Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Bavorsko hodlá vyvlastnit vodní elektrárny společnosti Uniper proti vůli německé vlády

Vodní dílu Häusling

Bavorsko je ze zákona oprávněno vyvlastnit vodní elektrárny energetické skupiny Uniper, nacházející se na jeho území. Spolková země hodlá tohoto práva využít v roce 2030, a to i proti vůli společnosti Uniper a německé vlády. Týká se to více než 85 elektráren.

Bavorsko chce ve střednědobém až dlouhodobém horizontu vyvlastnit vodní elektrárny z energetické skupiny Uniper. Ministerský předseda Markus Söder v Mnichově oznámil, že Svobodný stát uplatní své právo převzít od roku 2030 vodní elektrárny Uniperu na bavorských řekách. Söder zdůraznil, že se tak může stát i proti vůli koncernu a jeho vlastníka, spolkové vlády.

2. Bateriím v budoucnu hrozí kanibalizace zisků, podobně jako tomu je u OZE

Bateriové úložiště Escondido

Trhu s akumulací elektřiny hrozí ve Španělsku podle některých expertů v budoucnu kanibalizace, podobně jako v případně obnovitelných zdrojů. S postupně rostoucím výkonem a kapacitou úložišť připojených do tamní soustavy rychle poroste konkurence, což se projeví na jejich ziskovosti. Zatím je trh s akumulací na počátku, do konce příští dekády se však situace zřejmě diametrálně změní.

Obnovitelné zdroje energie, zejména tedy solární a větrné elektrárny, zažívají v poslední době opět silný boom. Rychle rostoucí instalovaný výkon ve fotovoltaikách má však i své stinné stránky, jelikož se negativně podepisuje na ziskovosti těchto zdrojů. Především u fotovoltaických zdrojů je souběh maxima výroby velmi silný napříč celou Evropou. To během slunečných dní tlačí ceny okolo poledne na řadě trhů k nule, či dokonce do záporných hodnot.

3. V USA byla zahájena výstavba komerčního sodíkového reaktoru

TerraPower, společnost zabývající se jadernými inovacemi, oslavila zahájení stavby demonstračního projektu reaktoru Natrium1. Jedná se o první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby. Společnost je zajímavá tím, že je založena Billem Gatesem, který má na výstavbě sodíkového reaktoru osobní zájem. 

„Toto zahájení stavby představuje začátek nové éry jaderné energetiky. Reaktor Natrium je více než design, je to elektrárna, která přinese čistou energetickou transformaci a podpoří naše historické energetické komunity,“ řekl Chris Levesque, prezident a generální ředitel společnosti TerraPower.

4. Evropa se při budování sítí musí poučit z chyb německé Energiewende

Elektrické vedení

Evropa musí v cestě za dekarbonizací energetiky lépe koordinovat budování své elektrické sítě. Ostatní země by se měly poučit z chyb Německa, uvedl ředitel společnosti TransnetBW.

Rozvoj elektrických sítí je slabým místem transformace německé energetiky a hraje významnou roli i na evropské úrovni. Evropské země by se měly vyvarovat chyby, kdy se nejprve soustředí na rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a poté se potýkají se zaostávajícím rozvojem sítě, jako je tomu v případě Německa, tvrdí Michael Jesberger, ředitel společnosti TransnetBW.

5. Plánovaná jaderná elektrárna v Keni budí ekologické i technické obavy

jaderná elektrárna

V Keni se uvažuje o stavbě první jaderné elektrárny od roku 2009, začátek  je výhledově stanoven na rok 2027, přičemž spuštěna by mohla být nejdříve v roce 2034. Proti její existenci se však staví silná opozice, která poukazuje jednak na ekologické důsledky, ale i na technické a ekonomické problémy, informoval The Guardian.

Keňská jaderná elektrárna by měla vyrůst v pobřežní oblasti Kilifi, kde se dá využít dostatek oceánské vody potřebné na chlazení reaktoru. Pokud se tak stane, Keňa bude třetí africkou zemí, která provozuje nebo staví jadernou elektrárnu. První je v provozu v Jihoafrické republice, kde operují dva reaktory o výkonu 970 MW, druhá se aktuálně staví v Egyptě, kde vzniknou čtyři bloky o výkonu 1200 MW každý.

