Domů
Energetika v zahraničí
Bavorsko hodlá vyvlastnit vodní elektrárny společnosti Uniper proti vůli německé vlády
Vodní dílu Häusling
Zdroj: Litostroj Group

Bavorsko hodlá vyvlastnit vodní elektrárny společnosti Uniper proti vůli německé vlády

Bavorsko je ze zákona oprávněno vyvlastnit vodní elektrárny energetické skupiny Uniper, nacházející se na jeho území. Spolková země hodlá tohoto práva využít v roce 2030, a to i proti vůli společnosti Uniper a německé vlády. Týká se to více než 85 elektráren.

Bavorsko chce ve střednědobém až dlouhodobém horizontu vyvlastnit vodní elektrárny z energetické skupiny Uniper. Ministerský předseda Markus Söder v Mnichově oznámil, že Svobodný stát uplatní své právo převzít od roku 2030 vodní elektrárny Uniperu na bavorských řekách. Söder zdůraznil, že se tak může stát i proti vůli koncernu a jeho vlastníka, spolkové vlády.

"Stále více musí platit zásada: Domácí energie v domácích rukou," uvedl Söder.

Německý stát převzal 99% podíl ve společnosti Uniper na konci roku 2022 jako součást záchrany společnosti, která se dostala do problémů v důsledku energetické krize. Německá vláda chce nyní opět ziskovou společnost, která se výrazně zaměřuje na obnovitelné zdroje energie, vrátit na burzu.

Akcie společnosti vlastní spolkové ministerstvo financí vedené FDP. Söderova koalice CSU a Svobodných voličů usiluje o převzetí vodních elektráren již delší dobu a těží ze vzácné shody názorů s bavorskými opozičními stranami, Zelenými a SPD.

Söder uvedl, že Bavorsko nabídlo spolkové vládě převzetí bavorských vodních elektráren ve vlastnictví Uniperu, to však prozatím zůstalo bez odezvy. Týká se to více než 85 vodních elektráren, především na řekách Lech, Isar a Mohan. To odpovídá přibližně 40 % všech vodních elektráren v Bavorsku.

V Bavorsku se nachází velká část všech německých vodních elektráren. Podle dřívějších vyjádření obou stran může Bavorsko trvat na převodu elektráren z historických právních důvodů, a to i proti vůli společnosti Uniper. Bavorsko však musí koncernu zaplatit kompenzaci a akceptovat určité čekací lhůty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
17. červen 2024, 22:50

Jistě vyvlastnit , proč by zdroje energie měli být soukromé ať jsou státní stačí se podívat jak to dobře funguje tam kde jsou v této cestě mnohem dál třeba v Severní Koreji tam tyto problémy vůbec neznají a všichni jenom tleskají a smějí se.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se