Domů
Obnovitelné zdroje
EPH pokračuje v investicích do biomasy, v Itálii holding koupil další elektrárnu
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

EPH pokračuje v investicích do biomasy, v Itálii holding koupil další elektrárnu

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupil prostřednictvím své dceřiné společnosti EP New Energy Italia (EPNEI) italskou elektrárnu Fusine. Jde o další z investic holdingu do odvětví biomasy. ČTK to dnes sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Elektrárna podle něj má instalovaný výkon sedm megawattů (MW), nachází se v Lombardii v severozápadní Itálii. Cenu mluvčí neuvedl.

„Tato akvizice je v souladu s italskou národní energetickou strategií a s dlouhodobou plánovanou expanzí skupiny EPH v sektoru obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl dnes Častvaj.

Připomněl, že v prosinci 2017 získala EPNEI elektrárny Biomasse Italia a Biomasse Crotone s celkovým instalovaným výkonem 73 MW.

„V současné době pak EPH finalizuje ve Velké Británii projekt přeměny uhelné elektrárny Lynemouth s instalovaným výkonem 400 MW na elektrárnu spalující biomasu,“ doplnil.

Na rozdíl od ostatních obnovitelných zdrojů podle něj umožňuje biomasa řízenou výrobu elektrické energie, nezávislou na slunečním svitu či síle větru.

„Elektrárny tím přispívají ke stabilitě a bezpečnosti celého systému, to vše při udržení zaměstnanosti,“ dodal Častvaj.

Pro porovnání, instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů – EPIF a EP Power Europe. EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Většinovým vlastníkem EPH se předloni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T.

Do EPIF kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü patří mimo jiné podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu.

Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. O loňských Vánocích EPH jejím prostřednictvím podal závaznou nabídku na koupi veškerých francouzských aktiv německé skupiny Uniper. V létě 2016 pak EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun. Kromě EPH je podnikatel mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Komentáře

(3)

Vláďa

8. únor 2019, 06:45

Opravdu dobrá koupě. Byl jsem v Crotone při uvádění do provozu. Zařízení každou chvíli stálo a to nikoliv pro provozní závadu ale pro nevhodné palivo. Dřevní hmota nejdříve vstupuje do drtiče, následuje zásobník a potom do kotle. V oblasti nejsou lesy. Kamiony dováží dřevo z velké vzdálenosti. Místní se pokoušeli likvidovat zde dřevěné bedýnky na ovoce. Dřevo to rozdrtilo ale ocelové pásky na konci bedýnky drtičem prošly bez porušení a následovalo namotání na podavač pod zásobníkem. Pro obsluhu velký problém pro provozovatele příjem za likvidaci. Další palivo byly kořenové baly z vinic kterých je tam opravdu hodně. S kořeny by si drtič poradil ale kameny byly nad jeho síly

Petr

8. únor 2019, 23:05

Aspoň je vidět, že nutně potřebují české know-how, aby jim poradilo, přestaňte vymýšlet idiotiny :)

Mirous

8. únor 2019, 14:33

Tohle bych jednoznačně zakázal. Ekologický nesmysl co jen ničí lesy a půdu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.