Analýza: Rozvoj OZE v ČR si do roku 2030 vyžádá investice přes 300 miliard korun
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v ČR, pro dosažení cíle jejich rozvoje stanoveného vládou, přinese do roku 2030 investice přes 300 miliard korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy expertů Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, na které se podílela Komora OZE. Komora dále spočítala, že k vyvolání těchto investic bude zapotřebí přibližně 70 miliard korun veřejné podpory. Vláda v lednu schváleném energeticko-klimatického plánu stanovila, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v ČR do roku 2030 stoupne na 22 procent. Letos má být na úrovni 15,6 procenta.
V další analýze se ČVUT zabývala skutečnými investicemi do OZE v ČR v roce 2017. Výpočet zahrnoval jak malé obnovitelné zdroje určené pro výrobu energie v budovách, tak zdroje určené pro dodávku elektřiny a tepla do sítě, tj. takzvané velké zdroje. Podle zjištění univerzity bylo v roce 2017 do obnovitelných zdrojů v Česku investováno přibližně 5,1 miliardy korun. „Spočítali jsme, že pro dosažení cíle, který si ministerstvo průmyslu a obchodu vytyčilo, je potřeba, aby byly průměrné roční investice v porovnání s rokem 2017 zhruba šestinásobné,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu z elektrotechnické fakulty ČVUT Michaela Valentová.
Analýza řešící budoucí vývoj pak počítala potřebné investiční náklady na rozvoj OZE do roku 2030, vycházela přitom ze zmíněného cíle vládního plánu. Celkové náklady na výstavbu obnovitelných zdrojů mezi lety 2021 a 2030 podle výpočtů studie představují 327,5 miliardy korun, tedy zhruba 32,8 miliardy korun ročně.
Částka zahrnuje 141,6 miliardy korun pro zdroje na výrobu tepla, především biomasových zdrojů a tepelných čerpadel, 135,7 miliardy korun pro zdroje na výrobu elektřiny, hlavně fotovoltaiky a větrné elektrárny a 50,3 miliardy korun pro zdroje na výrobu biometanu. Součástí je i vyčíslení investic do zvyšování energetické efektivity a úspor v budovách.
Podle Komory OZE, která se na přípravě této analýzy podílela, je zásadní slabinou schváleného energeticko-klimatického plánu ČR mimo jiné přílišný důraz na spalování biomasy ve velkých elektrárnách a naopak hrubé podcenění větrné a solární energetiky. „Jde o nevyužitou příležitost a zbytečný risk, že lesní biomasa bude neudržitelně drancována. Spočítali jsme, že vnitrostátní plán nechá ležet ladem asi 1400 megawattů (MW) větrných turbín a 3300 MW fotovoltaik, mám-li uvést jen dvě největší disproporce. Přitom fotovoltaické a větrné elektrárny jsou dnes nejlevnější ze všech nově stavěných zdrojů elektřiny,“ uvedl dnes předseda komory Štěpán Chalupa.
Takzvané zelené zdroje energie dostávají v ČR ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Celkové náklady v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, předloni jim bylo vyplaceno 46,1 miliardy korun. Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom.
Česká vláda schválila na konci dubna snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.
Instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 v Česku stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci loňského roku v ČR instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Podle energeticko-klimatického plánu by však mohl do roku 2030 vzrůst instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR až o 1900 MW.
Mohlo by vás zajímat:
Opět za dnešek, co diskuze pod téměř každým příspěvkem, tak zákopová válka OZE vs JE.
Cokoliv, co by měl stát vrazit do jádra, tak je tunel. Že ale pro navýšení energetického mixu o sedm procentních bodů žádá Komora OZE na dotacích 70 mld. Kč je v pořádku. No a ty investiční náklady jsou taky drobáky (samozřejmě nevíme kolik z toho se týká energetických úspor v rámci budov).
A má jít těch 70 miliard jen do elektrárenství, nebo je to komplet na OZE včetně vytápění, úspor a výroby elektřiny?
Apropos, jak jsem říkal, zákopovou válku proti OZE začali vést při prvním pokusu o NJZ lidé z ministerstev a začalo to už složením energetických komisí.
Pane Carlosi, jak souvisí složení energetických komisí se zdejšími diskuzemi?
No ty komise by se měli radit s místními diskutujícími, kteří jsou neuvěřitelná studnice moudrosti a technické erudovanosti.
Pozor OZE nejsou úspory , to je jiná kapitola. Za mě je největší problém ,že podpory OZE jsou z velké části o devastaci životního prostředí, protože hlavním OZE je u nás biomasa = Intenzivní zemědělství s mraky chemie a plundrování lesů.Tepelná čerpadla jsou sice skvělá jenže co si budeme povídat milion tepelných čerpadel většinou vzduch/voda = výkon když jsou mrazy 2x Temelín budou ty bloky stát v roce 30 ? a na co tedy pojedou ty TČ - na plynové elektrárny určitě je to mnohem účinnější než ten plyn pálit přímo, ale polovina energie je fosilní a tady někdo říká uhlíková neutralita, ale toto je cesta na polovinu emisí proti plynovým kotlům. Takže první co by chtělo udělat si stanovit racionální dosažitelné cíle. Pak se lze bavit o tom jak to dosáhnout ekonomicky a ekologicky nejvýhodněji nic takového jsem neviděl spíše výkřiky do tmy o uhlíkové neutralitě a všespásných OZE....
Každá dotace je jen další svinstvo co pokřivuje trh.
Jediné co je správné je volný přístup k informacím a jejich aplikace v tomto případě do energetiky...
a vždy používat "selský rozum" a neumožnit neumětelům dojit dotace...
Kdyby nebyly Bursíkárny tak dnes máme elektřinu o 495 Kč/MWh levnější...
za ten pokrok, kdy dnes již může mít doma každý svou FVE a jako dlouhodobá investice se mu to vyplatí na běžném tržním principu, těch 495Kč/MWh platit. Těch 495Kč/MWh je další pobídka. Klidně se platbě 495Kč/MWh můžeš vyhnout. Stačí neodebírat elektřinu z DS. Nikdo Tě nenutí a varianty máš.
Za elektřinu platím cca 8000 Kč ročně s DPH. Prosím o odkaz na produkt, který se mi na běžném tržním principu vyplatí pořídit, aby se mi jako dlouhodobá investice vyplatil.
Co tak přestat trápit přírodu biomasou, větrníky a na polích mít obilí či kravičky? To by nešlo? Ale chápu 300 a více mld. Kč je tučné sousto o které solární a jiní baroni nechtějí přijít. Navíc se tak děje pod pláštíkem ekologie. Dobra pro naší celou planetu. Smutné je, že jim to spousta lidí žere a s chutí platí nechutně vysoké účty nejen za elektřinu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se