Do České republiky přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba
Do Česka přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. ČTK to dnes sdělil mluvčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Podle státního provozovatele ropovodů společnosti Mero není zásobování Česka ropou nijak ohroženo, pokračují dodávky západní cestou a pro případ nutnosti jsou připraveny zásoby ze státních rezerv. Situaci kolem Družby Mero prověřuje, uvedla mluvčí Barbora Putzová. Vláda odpoledne projedná půjčku ropy pro Orlen Unipetrol ze státních zásob.
„Ropovodem Družba k nám v tuto chvíli neteče ropa,“ uvedl na sociální síti X ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Podle něj nehrozí případný nedostatek ropy pro potřeby domácností a firem, protože stabilně pokračují dodávky přes italský ropovod TAL.
„Na situaci ale preventivně zareagujeme, proto dnes vládě navrhnu schválit zápůjčku ropy ze státních hmotných rezerv pro společnost Unipetrol, která bude využita v případě, že nebudou dodávky obnoveny,“ podotkl Vlček.
Podle ministra zatím není jasné, z jakého důvodu ropa z Ruska neteče. „Jsme v kontaktu se všemi relevantními aktéry,“ zdůraznil Vlček. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík pak připomněl, že Česko už podobnou situaci zažilo v roce 2019, kdy byla ropa přes ropovod Družba kontaminována. Ropa netekla z Družby dva měsíce.
Zastavení dodávek přes ropovod Družba potvrdila i společnost Orlen Unipetrol. Z preventivních důvodů už požádala Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o předjednání půjčky ropy z hmotných rezerv státu pro zajištění kontinuity výroby a dodávek pohonných hmot v ČR. „V současné chvíli výroba pohonných hmot probíhá bez přerušení a jejich dostupnost na českém trhu není ohrožena,“ řekl Kaidl.
Provozovatel ropovodu státní podnik Mero situaci kolem Družby prověřuje. „Na obdobné situace je Česko připraveno v rámci zásob Správy státních hmotných rezerv. Pro případy krátkodobého výpadku zásobování jsou k dispozici strategické zásoby ropy a ropných produktů, které pokryjí fungování státu po dobu 90 dní. Zásobování západní cestou, tedy z ropovodů TAL a IKL, běží bez problému,“ uvedla Putzová.
Dosud ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 58 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Mero loni spustilo práce na rozšíření TAL. Projekt za přibližně 1,6 miliardy korun má od příštího roku zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko by se tudíž mohlo podle současných plánů státu zcela odstřihnout od ruské ropy.
Podle analytika Purple Trading Petra Lajska by v případě dlouhodobějšího výpadku muselo Česko práce na italském ropovodu urychlit, protože s jeho plnohodnotným provozem po navýšení se počítá až od léta 2025. „Štěstím však může být načasování dané situace – v zimě je poptávka po pohonných hmotách spíše nižší a i kapacity ropovodů jsou méně obsazené. Aktuálně tak neočekávám nedostatek pohonných hmot v ČR a výrazný růst cen,“ dodal Lajsek.
Mohlo by vás zajímat:
Aktuální přepravní kapacita TAL je 43 m tun za rok. Projekt TAL+ to zvedá na 48 m tun. Aktuální množství přepravované ropy skrz TAL je asi 37 m tun za rok. Česká spotřeba ropy je asi 7,4 m tun. Z toho asi 4,3 m tun šlo skrz Družbu.
Nekončí zítra (5. 12.) výjimka na zákaz dodávek ropy ze země jejíž název je sice v článku, ale v komentáři se napsat nesmí? Pokud vím, Česká republika nezažádala o prodloužení, není mi tak úplně jasné, co chtějí v souvislosti s přerušením dodávek prověřovat.
Ne, nekončí zítra (5. 12. 2024) výjimka na zákaz dodávek ropy z Ruska potrubim, ale konci vyjimka, ktera povolovala vyrobky z takto zpracovane ropy dale exportovat do jinych zemi, tj. jde je pouzit jen pro vlastni spotrebu v zemi zpracovatelske rafinerie.
Proto s tim ma problem MOL/Slovnaft, protoze ve velkem zasobuje trh s benzinem a naftou na Morave, coz je logisticky blize nez to vozit z ceskych rafinerii napric CR.
Končí. To ovšem zůstalo našemu ministru průmyslu a obchodu utajeno. Jakož i novinářům...
Naštěstí ropy je ve světě dost . Sice v totalitních státech (perský záliv) , ale tak to bývá. Horší je , že chtějí často i jiné protislužby viz . mešita proti europarlamentu :-)
Islám nám ropu neprodává a vybudování mešity není protislužba.
Asi žijeme v kocourkově. Do států po trati ropa teče a k nám ne. Několik dnů. A příčina je neznámá. Tak nějak vypadá kocourkov.
Podľa titulkov RTVS je poškodená jedna vetva ropovodu Družba do Nemecka v Poľsku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se