Domů
Rychlé zprávy
Česká republika v roce 2023 patřila mezi hlavní trhy s bateriovými úložišti v Evropě
Větrná elektrárna s bateriovým úložištěm. Zdroj: Vattenfall
Zdroj: Vattenfall

Česká republika v roce 2023 patřila mezi hlavní trhy s bateriovými úložišti v Evropě

Dle analýzy společnosti SolarPower Europe instalovala Evropa v roce 2023 celkem 17,2 GWh nových bateriových systémů. To je 94% nárůst ve srovnání s rokem 2022. Jedná se o třetí rok v řadě, kdy se roční objem trhu zdvojnásobil. Největšími objemy přispělo k růstu již tradičně sousední Německo. Mezi top 5 trhů se ale tento rok dostala i Česká republika, která dominuje v objemu domácích fotovoltaik instalovaných spolu s bateriovými uložišti.

Zejména v posledních třech letech zažívají trhy s bateriemi nezvyklý boom. Ten je podporován zejména expanzí obnovitelných zdrojů, technologickým pokrokem a politickou podporou. Růstový trend z posledních let potvrdil i nově vydaný report asociace SolarPower Europe, která sdružuje více jak 300 společností napříč průmyslem.

Dle reportu dosáhla na konci roku 2023 celková provozní flotila bateriových systémů v Evropě přibližně 36 GWh. Hlavním tahounem růstu byl tradičně rezidenční segment, který představoval celkem 63 % kumulované kapacity.  Domácnosti tak i nadále pořizovaly fotovoltaické panely společně s bateriovými uložišti.

„Snižující se investiční náklady na bateriová úložiště, tažené technologickým pokrokem, úsporami z rozsahu a nižšími cenami surovin, výrazně zvýšily nákladovou konkurenceschopnost solárních fotovoltaických zařízení spárovaných s bateriemi" uvedl Antonio Arruebo, analytik trhu ze společnosti SolarPower Europe. Tato kombinace již představuje optimální řešení, které řeší naše energetické trilema bezpečnosti, udržitelnosti a cenové dostupnosti,“ dodal.

Česká republika letos patří mezi premianty

Už tradičně první tři "stupně vítězů" ve velikosti ročního instalovaného objemu i podílu na celkové instalované kapacitě v Evropě ovládlo Německo s 34% podílem, následované Itálií (22 %) a Spojeným, královstvím (15 %).

Nově se mezi premianty zařadila i Česká republika, ve které bylo minulý rok instalováno dle statistiky SolarPower 920 MWh, tedy přibližně 5 % roční kapacity přidané v Evropě, a 4 % celkové instalované kapacity. Země se tak zařadila mezi top 5 hlavních trhů za čtvrtým Rakouskem.

Česká republika navíc absolutně dominuje v jednom ukazateli – procentu instalací domácích fotovoltaik kombinovaných s bateriovými uložišti. Celkem 94 % domácích instalací solárních panelů bylo doplněno bateriovými uložišti. To je úroveň, která v ostatních zemích EU nemá obdoby a ukazuje velmi silný trend poptávky v rezidenčním sektoru.

Podle autorů reportu je za tímto trendem zejména nastavení dotačních a grantových schémat, která neomezují počet zařízení způsobilých pro dotaci.

„Jasným příkladem dlouhodobé strategie financování je ČR, která v roce 2022 zavedla program Zelená úsporám. S využitím Modernizačního fondu toto investiční grantové schéma zahrnuje energeticky úsporné rekonstrukce domů, včetně solárních elektráren a bateriových úložišť, bez omezení počtu zařízení způsobilých pro dotaci. Výsledkem je výjimečný objem instalací domácích úložišť přesahující 900 MWh,“ uvádí report.

