prezentovali vždy jako nebezpečný(aspoň ti čeští).

Emil
11. únor 2023, 18:52

Kteří "ozáření muži" a kde konkrétně například varný reaktor "prezentovali vždy jako nebezpečný"? Když vyberu namátkou jeden z nesmyslů, co jste zase vyplodil. Když něco tvrdíte, tak to dokažte, jak sám po ostatních požadujete, Karásku.

Vladimír Šťastný
12. únor 2023, 06:52

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Karásek Karásku, zkus si někdy ověřit ty blbosti, co vám lejou na protiatomových agitačních schůzkách. Zbytečně jsi tu za většího troubu, než možná ve skutečnosti jseš.
.

richie
13. únor 2023, 15:25

ad Karásek 11. únor 2023, 15:34

az na prvu vetu (s ktorou suhlasim a je platna vseobecne) je cely zvysok len znoska nezmyslov a vymyslov, ktore prispievatel nema cim podlozit ..

Ivan Švančara
13. únor 2023, 15:53

podla Karaska je aj Zem placata, ak to vyhovuje jeho ideologii

Ajrocket
11. únor 2023, 18:10

Vždyť to je furt dokola, neřeknete nám také něco pozitivního?

Milan Vaněček
11. únor 2023, 19:39

Pane Karásek, ten popisovaný reaktor by měl být méně nebezpečný než současné jaderné reaktory v extrémních situacích

a i méně nebezpečný než reaktory uvažované pro Dukovany.

Vy drží se totiž sám chladit po 7 dní bez dodávek elektřiny či zásahu operátorů.

Cituji:

"World class safety: Steam condensation and gravity allow the BWRX-300 to cool itself for a minimum of seven days without power or operator action"

To současné reaktory nedokáží, a i ten nový připravovaný pro Dukovany to dokáže jen 3 dny.

I zde je vidět technický pokrok.

Baton David
12. únor 2023, 11:40

modulární reaktor je kompromis, ekonomický nesmysl, ale investoři potřebují zisk investice ještě za svého aktivního života, jinak je výhodnější reaktor mamutí s výkonem 1GW a více, ale investorům začne investice dávat až po 20 letech provozu, že dává dalších 60 let je sice pěkné ale tak dlouho žít investoři nebudou, z tohoto vzniká tvrzení že je jaderná energetika drahá.. není, jen se na ni vyžírky nedokáží nakrmit jako třeba na solárech a větrníčcích, to je tunelo-dotační ráj..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se