Domů
Jaderné elektrárny
Rusko: Ochranné konstrukce v Záporožské jaderné elektrárně jsou téměř hotové
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Rusko: Ochranné konstrukce v Záporožské jaderné elektrárně jsou téměř hotové

Ruská státní tisková agentura TASS na začátku tohoto týdne uvedla, že budování ochranných konstrukcí v Záporožské jaderné elektrárně se blíží dokončení. Záporožskou jadernou elektrárnu, která se nachází na jihovýchodě Ukrajiny, Rusko obsadilo loni v březnu poté, co zahájilo invazi na Ukrajinu.

Záporožská jaderná elektrárna, která je se svým instalovaným výkonem bezmála 6 GW největší jadernou elektrárnou v Evropě, se od ruské invaze na Ukrajinu dostala do centra pozornosti. Rusko elektrárnu obsadilo loni v březnu, od té doby se jaderná elektrárna, stejně jako další ukrajinská elektroenergetická infrastruktura, v loňském roce opakovaně stala terčem ostřelování, což v některých případech vedlo i k přerušení externích dodávek elektřiny do elektrárny.

Rusko podle agentury Reuters uvedlo již loni v prosinci, že v areálu jaderné elektrárny vybudovalo „štít“ nad meziskladem použitého jaderného paliva. Nyní ruská tisková agentura TASS podle Reuters uvedla, že budování stavebních objektů za účelem zvýšení odolnosti elektrárny pokročilo.

"Výstavba inženýrských a stavebních objektů, které mají zajistit dodatečnou ochranu důležitých částí infrastruktury jaderné elektrárny, včetně těch, které souvisejí se skladováním radioaktivních materiálů, je ve fázi dokončování," citovala agentura TASS Renata Karchaa ze společnosti Rosenergoatom, která provozuje ruské jaderné elektrárny.

Karchaa podle Reuters nicméně nesdělil žádné podrobnosti o budovaných objektech či konstrukcích. Od začátku letošního roku však podle něj elektrárna zatím ostřelována nebyla.

Převedení Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví nařídil ruské vládě prezident Vladimir Putin loni v říjnu. Prezidentský dekret Rusko zveřejnilo ve stejný den, kdy šéf ukrajinské státní společnosti Enerhoatom Petro Kotin prohlásil, že přebírá vedení Záporožské jaderné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Ivan Švančara
8. únor 2023, 13:48

nestudovat dialektizmus nikdy nepochopim, preco rus ostreluje elektraren a druhy rus tam stavia ochrannu konstrukciu.

PetrD
8. únor 2023, 17:13

Musíte se podívat na to video, jak ruský silovik vysvětluje u zlotřilé ležící rakety, že se na poslední chvíli otočila, aby očernila ruskou stranu. Bylo to tu několikrát.

ursula l
9. únor 2023, 09:43

@Ivan: su iste kruhy ludi, ktori povazuju ukrajincov za rusov. v takom svetle vase konstatovanie zacne davat zmysel

Vladimír Šťastný
8. únor 2023, 13:58

Takže ty zprávy, že Záporožskou elektrárnu ostřelují Rusové, byl kec.

Emil
8. únor 2023, 14:16

Tento závěr se dá těžko udělat z informací, které poskytla ruská státní tisková agentura TASS.

Petr prochaska
8. únor 2023, 19:22

Tak samozřejmě, ale přece novináři nemůžou psát, že JE ostřelují Ukrajinci, to by poničilo pověst Ukrajiny a možná by i někteří lidé přestali posílat Ukrajině peníze.

PetrD
9. únor 2023, 09:46

jak rikate. nebudeme si prece kazit nasi prop a gandu nejakymi faktamy

PetrD
9. únor 2023, 09:50

Najděte si jiný nick

Xoor
9. únor 2023, 11:10

Ale v posledních dnech třeba novináři šijí do UA parlamentu, že jsi za peníze západu kupují autíčka, která přepisují na své příbuzné.

JVr
9. únor 2023, 13:06

Tak oni tak nutně nestříí na elektrátnu jako takovou, ale na ty rusáky co tam schovávají těžku techniku, kterou pak pálí na Ukraince v okolí...

Ale to, že to tam Rusáci už pořádne opevnili, aby jim Ukrajinci náhodou nějakou tu těžkou techniku, co tam schovávají nerozbili, mě docela ulidnilo...

Čestmír Berka
9. únor 2023, 15:04

Nákladním autům říkáte těžká technika? MAAE tam má pozorovatele. A Ukrajina personál: https://www.facebook.com/photo?fbid=615121200619664&set=a.328615009270286

JVr
9. únor 2023, 15:44

Myšleno v minulosti (několik měsíců po obsazení), teď už ne, teď už není ani ostřelovaná, viz článek. Poté když tam MAAE byla, tak ještě došlo k ostřelování okolních rozvodů teď je (zatím) klid.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se