Domů
Legislativa EU
EU upřednostní obnovitelné zdroje před ochranou investic. Vypovězení klíčové mezinárodní smlouvy je prý nevyhnutelné
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

EU upřednostní obnovitelné zdroje před ochranou investic. Vypovězení klíčové mezinárodní smlouvy je prý nevyhnutelné

Evropská komise považuje za nevyhnutelné, aby EU jako celek vypověděla tzv. Smlouvu o energetické chartě. Tato smlouva - jejímž účelem je ochrana investic v energetice - dlouhodobě neodpovídá směřování energetiky v EU k obnovitelným zdrojům. 

Na Evropské úrovni se začíná zvažovat, zda si Evropská unie jako celek může dovolit být i nadále signatářem Smlouvy o energetické chartě. Tato smlouva je podle členských států nekompatibilní se současnou proměnou energetiky k obnovitelným zdrojům. Nejpravděpodobnější možností proto nyní je, že smlouvu vypoví celá Evropská unie.

Již v průběhu minulého roku oznámilo celkem 5 členských států EU, že smlouvy vypoví. Jedná se přitom o podstatné hráče evropské energetiky - záměr oznámilo Německo, Francie, Nizozemsko, Polsko a Španělsko.

Signatářské státy se v průběhu loňského roku snažily smlouvu upravit tak, aby novému pojetí energetiky odpovídala. Společné jednání ovšem nikam nevedlo. V jednání byl také návrh změn, které ale nebyly přijaty, a smlouva je proto stále nerevidovaná.

Smlouva o energetické chartě z roku 1998, která má přibližně 50 signatářů včetně zemí Evropské unie, má v zásadě relativně jednoduchý účel - má chránit investory v energetice před regulatorními zásahy členských států, které mohou negativně ovlivnit jejich investice. Za účelem ochrany investic pak mohou poškození investoři podat žalobu a domáhat se náhrady.

Otázkou zůstává, jak smlouvu vypovědět

Zatímco záměr vypovědět smlouvu o energetické chartě se zdá být daný, o formě a způsobu jejího vypovězení je mnohem více neznámých.

Pro případ, že bude smlouva některým státem vypovězena, totiž smlouva obsahuje speciální ustanovení o skončení platnosti smlouvy  (v angličtině tzv. "sunset clause"). Podle tohoto ustanovení se totiž smlouva uplatní ještě dvacet let po jejím vypovězení.

Zatímco země EU by se mezi sebou mohly dohodnout, že se tímto ustanovením nebudou řídit, u zemí mimo EU by to mohl být problém. Podle dokumentu totiž prozatím žádná smluvní strana, která není členem EU, nenaznačila, že by byla takovému řešení otevřená.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jenyk
16. únor 2023, 09:32

Jen dál a houšť. Jestli chceme, aby se Evropě investice vyhýbaly širokým obloukem a ta se stala chudým skanzenem, máme na to výborné našlápnuto. A dokud se nevykašleme na nesmyslný, zločinný klimaalarmismus, není nám zřejmě pomoci.

Milan Vaněček
9. únor 2023, 13:51

Vypovězení smlouvy by bylo rozumné, ještě lepší pak její anulování. Na podobné "smlouvy o ochraně investic" už Česká republika doplatila mnoha desítkami miliard.....

Honza
9. únor 2023, 22:41

Česká republika doplatila na nekompetentní poslance, kteří schválili mizerné zákony (a nemohou za to být potrestáni - viz paní Marvanová a další). Až EU tu smlouvu vypoví, ani exekutiva (von der L) ani poslanci z Europarlamentu za to neponesou faktickou odpovědnost. Jen my všichni zaplatíme prohrané soudy v daních.

Pravoslav Motyčka
9. únor 2023, 18:20

Smlouvy o ochraně investic se uzavírají proto , aby investice přišly. Pokud někdo nechce být v energetické chartě , pak je proto , že chce investory do energetických zdrojů okrást a každý investor ví, že do takového státu investovat nemá.

Honza
9. únor 2023, 22:33

Přesněji bych to sám nevyjádřil. Signál pro svět - neinvestujte v EU.

Karásek
9. únor 2023, 23:44

Jestli chce svět něco udělat s globální změnou klimatu, tak nemůže držet ochranou ruku nad špinavými zdroji, ale naopak OZE musí jet jak na běžícím pásu.

Franta
10. únor 2023, 06:02

Pokud chceme něco udělat s klimatem, tak je nutné se zaměřit na úspory energií a ze strojů se zaměřit na ty, které ovlivňují okolí minimálně, tzn. jádro. Pořád se zapomíná, že veškerá energie se dříve nebo později přemění na teplo. Z OZE je by se mělo jednot o ty, které se používají smysluplně - např. instalace na střechách, které by stejně absorbovaly teplo, ale ne na polích, kde FVE lokálně zvyšují teplotu, apod.

Pavel K
10. únor 2023, 08:48

Jádro nezvyšuje lokálně teplotu?

Karásek
10. únor 2023, 11:40

Jádro dávno selhalo(Olkiluoto, Mochovce, Paks, Flemanville, Honkly Point, Summer, Vogtle, Diablo Canyon, There Mile Island, Jaslovské Bohunice A 1, Černobyl, Fukušima). Z jádra je víc škody, než užitku.

Emil
10. únor 2023, 11:53

Druhý největší nízkoemisní zdroj elektřiny na světě po vodních elektrárnách a největší zdroj elektřiny v EU vůbec. Čistý, spolehlivý a bezpečný. Opravdu kolosální "selhání".

Milan Vaněček
10. únor 2023, 17:52

Bejvávalo, do roku 2030 už výrobu elektřiny v JE překonají i větrné a fotovoltaické elektrárny. Nejen ty vodní. A to je výroba bez nebezpečného odpadu. Exponeciální růst přírůstků FVE a VtE vítězí nad stagnací JE.

A v EU když se někdo rozhodne nyní vybudovat JE, tak ji rozhodně do 2030 nevybuduje.

Zato FVE a VtE zde rostou exponeciálně. Jde jen o to, předčasně neuzavírat konvenční výrobní kapacity (uhlí, jádro). Když nepodlehne EU hysterii (to je zcela otevřená otázka) tak zachování starých kapacit plus exponeciální růst nových kapacit FVE a VtE znamená nadvýrobu a konec energetické krize během 5 let.

Emil
10. únor 2023, 19:20

Nebejvávalo, Vaněčku, to stále platí, ať se vám to líbí nebo ne.

Milan Horak
10. únor 2023, 12:46

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Karasek, podle vasich prispevku to vypada, ze vam selhava to co mate v hlave. Pokud tam neco mate.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se