Fiala: Česko se brzy úplně zbaví závislosti na energetických surovinách z Ruska
Česká republika se brzy úplně zbaví závislosti na energetických surovinách z Ruska, řekl na dnešní konferenci Efektivní energetika premiér Petr Fiala (ODS). V případě dodávek plynu je podle něj téměř hotovo, po rozšíření ropovodu TAL v příštím roce to očekává rovněž u dodávek ruské ropy a také postupné nahrazení ruského jaderného paliva.
Podle Fialy byla závislost na surovinách z Ruska v Česku dlouhodobě podceňovaná, což se ukázalo zejména po zahájení ruské invaze na Ukrajině. Omezování dodávek z Ruska se podle premiéra i přesto daří velmi rychle.
„U plynu je fakticky téměř hotovo,“ uvedl Fiala.
V této souvislosti připomněl zajištění kapacity v terminálu v Eemshavenu a v budoucnu také kapacity dalšího terminálu v německém Stade a nákup provozovatele plynové přenosové soustavy Net4Gas a plynových zásobníků. „Máme zajištěn dostatek plynu a kontrolu na plynovou infrastrukturou,“ řekl premiér. Plyn podle něj bude hrát v příštích letech v tuzemské energetice zásadní roli.
Stát podle Fialy pracuje na omezení dodávek dalších surovin z Ruska. Upozornil, že v příštím roce by měly být dokončeny práce na rozšíření italského ropovodu TAL. Postupně se také v českých jaderných elektrárnách nahrazuje ruské palivo novým zdrojem z USA a Francie.
Ruský plyn v minulosti tvořil téměř 97 procent dodávek do Česka. Stát je začal omezovat po vypuknutí konfliktu na Ukrajině, po většinu loňského roku tak z Ruska nečerpal žádný plyn. Od října však do země začal ruský plyn přes Slovensko opět proudit. Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měl ruský plyn od ledna do konce listopadu podíl na tuzemských dodávkách 3,8 procenta. Výrazně vyšší podíl zatím stále mají dodávky ruské ropy. Podle statistik za loňské první pololetí činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent.
Mohlo by vás zajímat:
Co si bez dodávek z ruského Chudobince počneme? Všichni tady přece umrzneme a budeme muset jíst i křečky. Takhle nějak nám to naši "spolehliví partneři" z východu neustále podsouvali. Kdo trpí amnézií, může se dokonce podívat na rok staré video přímo z dílny Gazpromu, kde nám ukazují, jak se bez jejich surovin budeme mít: https://www.youtube.com/watch?v=8D6WwUoXfc0
A jaká je realita? Ceny energií vytrvale klesají, zásobníky jsou stále ze 3/4 naplněné, z východu už k nám v podstatě žádný plyn neteče (a doufám že už nikdy více nepoteče) a v ropě bude vymalováno příští rok.
Hodně štěstí s hledáním odbytu a "děngů", až vám Ukrajinci neprodlouží kontrakt na tranzit v příštím roce a začnou s vlastní těžbou na západu země. Budeme přijímat sázky na to, kolikrát ještě přiletí vrchní skřet do Číny poprosit o "děngy" na stavbu Síly Sibiře? Karma je zdarma.
Máte pravdu, některým prostě nevysvětlite, že Ruské energie nejsou spásou všeho žití.
Nechci vám kazit iluze, ale ruský plyn kupujeme stale. Jen přes třetí stranu.
Oni si lidi často neuvědomují, že ropovody i plynovody mají toky na obě strany. Na jednu stranu teče surovina, na druhou peníze. Je jen otázka, co bude komu chybět dříve.
Otázkou je, jestli vůbec naše peníze potřebují. Stejně nesmí nic dovážet.
Vzhledem k tomu, že škemrají v Číně o zafinancování stavby plynovodu a zhruba za rok až dva bude jejich 20 let budovaný fond blahobytu na mizině, asi ty děngy někde pálí po vagonech a zároveň už jim to nesype.
Lžete.
No nevím, ale skutečnost, je poněkud jiná
https://forbes.cz/ceske-pokrytectvi-proc-k-nam-miri-stale-vic-ruske-ropy-i-plynu/
Na ropu a plyn nejsou sankce (na ropu máme výjimku).
Pokud máme možnost odebírat odjinud, můžeme si klást podmínky. Jestli dodají Rusové levněji, můžeme odebrat od nich. Ale nemusíme.
Rozhodně už nenastane situace, že (manipulací Ruské firmy) budeme mít prázdné zásobníky a budeme muset přistoupit na jakoukoliv cenu, případně nás budou vydírat hrozbou úplného "zastavení ventilu".
Kdy to Rusko udělalo?
Máte špatnou paměť? Ještě před válkou.
Chybí důležitá informace. Od koho a v jakém procentuálním množství budeme brát.
To jste ustrnul v době plánovaného hospodářství.
to říkáte jako kdybyste se aktuálně nacházel v hospodářství tržním
Vždycky je nějaká regulace, to nepopírá tržní hospodářství. Co se týká nákupu ropy v tankerech, tak tam trh existuje a funguje.
Bude to od mnoha různých dodavatelů LNG z celého světa + potrubím z Norska. Percentuálně se to bude nejspíš rok od roku lišit, ale jedno už je celkem jasné už teď: z Chudobince toho moc nebude. Snad jen přebytky z SK/AT/HU po dobu platnosti kontraktu na tranzit ruského plynu přes UA. A ochota tranzit zachovat nebude z Ukrajinské strany moc velká, resp. to budou hodně zajímavá jednání.
fiala také řekl, že nebude zvedat daně, a hle.
naštěstí našel levnější zdroj nutelly a podělil se o to i s běžným občanem, takto transparentního premiéra si snad ani nezasloužíme
Jakou výhodu z hlediska dostupnosti a ceny pro nás bude mít, když si zakážeme některé dodavatele?
Hledisko bezpečnosti a míru v Evropě není důležité?
Touché. Pro některé jedince nejspíš toto hledisko důležité není.
Jak souvisí bezpečnost a mír s tím, když spolu státy nespolupracují? Obvykle se totiž uvádí pravý opak, tedy že hluboká ekonomická provázanost snižuje riziko konfliktu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se