Domů
Energetika v ČR
ČR v pololetí nečerpala žádný plyn z Ruska, zásobníky jsou naplněny z 88 procent
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

ČR v pololetí nečerpala žádný plyn z Ruska, zásobníky jsou naplněny z 88 procent

Energetika v ČR
5 komentářů
20. červenec 2023, 09:05
ČTK

Česko během prvního pololetí letošního roku nečerpalo žádný plyn z Ruska. Celkově saldo dovozu a vývozu plynu v ČR meziročně kleslo o 23 procent. I přesto jsou tuzemské zásobníky v současné době naplněny z 88 procent, což je více než v předchozích letech. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Veškerý plyn ze zahraničí tak letos proudil do Česka přes Německo, uvedl. Ruský plyn ČR podle Síkely nahradila norským plynem a zkapalněným plynem LNG z terminálů v Nizozemsku a Belgii.

„Kapacita LNG terminálu v Nizozemsku, kterou se nám loni podařilo zajistit, nám pokryje až 40 procent roční spotřeby plynu. Zkapalněný zemní plyn tak hraje nenahraditelnou roli v posilování naší energetické bezpečnosti,“ řekl ministr.

Stát bude podle něj v jednáních o navyšování dodávek a využívání LNG terminálů pro zásobování České republiky pokračovat.

„Proto jsem se mimo jiné minulý týden setkal se zástupci německé vlády k jednání o využití připravovaných terminálů na zkapalněný zemní plyn,“ dodal Síkela.

Podzemní zásobník plynu Rehden
Ilustrační foto

V zásobnících plynu je podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dnešnímu dni 3,04 miliardy metrů krychlových plynu, což znamená 88procentní naplněnost. V loňském roce zásoby podle MPO dosahovaly 2,6 miliardy metrů krychlových a průměrné zásoby v letech 2019 až 2022 činily 2,47 miliardy metrů krychlových plynu.

„Rekordně vysokých zásob se daří dosahovat proto, že výrazně klesla spotřeba plynu v České republice. Celková spotřeba plynu od ledna do července v roce 2023 byla 3,96 miliardy metrů krychlových, což je o 12 procent méně než v roce 2022 a o 20 procent oproti průměru let 2019 až 2022,“ uvedlo ministerstvo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vlado
20. červenec 2023, 10:55

Jak známo, tuzemské zásobníky plynu tuzemsku nepatří, což je z praktického hlediska vedlejší. Mnohem důležitější je, kdo si ten plyn koupil a v těch cizích zásobnících ho uskladnil. Podle článku to vypadá tak, že si ho uskladnilo MPO! Je to skutečně český plyn??

miro novak
20. červenec 2023, 11:22

to by ma tiez zaujimalo. Da sa to niekde zistit?

Jan Veselý
20. červenec 2023, 11:32

Podle logiky české energetické koncepce je to dokonce český zemní plyn. Uskladnění zdroje energie (v případě ASEK, palivových tyčí do JE) z něj má udělat domácí zdroj.

Emil
20. červenec 2023, 22:38

Pane Veselý, ve vlastním zájmu nekomentujte věci o kterých nic nevíte. "Podle logiky české energetické koncepce" to není český zemní plyn, česká energetická koncepce se řídí definicí Evropské komise, která je v souladu s definicí Eurostatu, IEA/OECD nebo UNECE, cituji:

"More specifically, indigenous production is considered to be the production of solid fuels, oil, gas, renewables, non-renewable waste and nuclear heat, more pricisely, the steam leaving the reactor for the turbine used as the primary energy form."

europarl. europa. eu/doceo/document/E-8-2015-008888-ASW_EN. html

Opravdu nejde o žádný speciální výmysl české energetické koncepce, jak se snažíte tvrdit.

Pravoslav Motyčka
20. červenec 2023, 22:19

JE je domácí zdroj proto ,že cena paliva se podílí na celkové ceně asi 6%. a palivo se nechá skladovat desítky let dopředu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se