Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
Zdroj: oEnergetice.cz
Zdroj: oEnergetice.cz

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německo v Bavorsku zahájilo výstavbu důležitého vedení SuedOstLink

S několikaletým zpožděním byla v německé spolkové zemi Bavorsko zahájena výstavba klíčového páteřního vedení. Vedení s přenosovou kapacitou 2 GW propojí větrný sever Německa s průmyslovým jihem.

Rostoucí požadavky na přenos elektřiny v Německu pramenící z pokračujícího nárůstu podílu obnovitelných zdrojů energie, politicky urychleného odstavování jaderných a uhelných elektráren a nové regulace vnitřního trhu s elektřinou v EU představují nové výzvy pro řízení německé přenosové soustavy. Důležitým prvkem při čelení těmto výzvám je výstavba dalších vedení přenosové soustavy.

2. Konstrukce černobylského sarkofágu je nestabilní, částečně demontován by měl být do roku 2029

Jaderná elektrárna Černobyl v roce 2011. Autor: Bkv7601 @WikimediaCommons

V jaderné elektrárně Černobyl se prodlouží demontáž částí původního krytu nad havarovaným reaktorem. Projekt na jejich zabezpečení by měl být zpracován do roku 2025 a samotné práce budou probíhat do roku 2029. Některé části krytu jsou velmi nestabilní a bez technického přičinění hrozí jejich pravděpodobné zřícení. Černobyl tak čeká další fáze procesu stabilizace reaktoru, který ani po téměř 40 letech nemůže být ukončen. Pod „sarkofágem“ se stále nachází 200 tun vysoce radioaktivního materiálu.

Demontáž má na starosti společnost Ukrbudmontaž, která v roce 2019 vyhrála výběrové řízení. Licence na prodloužení prací byla udělena na základě opožděného financování, a také kvůli probíhajícímu rusko-ukrajinskému konfliktu. Práce budou zahrnovat samotnou demontáž, vyztužení a konečné zpracování kontaminovaných fragmentů.

3. České zásobníky se začaly s poklesem teplot vyprazdňovat, plynu je přesto dostatek

Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen

Zásobníky plynu v České republice jsou aktuálně plné z cca 90 %. Od začátku topné sezóny tak poklesl stav zásob o desetinu. S výrazným ochlazením, které přišlo s koncem listopadu, se podstatně zvýšila těžba ze zásobníků související s vyšší spotřebou plynu pro účely vytápění.

Chladnější počasí v České republice ukazuje, jak významně ovlivňuje spotřeba plynu v teplárenství celkovou spotřebu plynu. Z českých zásobníků ubylo prvních 10 % zemního plynu, který v nich byl uskladněný. Přesto je ale stav jejich zaplnění nadprůměrný, pouze v roce 2011 a 2019 byly české zásobníky plynu ve stejném období více zaplněné.

4. Bulharsko pozastavilo daň na transit ruského plynu, ruští vývozci ji neplatili

Plynovod

Bulharská vláda na začátku tohoto týdne pozastavila daň na přepravu ruského zemního plynu. Novou daň přitom vláda zavedla teprve na začátku října. Její vymáhání je však obtížné a podle dostupných informací ji ruští vývozci neplatí. K pozastavení daně rovněž zřejmě přispěla i výhružka Maďarska o vetování vstupu Bulharska do Schengenského prostoru.

Bulharská vláda v pondělí oznámila pozastavení daně vybírané za přepravu ruského zemního plynu přes tamní plynovody. Daň ve výši 20 leva (zhruba 10 eur) za megawatthodinu na dovoz a přepravu plynu ruského původu přitom vláda zavedla teprve v polovině října.

5. Jaderná elektrárna Akkuyu 1 obdržela povolení k náběhu bloku

Turecký Úřad pro jadernou bezpečnost (NDK) vydal povolení jaderné elektrárně Akkuyu ke spuštění prvního reaktorového bloku. Povolení umožňuje přechod do dalších fází uvádění do provozu: spouštění bloku, konfigurace systémů a předprovozní zkoušky bloku. Společně představují závěrečnou etapou výstavby jaderné elektrárny a tvoří základ pro budoucí bezpečný provoz.

Anastasia Zoteeva, generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuclear JSC uvedla: „Licencování je extrémně důležitá fáze, která prostupuje všemi etapami životního cyklu jaderné elektrárny: výběrem místa, projektem, výstavbou, provozem a odstavením. V případě JE Akkuyu, první jaderné elektrárny v Turecku, procházíme všemi fázemi licencování poprvé. Zároveň se národní regulátor opírá o zkušenosti s vydáváním licencí a dalších povolení v Rusku, kde již úspěšně fungují čtyři podobné reaktory VVER-1200.“

6. GasNet nasadil náhradní zásobovaní plynem z cisterny

Mimořádné pomoci se na začátku topné sezóny dočkali odběratelé na Lovosicku. Z důvodu poruchy na přepravní soustavě tady na začátku zimy zásobovali plynaři z GasNetu pět obcí cisternou se zkapalněným zemním plynem. Použití této technologie v distribuci zatím není příliš obvyklé. Pro největšího českého distributora plynu je to další z moderních technologií, kterou si její plynaři osvojili a která jim umožňuje posilovat bezpečnost, a hlavně spolehlivost distribuční sítě při nenadálých událostech.