Průmysl a energetika na vzestupu v následujících letech

Mezitím co instalace v rezidenčním sektoru v posledních letech dominovaly nejen v ČR, ale i celé Evropě, v následujících letech se očekává výrazný boom také velkokapacitních uložišť v průmyslovém a energetickém sektoru. Kombinovaně mají tyto dvě kategorie na hlavních trzích tvořit více jak 50 % ročních instalovaných objemů.

Energetické a průmyslové baterie mají přibývat i v České republice, ale trend není tak výrazný.  Dle reportu by v příští dvou letech mělo v ČR být nainstalováno dle středního scénáře dalších 2,3 GWh. Z toho 3-4 % v energetice a průmyslu, tedy zaokrouhleně nějakých 70-90 MWh ročně.

Taková predikce je výrazně optimističtější oproti progresivnímu scénáři společnosti ČEPS. Ta modeluje pro roky 2024 a 2025 roční přírůstky mezi 200-300 MWh i se započítáním domácností, které by dle predikcí SolarPower Europe měly představovat v následujících 5 letech 80-90 % nových kapacit.

Ačkoliv přidané objemy budou pravděpodobně menší, na růstu energetického a průmyslového segmentu v dalších letech se shodují i představitelé českých firem a organizací. K růstu by měla přispět zejména novela energetického zákona LEX OZE 3, která zavádí novou podporu akumulace, agregace a flexibility.

„Akumulace energie, agregace a flexibilita představují nástroje pro efektivnější řízení spotřeby a výroby energie, kdy obě strany budou moci lépe reagovat na situaci na trhu. Bez Lex OZE 3 by další rozumný rozvoj bezemisních zdrojů v Česku byl velice obtížný a jsem velmi rád, že se konečně začínáme blížit k přijetí této přelomové novely a k odstranění dalších bariér,“ prohlásil minulý měsíc Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace AKU-BAT CZ a předseda představenstva Solární asociace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Ivan Novák
18. červen 2024, 12:19

Jasným příkladem marnotratného rozhazování dotací je ČR.

Petr Hariprasad Hajič
19. červen 2024, 05:58

Naopak. Je to ukázka správného použití dotací tam, kde jinde stát zaostává. Všechny hybridní instalace zabraňují přetokům, zvyšují využití energie přesně v místě, takže se nezatěžuje síť distribucí a v konečném důsledku zadarmo stabilizují síť jako celek, takže šetří nemalé peníze státní kase. Regulátoři flexibility dostávají od státu obrovské dotace za každou kWh, kterou stabilizují síť. Řádově je to až 100x víc (loni bylo asi 50 půlhodin, kdy cena pro regulátory byla vyšší než 200kč/kWh), než kolik je běžná cena. Celkově se loni za pár set GWh vyplatilo víc jak 22 miliard.

josef zak
19. červen 2024, 06:23

Typicke instalave 10kwp s 10kwh baterkou maji dost velke pretoky. Baterie jsou v cr znouzecnost - jsme moc na severu (mame dlouhou zimu a kratke zimni dny), to se nahani velikosti instalace a pak v lete nevime co s tim -> baterie. Jiznejsi staty to maji krasne - mirna zima, vic svetla a vykon v lete spotrebuji na chlazeni. Tam to funguje dokonale.

Jirka Líska
19. červen 2024, 07:52

@josef zak 19. červen 2024, 06:23

Baterie vyrovnávají výkyvy ve výrobě velice dobře i v ČR.

Baterie slouží pro překlenutí noci, horšího počasí, oblačnosti atd.

Možná vás to překvapí, ale i v ČR máme klimatizace a chladíme:-)

Za květen mám 96% soběstačnost ve výrobě a spotřebě EE.

Při spotřebě domu 700kWh jsem vzal ze sítě 25kWh.

josef zak
19. červen 2024, 08:31

baterie v cr funguji dobre, ale je to znouzecnost,,,,blize k rovniku FVE funguje dobre i bez baterie (chlazeni > topeni => vetsi korelace vyroby a spotreby). U nas je baterie nutnost aby fve fungovala dobre, ale i presto jsou v lete velke pretoky, ktere musi nekdo resit (baterie se v lete nabije tak za 2h). Mozna budou elektroauta a pak bude mozne tu letni nadvyrobu nekam umistit.

