Amper: V ČR ve 2. čtvrtletí klesla spotřeba elektřiny o 7,9 pct, plynu o 5,1 pct
Spotřeba elektřiny v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně klesla po očištění o vliv počasí o 7,9 procenta. Ve čtvrtletním srovnání šlo o největší úspory od začátku roku 2022. Důvodem je masivní rozvoj zejména střešních solárních systémů a zavádění úsporných opatření. I přes chladnější jaro ve srovnání s předchozími lety klesla i spotřeba plynu, meziročně o 5,1 procenta. V tiskové zprávě to uvedl analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.
Zatímco loni lidé začali instalaci solárních střešních systémů poptávat, tak v současnosti je ve velkém uvádějí do provozu. Jen za červen byly podle údajů společnosti ČEPS připojeny systémy s instalovaným výkonem okolo 560 MW. „Ty dokážou v kombinaci s bateriovými úložišti pokrýt v tomto období prakticky zcela spotřebu domácností a také výrazně snížit odběry elektřiny firmami, které je mají nainstalovány. To se pochopitelně výrazně pozitivně podepisuje na poklesu potřeby odebírat elektřinu ze sítě,“ vysvětlil Martin Nádeníček ze společnosti Amper Savings, která se zabývá úsporami energií.
Pokračovalo také šetření plynu, které začalo ve velké míře v roce 2022, když Rusko vtrhlo na Ukrajinu. „Druhý kvartál letošního roku byl teplotně poměrně chladný, a to hlavně v květnu. Meziročně byla teplota v dubnu až červnu nižší o jeden stupeň Celsia a proti průměru let 2018 až 2022 to bylo dokonce o 1,7 stupně. To mělo vliv na oddálení konce topné sezony. I přesto firmy a domácnosti dokázaly generovat úspory. Po očištění o vliv počasí a vliv paroplynové elektrárny Počerady byly meziroční úspory 10,3 procenta a proti pětiletému průměru 18,8 procenta,“ uvedl Rajdl.
Za první pololetí se v Česku vyrobilo 2825 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů, což pokrylo spotřebu z 8,3 procenta. Téměř polovinu vyrobily solární elektrárny, 43 procent vodní elektrárny a zbylých 12 procent větrné elektrárny. Proti pětiletému průměru se vyrobilo z obnovitelných zdrojů o pětinu více.
Firma Amper Meteo vychází při svých výpočtech a analýzách z veřejně dostupných dat. Data o spotřebě elektřiny čerpá od společnosti ČEPS, o plynu získává aktuální data od firmy NET4GAS. Zároveň pracuje s daty Energetického regulačního úřadu a společnosti ČEZ. ERÚ má zatím dostupná data za pět měsíců.
Mohlo by vás zajímat:
Ano, potencial uspor je v CR stale jeste velky. staci kdyz Putin zavre kohoutky a najednou jde to, co nikdy predtim neslo.
Tady nejde o žádné úspory, to souvisí s poklesem průmyslové a stavební činnosti. Bude to zase vedení v rámci EU.
Potenciál úspor dělá cena energií. Spotřeba el. energie klesla hlavně kvůli drastickému snížení životní úrovně občanů a Putin kouhoutky nezavřel Evropa si je zavřela sama.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
ono když řeknou A, chtělo by to dodat i B.. to snížení spotřeby není dáno tím, že se zvedla efektivita zařízení, ale že byla prostě vypnuta. Takto vy šlo ušetřit i 100% energie, stačí všechno vypnout..
Já doma ušetřil za poslední rok 17% elektřiny (6/2022-6/2023), konečně se vyplatilo vyměnit některé velmi staré spotřebiče, nic jsem nevypínal, ale ceny mě donutili obejít i ostatní spotřebiče a zkontrolovat nastavení.
Průvodní jev krize a úpadku. Klesá ekonomická aktivita a koupěschopnost obyvatelstva, pro které se dříve dostupné statky stávají luxusem.
Přesně tak , domy se vytápějí na nižší teploty , někdo vytápí jen menší část domu a zbytek jen temperuje . Samozřejmě došlo i k investicím do technologických úspor a regulace Rozvoj tepelných čerpadel se často udál na úkor elektrokotlů ,takže celkově ke spotřebě elektřiny zatím nepřispěly.
Aby Putin zaplatil ty lzive komentare tady, bude muset zvysit schodek rozpoctu Ruska o 10%
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se