EPH chystá jednu z největších emisí dluhopisů na českém trhu

DomůEnergetika v ČREPH chystá jednu z největších emisí dluhopisů na českém trhu

Společnost EPH financing CZ a.s. spadající do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) vydala prohlášení o emisi dluhopisů k 17. březnu 2020. Splatnost dluhopisů bude 5 let, úrok 4.5 % p.a. bude vyplácen pololetně.

Energetická skupina investora Daniela Křetínského vydala prospekt o emisi dluhopisů. Objem emise je stanoven na 5 mld. Kč s možností rozšíření až na 7,5 mld. Kč. Dluhopisy jsou koncipovány jako pětileté, tedy splatné v roce 2025 a jejich úrok je 4.5 % p.a. Zajištěny budou mateřskou EPH.

Nejedná se o první vypsání dluhopisů, které firma provádí. Již v letech 2015, 2016 a 2018 si od věřitelů vypůjčila v prvních dvou emisích po 2 mld. Kč, a při poslední emisi předloni byl prospekt vypsán na 3 až 4,5 mld. Kč.

„Předpokládáme, že půjde o jednu z největších emisí dluhopisů na českém trhu. Těší nás zájem bank podporujících EPH v optimalizaci časové struktury jeho zadlužení, které je v porovnání s významnými evropskými energetickými hráči nízké. Odráží to stabilní výkonnost skupiny díky operování regulovaných a dlouhodobě kontrahovaných aktiv na poli energetické infrastruktury a výroby elektřiny,“ uvedl finanční ředitel a člen představenstva EPH Pavel Horský.

Skupina EPH je aktivní v energetice a to nejen v ČR, nýbrž zejména na západních trzích, kde v posledních letech mohutně investovala do konvenčních zdrojů elektřiny. Ty nyní často transformuje tak, aby mohly spalovat místo uhlí biomasu, či s nimi soutěží v kapacitních aukcích.

Čistý zisk EPH za rok 2018 činil 16 mld. Kč a tržby 179 mld. Kč. Jak uvádí EPH na svých stránkách, Výnosy z emise nových dluhopisů budou použity převážně k refinancování stávajících dluhů skupiny EPH splatných v roce 2020..