Jirka Líska
19. červen 2024, 08:47

@josef zak 19. červen 2024, 08:31

Baterie není znouzectnost, je to důležítá součást systému nejen v ČR, ale i jinde ve světě.

Na rovníku je den a noc zhruba stejně, tedy 12hod.

Takže i tam jsou baterky nutnost, když chcete být soběstačný.

Pokud jsou někde přetoky problém, tak se dají zakázat a nikdo je řešit nemusí:-)

Pavel Svoboda
19. červen 2024, 08:00

Baterie je pro FVE zcela klíčová, majitelům RD umožní právě instalace baterie několik měsíců fungovat pouze na svojí vyrobenou elektřinu. Bez baterie by RD musel čerpat večer a v noci elektřinu ze sítě. Díky baterii funguje dům i večer a v noci na solární energii uloženou z přebytku přes den.

josef zak
19. červen 2024, 08:33

ano, vzdyt prece pisi, ze baterie je v cr znouzecnost... jizneji od nas fve pekne funguje i bez baterie. U nas je to zel kvuli geograficke poloze nutnost (u nas hur potkava spotreba s vyrobou).

Pavel Svoboda
19. červen 2024, 10:57

Píšete opak, bez baterie energie z FVE v noci nefunguje nikde. Jakmile zajde Slunce, musí se i v jižním Španělsku, nebo Itálii spolehnout na dodávky ze sítě, když bude mít RD v jižním Španělsku baterii, bude z 90-95% využívat svoji energii, bez baterie se dostane max. na 65%. Zbytek bude nucen čerpat ze sítě. Baterie nejen, že zvyšují využitelnost solární energie a snižují potřebu výroby z ostatních zdrojů, ale jsou schopny stabilizovat velikost nadvýrobu v poledních hodinách.

Pravoslav Motyčka
18. červen 2024, 20:31

Já si naopak myslím ,že dotace na FVE jsou nastaveny špatně a vedou k tomu ,že se staví zbytečně malé instalace strop 10kW pro dotace na instalovaný není správný měl být nastaven výše na cca 20kW, tím by měli z FVE větší prospěch ti , co je nemají , protože by těžili z poklesu cen el. energie na burze. Malé instalace jsou také neekonomické.

Petr Hariprasad Hajič
19. červen 2024, 05:51

Je to spíš typická ukázka nekoncepce energetiky v ČR. Zatímco rezidentům došlo, že stát na ně zvysoka... a že se nusí postarat sami, tak distributoři nedělají skoro nic a pokud ano, tak jde o pčřemrštěně předražené zakázky, kde peníze mizí neznámo kam. Odstašujícím příkladem je 10MWh úložiště ve Víkovicích za 200 miliónů. To je opravdu výsměch.

Emil
19. červen 2024, 07:01

Takhle vypadá to "stát na ně zvysoka..." v praxi: stát v loňském roce poskytl na výstavbu malých a velkých solárních elektráren z dotačních fondů ministerstva životního prostředí (MŽP) celkem 24 miliard korun.

Petr Zelený
19. červen 2024, 08:08

Poraďte ČEZu, že kdyby používal nejlevnější čínské Pylontechy, tak 10MWh postaví za 100 mil a ne za 200 mil ... Ta baterie tam není jako uložiště ale je tam zejména kvůli regulaci frekvence, takže musí mít jiné vlastnosti a cena s tím souvisí. Točivé zdroje mají obrovskou setrvačnost (tedy uloženou energii jako baterie) a v případě nějaké rychlé změny se použije na stabilizaci. Střídače z FVE a VE toto nemají a musí být externě - např. podobnou baterií. Těch 200 mil je daň za FVE v síti protože nemají rotor ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se