Domů
Jaderné elektrárny
Francouzský jaderný regulátor potvrdil bezpečnost reaktoru, který by EDF mohla postavit v ČR
Budova vedení společnosti EDF v Paříži
Zdroj: EDF

Francouzský jaderný regulátor potvrdil bezpečnost reaktoru, který by EDF mohla postavit v ČR

Francouzský jaderný regulátor na žádost vlády vydal stanovisko k bezpečnosti reaktoru typu EPR1200. Tento typ bude podle regulátora vzhledem ke svému sníženému výkonu disponovat většími bezpečnostními rezervami oproti typu EPR2, ze kterého je odvozen. Společnost EDF navrhla typ EPR1200 pro exportní účely a v případě úspěchu ve výběrovém řízení jej hodlá postavit v české jaderné elektrárně Dukovany. 

Francouzský jaderný regulátor (Autorité de Sûreté Nucléaire - ASN) vydal kladné stanovisko k bezpečnostním variantám reaktoru EPR1200. O stanovisko ke tlakovodnímu reaktoru společnosti EDF určenému k exportu požádala regulátora francouzská vláda.

Vývojem reaktoru typu EPR1200 s výkonem 1200 MWe společnost reaguje na výběrová řízení na reaktory srovnatelného výkonu. EPR1200 proto vychází z designu EPR2 (vylepšeného EPR) s instalovaným výkonem 1650 MWe, který může být pro některé poptávající až příliš vysoký. Reaktor s nižším výkonem má tři parogenerátory, tedy o jeden méně, než výkonnější varianta.

"Naše stanovisko k bezpečnostním variantám tohoto reaktoru je v zásadě podobné tomu, které jsme poskytli v červenci 2019 k reaktoru EPR2, ze kterého je odvozen," uvedl ASN v tiskové zprávě.

ASN ve stanovisku konstatuje, že bezpečnostní systémy a jejich architektura je převzata z výkonnějšího EPR2. Regulátor se pak domnívá, že celkově nižší instalovaný výkon bloku povede ke zvýšení bezpečnostních rezerv.

Problémy EPR v Evropě

Bloky typu EPR  jsou v komerčním provozu zatím mimo území Evropy, a to v čínské elektrárně Taishan. Těsně před uvedením do komerčního provozu je pak blok EPR ve finském Olkiluoto 3, jehož výstavba začala již v roce 2005.

Jeden blok staví také domovská Francie ve Flamanville 3, ovšem stejně jako ve Finsku i tuto stavbu provází řada zpoždění. Poslední dva bloky jsou ve výstavbě v britské Hinkley Point C s očekávaným spuštěním po roce 2027.

Na základě zkušeností se stavbou EPR navrhla společnost EDF vylepšený a částečně zjednodušený design EPR2. Primárně pro exportní účely pak představila typ EPR1200. Ten také například nabídla pro dostavbu české jaderné elektrárny Dukovany. Vzhledem k současnému posouzení domácím regulátorem je však možné, že by elektrárna s reaktory EPR1200 mohla vyrůst i ve Francii.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Novák
6. únor 2023, 09:26

Možná jsem to nepochopil, ale myslel jsem, že uvedené stanovisko ASN je zadáním pro bezpečnostní východiska, nikoli zhodnocením výsledků projektování.

Někde jsem zahlédl přehledový obrázek z dílny EdF, a z umístění blokové dozorny nad parovody jsem trochu v rozpacích.

Karásek
6. únor 2023, 13:44

Zajímalo by mě, jestli už někdy nějaký jaderný regulátor nepotvrdil bezpečnost reaktoru?

Emil
6. únor 2023, 13:53

Samozřejmě, například zrovna loni zamítl americký jaderný dozor žádost společnosti Oklo na malý modulární reaktor Aurora: nrc. gov/docs/ML2135/ML21357A034. pdf

Zdeves Pavel
6. únor 2023, 17:14

Tvrzení, že snížený výkon zvyšuje bezpečnostní rezervy je nesmysl.

Ivan Novák
6. únor 2023, 20:36

Nesmysl to být nemusí, záleží na detailech designu. Např. může být, vztaženo k jednotce výkonu, v primárním okruhu více vody, což určuje rezervu pro některé nouzové režimy dochlazování.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se