Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ chce vybrat dodavatele pro první modulární reaktor v ČR do konce roku
Jaderná elektrárna Temelín

ČEZ chce vybrat dodavatele pro první modulární reaktor v ČR do konce roku

Polostátní společnost ČEZ chce vybrat dodavatele prvního jaderného modulárního reaktoru v Česku do konce letošního roku. Ten by mě stát v Temelíně, hotový by měl být v první polovině 30. let. Dodavatele bude podnik vybírat ze tří firem. Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Modulární reaktory by měly postupně nahrazovat uhelné elektrárny.

Malé modulární reaktory jsou podle ČEZ do budoucna vhodnou náhradou současných uhelných elektráren a velkých tepláren. Nepůjde přitom o náhradu za velké jaderné bloky, mělo by jít spíš o jejich doplněk.

S prvním modulárním reaktorem podnik počítá v areálu jaderné elektrárny v Temelíně. Podle původních plánů by měl být dokončen v roce 2032. Beneš dnes nechtěl přesný rok specifikovat, mělo by to však být v první polovině 30. let.

ČEZ už v minulosti uzavřel memoranda o spolupráci na malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Podle Beneše se seznam těchto firem nyní zúžil na tři, jejich jména neřekl.

Kromě prvního reaktoru v Temelíně ČEZ loni vytipoval pro stavbu modulárních bloků další dvě lokality. Jde o Dětmarovice a Tušimice, kde v současnosti fungují uhelné elektrárny. Firma nyní na těchto místech provádí průzkumné práce.

Kromě prvních tří míst pro stavbu malých modulárních reaktorů zkoumá ČEZ také další lokality, kde by mohl tyto reaktory postavit. U těch ovšem nejsou přípravy tak daleko. Společnost analyzuje například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany. S výjimkou Dukovan jde o současné uhelné lokality.

Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím není jasná.

sip ptd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Zdeves Pavel
21. březen 2024, 13:51

A jaký bude podíl českého průmyslu na dodávkách zařízení a stavbě. O tom nepadlo ani slovo.

Jan Stehlik
21. březen 2024, 15:02

V České republice uz to ani nemá kdo dělat. Všichni se učí na manažery, doktory či kuchaře. Zedník nebo kovohlod je out. Ty dovezeme asi z Filipín.

Jirka Líska
21. březen 2024, 15:53

Když oni Češi ty zedníky a kovohlody za ty peníze dělat většinou nechtějí.

Protože to je těžká a špatně placená práce.

Takže to dělají naštěstí cizinci, je to jejich chyba?

Mám osobní zkušenost takovou, že Ukrajinci byli za práci vděční a fakt makali.

Jan Stehlik
21. březen 2024, 16:12

A jsme u jádra problémů. Pokud se prací neuzivite je něco divného v systému.

Jirka Líska
22. březen 2024, 08:21

Když on si každý pod pojmem "uživit se" představuje něco jiného.

Pravoslav Motyčka
21. březen 2024, 22:50

Špatně placená práce to není , ale jinak cizinci snižují mzdy u lidí pracujících v manuálních profesích.....

Jirka Líska
22. březen 2024, 08:23

Takže zákazník může být spokojen, že to má levnější.

Miloslav Černý
21. březen 2024, 16:55

Modulární SMR při našem zpoždění v OZ můžou mít na překlenovací období šanci v efektivitě provozu při na víc využití pro vytápění. Nejlepší v provedení našich výrobců až se to bude vyrábět jako Baťa cvičky. S těmi velkými jadernými mamuty to nebude vypadat vzhledem k pořizovací ceně a přednosti odběru s OZ dobře. A tento problém bude s jejich začátkem uvedení do provozu a potřebnou délkou provozu jenom narůstat. A to neberu v úvahu nového potencialního neočekavaného nebezpečí nějaké havárie někde ve světě.

Mex
21. březen 2024, 19:51

Mně to přijde naopak spíš jenom jako pohádka pro uklidnění na dobrou noc.

Ony sice budou "small", ale zase ne tam malé, aby se daly vyrábět někde ve fabrice metodami hromadné výroby a tím je silně zlevnit. Takže to zase bude drahá zakázková výroba/výstavba až na místě.

A k tomu samozřejmě celý ten kolotoč s jadernou bezpečností, a příslušným šíleným papírováním a certifikováním každého prdu.

Takže ve výsledku to bude velmi drahé, a ten výkon (proti velké jaderce) nebude nic moc.

