Domů
Energetika v ČR
HN: Solární arbitráž s firmou Natland přišla Česko na 735 milionů korun

HN: Solární arbitráž s firmou Natland přišla Česko na 735 milionů korun

Švýcarský soud letos v červenci zamítl návrh českého ministerstva financí (MF) na zrušení nálezu v arbitráži se skupinou Natland, která požadovala odškodné kvůli investicím do solárních elektráren v Česku. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Arbitrážní tribunál vydal konečné rozhodnutí loni v polovině prosince, přiznal Natlandu náhradu škody 350 milionů korun. Skupina požadovala po Česku 2,21 miliardy korun. S návrhem na zrušení nálezu, který MF podalo letos v lednu ke Spolkovému nejvyššímu soudu Švýcarska, resort ale neuspěl. S náklady na řízení má Česko zaplatit zhruba 735 milionů korun, uvedly HN.

„V současné době probíhají jednání s investorem s cílem nalézt řešení nastalé situace. Do ukončení těchto jednání nebude ministerstvo financí věc komentovat,“ sdělil HN Petr Habáň z oboru komunikace ministerstva.

Bez vyjádření to podle listu nechala i skupina Natland.

Spor se týkal zavedení solárního odvodu pro fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010. Podle nálezu arbitráže z roku 2017 Česko porušilo záruku stability uvedenou v zákoně o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. V následné fázi sporu se rozhodovalo o vyčíslení náhrady škody. Arbitrážní tribunál přitom zohlednil námitku české strany, že při stanovení výše náhrady škody musí být respektována pravidla EU upravující poskytnutí veřejné podpory. Rozhodl, že Natlandu patří 15,8 procenta nárokované sumy, náklady na právní zastoupení a náklady řízení.

Investoři, kteří vybudovali elektrárny pod hlavičkou Energy21, původně požadovali po státu 2,21 miliardy korun. O tolik solární daň srazila hodnotu jejich investice. To, že tribunál nakonec částku snížil na 350 milionů korun, může podle deníku působit, že Česko arbitráž nakonec nepřišla zase tak draho.

„K výsledné sumě je však třeba přičíst ještě náklady řízení protistrany ve výši 191 milionů. A doposud nebyla známá ani výše výdajů na straně státu. Náklady na špičkové právníky, poradce a znalce se podle informací HN v průběhu let vyšplhaly na 8,27 milionu dolarů, tedy téměř 200 milionů korun. Celkový účet se tak blíží k sumě tři čtvrtě miliardy korun,“ napsal deník.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se