ČR v pololetí nečerpala žádný plyn z Ruska, zásobníky jsou naplněny z 88 procent
Česko během prvního pololetí letošního roku nečerpalo žádný plyn z Ruska. Celkově saldo dovozu a vývozu plynu v ČR meziročně kleslo o 23 procent. I přesto jsou tuzemské zásobníky v současné době naplněny z 88 procent, což je více než v předchozích letech. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Veškerý plyn ze zahraničí tak letos proudil do Česka přes Německo, uvedl. Ruský plyn ČR podle Síkely nahradila norským plynem a zkapalněným plynem LNG z terminálů v Nizozemsku a Belgii.
„Kapacita LNG terminálu v Nizozemsku, kterou se nám loni podařilo zajistit, nám pokryje až 40 procent roční spotřeby plynu. Zkapalněný zemní plyn tak hraje nenahraditelnou roli v posilování naší energetické bezpečnosti,“ řekl ministr.
Stát bude podle něj v jednáních o navyšování dodávek a využívání LNG terminálů pro zásobování České republiky pokračovat.
„Proto jsem se mimo jiné minulý týden setkal se zástupci německé vlády k jednání o využití připravovaných terminálů na zkapalněný zemní plyn,“ dodal Síkela.
V zásobnících plynu je podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dnešnímu dni 3,04 miliardy metrů krychlových plynu, což znamená 88procentní naplněnost. V loňském roce zásoby podle MPO dosahovaly 2,6 miliardy metrů krychlových a průměrné zásoby v letech 2019 až 2022 činily 2,47 miliardy metrů krychlových plynu.
„Rekordně vysokých zásob se daří dosahovat proto, že výrazně klesla spotřeba plynu v České republice. Celková spotřeba plynu od ledna do července v roce 2023 byla 3,96 miliardy metrů krychlových, což je o 12 procent méně než v roce 2022 a o 20 procent oproti průměru let 2019 až 2022,“ uvedlo ministerstvo.
Mohlo by vás zajímat:
Jak známo, tuzemské zásobníky plynu tuzemsku nepatří, což je z praktického hlediska vedlejší. Mnohem důležitější je, kdo si ten plyn koupil a v těch cizích zásobnících ho uskladnil. Podle článku to vypadá tak, že si ho uskladnilo MPO! Je to skutečně český plyn??
to by ma tiez zaujimalo. Da sa to niekde zistit?
Podle logiky české energetické koncepce je to dokonce český zemní plyn. Uskladnění zdroje energie (v případě ASEK, palivových tyčí do JE) z něj má udělat domácí zdroj.
Pane Veselý, ve vlastním zájmu nekomentujte věci o kterých nic nevíte. "Podle logiky české energetické koncepce" to není český zemní plyn, česká energetická koncepce se řídí definicí Evropské komise, která je v souladu s definicí Eurostatu, IEA/OECD nebo UNECE, cituji:
"More specifically, indigenous production is considered to be the production of solid fuels, oil, gas, renewables, non-renewable waste and nuclear heat, more pricisely, the steam leaving the reactor for the turbine used as the primary energy form."
europarl. europa. eu/doceo/document/E-8-2015-008888-ASW_EN. html
Opravdu nejde o žádný speciální výmysl české energetické koncepce, jak se snažíte tvrdit.
JE je domácí zdroj proto ,že cena paliva se podílí na celkové ceně asi 6%. a palivo se nechá skladovat desítky let dopředu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se