Jan Veselý
22. březen 2024, 07:11

Rolls Royce ma představu, že "malý" reaktor od nich bude mít 470 MW. :-)

Mex
22. březen 2024, 08:51

Mám pocit, že SMR je definován tak, že má mimo jiné výkon do 300 MWe.

Je to samozřejmě umělé administrativní omezení, neplyne to ze žádného technického důvodu. Jen že pak tomu RR nebude moct říkat SMR.

Emil
22. březen 2024, 09:12

SMR se tomu klidně říkat může, protože ta zkratka má dva významy, ten druhý je Small and Medium Reactors, dokonce to je její původní význam, než se začalo používat to "Modular".

Jan Veselý
22. březen 2024, 09:19

Sám RR tomu říká na svém webu small modular reactor, Emile.

Nějaké jiné chytračení?

Emil
22. březen 2024, 09:30

Jestli jste to nepochopil, tak já jsem nepsal nic o tom, jak tomu říká RR, ale že se tomu klidně dál může říkat SMR v původním smyslu té zkratky.

Jan Veselý
22. březen 2024, 13:29

Celý článek je o small modular reactors, RR píše o small modular reactors, my s Mexem si tu píšeme o small modular reactors. Ale Emil Novák, ten má patent na rozum. Ten tu začne cpát řeči o nějakých small And medium reactors, tj. úplně mimo mísu.

Emil
22. březen 2024, 13:43

Ne, Emil Novák nemá patent na rozum, Emil Novák ani vůbec neřeší co si s "Mexem" píšete, Emil Novák pouze uvádí na pravou míru tvrzení, že "pak tomu RR nebude moct říkat SMR". Klidně tomu dál SMR říkat může, jen v jiném významu té zkratky, než na jaký vy jste se upnul, "tj. úplně mimo mísu."

Jan Veselý
23. březen 2024, 18:50

@Emil - Opakuju, že RR o svém reaktoru sám píše, že je small, modular a že má 470 MW. Jinými slovy, píšete tady Emile nesmysly.

https : / / www.rolls-royce.com / innovation / small-modular-reactors.aspx#section-why-rolls-royce-smr

Ivan Novák
22. březen 2024, 19:36

Vybavují si komickou situaci starou 20 let: tehdy se rajtovalo na tom, co u jaderné elektrárny je nebo není generace III+. Kdosi z Arevy to nakonec rezignovaně celé označil za "marketing gimmick". Teď po tom neštěkne pes. Zkratka SMR prochází stejným dramatickým obloukem, jen ještě není v sestupné fázi. OZE ovšem čeká stejný osud, za čas se stanou sexy zase jiná zaklínadla.

Roman Kosařík
22. březen 2024, 10:49

Ruku na srdce: věříte snad tomu, že se při rychlosti všech byrokratických procesů v ČR dočkáme SMR dřív, než kolem roku 2040? Jako pravděpodobnější se mi jeví, že tou dobou budou solární panely a akumulátory na každé psí boudě.

Miloslav Černý
22. březen 2024, 13:27

S postupným nezastavitelným celosvětovým rozvojem OZ v celém svém spektru bude postupně klesat význam jaderných mamutů i SMR. Proto bude zájem vývojářů SMR celý vývoj co možná urychlit, aby bylo co největší jejich uplatnění v komerci. Navíc do toho budou hrát negativně ty jaderné mamuty, které se snažíme za každou cenu nehledě na efektivitu pro nutnou dobu provozu prosadit.

Jan Veselý
22. březen 2024, 13:41

Bohužel, výrobci JE to "zadupali" někdy před 30 lety, kdy na problémy velkých reaktorů zareagovali návrhy ještě větších reaktorů. A ta gigantománie je ničí.

Tehdy se měli vrátit k 200-400 MW blokům a sériové produkci. Obávám se, že teď už tu ztrátu budou marně honit.

Antonín Mikeš
22. březen 2024, 13:54

Výrobci větrných elektráren míří stejným směrem. Větší výkon využije úsporu z rozsahu.

Jaroslav Studnička
22. březen 2024, 14:09

A výrobci fotovoltaických panelů samozřejmě taky.

Jan Veselý
23. březen 2024, 18:53

A zároveň vyšší výkon (resp. větší velikost zařízení) znamená větší a větší komplikace navíc. Jde o to najít tu správnou rovnováhu.

Karásek
22. březen 2024, 11:32

Cena staveb zatím není jasná, ale napovědět může to, jak by se prodražil NuScale v USA v Utahu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se