Domů
Jaderné elektrárny
Rusko má podle svých úřadů plnou kontrolu nad Záporožskou jadernou elektrárnou
Zdroj: Energoatom

Rusko má podle svých úřadů plnou kontrolu nad Záporožskou jadernou elektrárnou

Příslušníci ruské národní gardy převzali plnou kontrolu nad ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnou, píše s odvoláním na tyto jednotky ruské vnitřní bezpečnosti agentura TASS. Zaměstnanci zařízení podle nich pracují v běžném režimu a ukrajinští obránci odevzdali zbraně a byli propuštěni. Ukrajinský ministr pro energetiku Herman Haluščenko předtím podle agentury Unian Rusko obvinil, že pracovníky elektrárny mučí a drží proti jejich vůli.

Prohlášení obou stran nelze nezávisle ověřit.

Rusko se stalo terčem ostré kritiky poté, co se v noci ze 3. na 4. března rozhořely boje v Záporožské jaderné elektrárně, kterou následně ovládli ruští vojáci. Hořelo v pětipatrovém výcvikovém středisku, požár se však podařilo uhasit.

Zařízení na jihovýchodě Ukrajiny je pokládáno za největší jadernou elektrárnou v Evropě. Moskva trvá na tom, že za incident nesou odpovědnost ukrajinští radikálové.

„Zaměstnanci Záporožské jaderné elektrárny jsou drženi jako rukojmí už čtyři dny. Uvnitř zařízení je okolo 500 ruských vojáků,“ uvedl Haluščenko a dodal, že zaměstnanci jsou „fyzicky a psychicky vyčerpaní“.

Ministr vyzval mezinárodní společenství, aby přijalo veškerá opatření k ukončení bojů v blízkosti elektrárny a podpořilo stažení nepřátelských jednotek.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jaderná energetika zažívá obrození. Roky, kdy stála stranou pozornosti, si ale vybírají svoji daň
27. červen 2022, 05:00
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se