6. První vinice a malinovníky doplňují solární panely. Agrovoltaika přichází do Česka

Nad vinicemi, chmelnicemi nebo sady se nově budou moct objevit solární panely. Agrovoltaika by mohla pomoci se snížením nákladů nebo u některých plodin jako ochrana před přímým sluncem.

Senátoři na konci května schválili novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která umožní sloučení výroby elektrické energie a pěstování plodin, označované jako agrovoltaika. Rozjet by se tak mohla už od července, pokud ministerstva připraví příslušné vyhlášky. Podobně už elektřinu vyrábí například v USA, Číně a v dalších zemích Evropské unie.

7. Česká republika v roce 2023 patřila mezi hlavní trhy s bateriovými úložišti v Evropě

Větrná elektrárna s bateriovým úložištěm. Zdroj: Vattenfall

Dle analýzy společnosti SolarPower Europe instalovala Evropa v roce 2023 celkem 17,2 GWh nových bateriových systémů. To je 94% nárůst ve srovnání s rokem 2022. Jedná se o třetí rok v řadě, kdy se roční objem trhu zdvojnásobil. Největšími objemy přispělo k růstu již tradičně sousední Německo. Mezi top 5 trhů se ale tento rok dostala i Česká republika, která dominuje v objemu domácích fotovoltaik instalovaných spolu s bateriovými uložišti.

Zejména v posledních třech letech zažívají trhy s bateriemi nezvyklý boom. Ten je podporován zejména expanzí obnovitelných zdrojů, technologickým pokrokem a politickou podporou. Růstový trend z posledních let potvrdil i nově vydaný report asociace SolarPower Europe, která sdružuje více jak 300 společností napříč průmyslem.

8. Bloomberg: Indie letos plánuje nejvíce nových uhelných elektráren za deset let

V Indii letos přibude nejvíce nových uhelných elektráren za téměř deset let. Země totiž potřebuje rychle zvýšit výrobu elektřiny, aby uspokojila rostoucí poptávku. Očekává se, že ve fiskálním roce do konce března 2025 se kapacita uhelných elektráren zvýší o 15,4 gigawattu (GW), což je nejvyšší přírůstek za devět let. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg.

Indie má ambiciózní cíle v oblasti čisté energie, ale rychlý hospodářský růst prodloužil závislost země na uhlí, které je považováno za nejšpinavější fosilní palivo. Situaci zhoršuje sílící vlna veder, která každoročně zvyšuje spotřebu elektřiny na nové rekordy. Uhlí má na výrobě elektřiny v zemi nyní podíl tři čtvrtiny a vláda předpokládá, že zůstane hlavním palivem nejméně po další desetiletí.

9. Kanada se připravuje na LNG boom: První terminál se blíží spuštění

LNG Tanker Alto Acrux

Západní pobřeží Kanady by se v budoucnu mohlo stát domovem několika terminálů na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Projekt prvního velkého exportního terminálu nadále pokračuje, první dodávky by mohl zahájit okolo poloviny příštího roku. V přípravě je přitom celkem pět různých terminálů, ve většině případů menšího rozsahu.

Kanada by se do konce tohoto desetiletí mohla dostat na přední místa vývozců zkapalněného zemního plynu. V přípravě je několik projektů, přičemž v nejpokročilejší fázi je terminál LNG Canada ležící v provincii Britská Kolumbie. Po dokončení by měl disponovat celkovou roční kapacitou 12 milionů tun LNG, což odpovídá přibližně 16 miliardám metrů krychlových plynu.

10. Zástupci evropské energetiky kritizují novou energetickou legislativu EU

Elektrické vedení

Zástupci evropské energetiky vznesli námitky proti novým předpisům Evropské komise o elektrických transformátorech. Zároveň kritizují i obecný regulační přístup v energetice EU.

Jedním z hlavních pilířů programu současné Evropské komise  je dekarbonizace unijní ekonomiky, mimo jiné prostřednictvím regulace ekologizace využívaných materiálů. Jeden z posledních návrhů v této oblasti je nyní terčem kritiky ze strany zástupců energetického průmyslu, jak informoval server Euractiv.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se