GasNet jako lídr v distribuci zemního plynu přináší do plynárenské praxe řadu technologických novinek. Připojení cisterny se zkapalněným zemním plynem (LNG) přímo na předávací stanici je jednou z nich. Je to další možnost, jak v případě nutnosti zajistit spolehlivé dodávky i v době, kdy jsou kriticky potřeba – jako právě v době největšího odběru plynu v zimním období.

7. ČEZ získal na přebudování uhelné elektrárny v Mělníku dotaci 7,5 miliardy Kč

Elektrárna Mělník

Energetická společnost ČEZ použije na přechod uhelné elektrárny v Mělníku na nový plynový zdroj dotaci 308 milionů eur (zhruba 7,53 miliardy Kč). Peníze firma získala z modernizačního fondu. Současné uhelné bloky elektrárny má nahradit nový paroplynový zdroj s horkovodní akumulací tepla. Upozornil na to dnes Ekonomický deník. Jde o zatím největší dotaci z modernizačního fondu.

Mělnický Energotrans je největším teplárenským zdrojem v Česku, zajišťuje vytápění východní poloviny Prahy, Mělníka a Neratovic. Elektrárna používá hnědé uhlí od roku 1960. V souvislosti s plánovaným odklonem od spalování uhlí ovšem ČEZ plánuje přechod na jiné komodity. V případě mělnické elektrárny počítá s paroplynovým zdrojem.

8. Nový cíl na obzoru: Zvýšení instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů na 11 TW

Stožáry kočka provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS.

Více než 100 zemí se na klimatickém summitu COP28 v Dubaji dohodlo, že do roku 2030 ztrojnásobí instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie, což je jeden z nejméně kontroverzních závazků, které byly na konferenci přijaty. Poskytly však jen málo podrobností o tom, jak mohou zajistit, aby se toto odvětví rozběhlo mnohem rychleji, píše agentura Reuters.

Obnovitelná energie je klíčem k naplnění pařížské klimatické dohody z roku 2015 o omezení globálního oteplování. A přestože se obnovitelné zdroje energie již nyní rychle rozšiřují, tento nejnovější cíl by vyžadoval, aby se zavádění solárních a větrných elektráren významně urychlilo.

9. Fiala chce modulární reaktory v ČR stavět i vyvíjet, jednal s šéfem Rolls-Royce

Premiér Petr Fiala (ODS) jednal o možnostech vývoje a výroby malých modulárních reaktorů v Česku s šéfem společnosti Rolls-Royce Holdings Tufanem Erginbilgicem. Podle předsedy vlády by se v tuzemsku mohly modulární reaktory v budoucnu nejen stavět, ale i vyvíjet, k čemuž by mohla pomoci i spolupráce s britskou firmou. Fiala to uvedl na sociální síti X. Malé modulární reaktory by podle současných plánů vlády měly nahradit stávající uhelné elektrárny.

Fiala uvedl, že s Erginbilgicem dnes hovořil zejména o navazování hlubší spolupráce v energetice. „Rolls-Royce má zatím jednu z nejpokročilejších technologií malých modulárních reaktorů. V rámci Restartu Česka chceme udělat z naší země centrum jaderné energetiky. Nejen stavět nové zdroje, ale hlavně zde vyvíjet a vyrábět malé modulární reaktory. A Rolls-Royce nám k tomu může v budoucnu pomoci,“ uvedl premiér.

10. Plovoucí solární elektrárna v Indonésii se stane největší na světě

Plovoucí solární elektrárna v Indonésii, která byla uvedena do provozu minulý měsíc, bude rozšířena a stane se tak světově největší plovoucí fotovoltaickou elektrárnou. Nynější solární park na vodní nádrži Ciatra v západní Jakartě o kapacitě 145 megawattů by měl být rozšířen o dalších 355 megawattů.

Již nyní vyrábí elektrárna dostatek obnovitelné energie pro uspokojení poptávky po elektřině přibližně 50 000 domácností a současně spoří 214 000 tun uhlíkových emisí ročně.

Téma

Německá bezpečnostní rezerva: Předčasně odstavené hnědouhelné elektrárny

Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Německo mimo podpory obnovitelných zdrojů energie také mimotržně podporuje konvenční elektrárny v rámci několika rezerv udržujících v pohotovosti potřebný výkon pro různé účely. Jedná se na jedné straně o rezervy zajišťující výkon pro stabilizaci přenosové soustavy a na straně druhé o rezervy sloužící pro pokrytí spotřeby elektřiny v případě nedostatku výrobních zdrojů.

Německo aktuálně drží konvenční elektrárny v pohotovosti v následujících rezervách:

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se