Domů
Energetika v ČR
Koalice bude v nadcházejících týdnech rozhodovat o zdanění energetických společností a bank
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Koalice bude v nadcházejících týdnech rozhodovat o zdanění energetických společností a bank

Zdanění mimořádných zisků, neboli windfall tax, je velmi propíraným tématem poslední doby, a to nejen v České republice. Názory na ni se liší i v rámci jednotlivých politických stran. Podle odborníků samotný průběh debaty okolo zdanění mimořádných zisků poškozuje reputaci České republiky a odrazuje investory od investic v České republice.

Definice nezasloužených zisků?

V debatě ohledně možného zdanění energetického a bankovního sektoru je již poměrně obtížené se orientovat. Nejprve vládní představitelé mluvili o sektorové dani. Nyní se spíše debatuje o zdanění mimořádných zisků. Ty pak politici obecně definují tak, že daná společnost nezměnila svůj produkt, ale má na něm vzhledem k vnějším okolnostem, válce na Ukrajině, větší zisk než v uplynulých letech. Mimořádné zisky pak politici mnohdy označují rovněž jako „nezasloužené“ a daň jako „válečnou daň“.

Pohled na mimořádné zdanění se ovšem liší i uvnitř jednotlivých stran. Například v ODS, kdy její ekonomický expert a místopředseda Sněmovny zdanění odmítá.

"Já budu říkat kolegům ve výkonné radě, že to prostě není hospodářsko-politické opatření, že to je opatření populistického charakteru," uvedl pro ČT Skopeček.

Opačné názorové spektrum naopak zastává ministr financí, Zbyněk Stanjura (ODS). Ten se v uplynulých měsících nechal slyšet, že mohou být zahrnuty i jiné sektory.

"Nejsou žádné limity a žádný sektor z té debaty vyjmut není. Nikdo si nemůže být jist," řekl SZ Byznys ministr Zbyněk Stanjura (ODS).

Vyjádření ministra financí mnohé odborníky šokovalo. O to více, že přišlo od představitele pravicové strany. Obdobná rovněž mohou způsobit odliv investorů vzhledem k podrývání stability podnikatelského prostředí. Jasně viditelné byly a jsou dopady na akciích ČEZu, Komerční banky a dalších.

Piráti: S návrhem zdanění jsme přišli jako první

Zdanění mimořádných zisků u energetik pak najde podporu u představitelů Pirátské strany. Prostřednictvím šéfa poslaneckého klubu, Jakuba Michálka, se hlásí k tomu, že s ní přišli jako první.

"Piráti s návrhem na solidární příspěvek energofirem v podobě zdanění mimořádných zisků přišli jako první v květnu, protože nám bylo jasné, že současné zdroje nebudou stačit na podporu domácností v době rekordního zdražování. O výši daně se povede diskuse, mělo by to být podle nás cca 25 procent z neočekávaných zisků jako v Británii," sdělil iDNES.cz šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Pokud se ovšem podíváme na nastavení daně v Spojeném království, tak ta není vůbec nastavena na výrobce elektrické energie. Je sice ve výší 25 %, ale na producenty zemního plynu a ropy v Severním moři. Zdanění výrobců elektrické energie bylo bývalým premiérem, Borisem Johnsnem, odmítnuto.

Faktory, které je nutno vzít v potaz

Samotná definice nezasloužených zisků je pak velice ošemetná. V předešlých letech byly zisky energetických společnosti sníženy v důsledku pandemie COVID-19. Tehdy naopak panovaly rekordně nízké ceny energií a marže výrobců byly často i v záporu. Situace dopadala velice tvrdě na tuzemský teplárenský sektor, který prochází dekarbonizací, což si vyžaduje mimo jiné vysoké kapitálové náklady.

Dalším faktem, na který odborníci poukazují, je energetická politika Evropské unie a cena emisní povolenky. Cena emisní povolenky je nyní okolo 90 EUR/t CO2, zatímco v březnu loňského roku atakovaly povolenky tehdy nová maxima na úrovni okolo 40 EUR/t CO2. Pokud se tedy hovoří o tom, že náklady energetik neočekávaně nevzrostly, neplatí to v každém případě. Takto vysokou cenu povolenky přitom nepredikovali ani zástupci Evropské komise.

Pokud se podíváme na dubnovou prezentaci ČEZ, růst ceny povolenky o 1 EUR/t CO2 znamenal změnu ceny elektřiny o zhruba 0,6-0,7 EUR/MWh. Z toho se lze dovodit, že nový standard ceny elektřiny bude v následujících letech podstatně výše, než byl v minulosti a že více dekarbonizovaní výrobci by tedy byli zdaněni více. Přitom podstupovali vyšší riziko investic do dekarbonizovaných zdrojů v době, kdy ceny povolenek a elektřiny byly nižší a správně odhadli budoucí vývoj (vtaženo k vývoji cen povolenek).

Dalším faktem zůstává, že si výrobci elektřiny zajišťují své pozice z velké části na roky dopředu. Nejsou proto nynějším nárůstem cen elektřiny pozitivně ovlivněni ihned nebo podstatně. ČEZ má dle své srpnové prezentace prodáno v ČR na letošní rok 45,1 TWh za průměrnou realizační cenu 91,4 EUR/MWh. Na rok příští rok měl v ČR prodáno k 30. 6. přibližně 33 TWh za 90,5 EUR/TWh. Cena elektřiny base pro následující rok na burze PXE přitom v tomto týdnu překročila hranici 500 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Rejpal
17. srpen 2022, 14:10

Ty daně se pouze přenesou do konečné ceny energií a zaplatí je spotřebitel. Stejně jako povolenky. Většina ceny energií jsou daně a návrh na jejich další růst je zcela iracionální. Dlouhodobě je to katastrofa, protože to vede k poklesu nabídky a tím k dalšímu růstu cen. Řešení energetické krize je v odklonu od zelené ideologie.

Jan Stehlik
17. srpen 2022, 16:04

To jste na omylu . Právě korporace umí optimalizovat , konkurují si a vymýšlejí nové levnější produkty . Naopak nepřímé daně jsou čisté zdražení produktu . Jinak , stačí se podívat na státní rozpočet v kostce (vydává každý rok mf) . A tam jsou krásné koláčové grafy . A z toho jednoho grafu , kde jsou podíly ruzných daní na rozpočtu je krásně patrné kolik dodávají firmy na daních do státu . Jak říkal Zemák na nový rok ve svém projevu , bylo by rozumné proškrtat korporátní daňové výjimky . A hned by bylo pár set miliard . Válečná dań je jen bílý pes , který jen zakrývá problém . Na tohle upozornuje už roky každoroční zpráva OECD .

JVr
18. srpen 2022, 08:30

Tady jde vždy o to, jaké daně to jsou a jak je tvořena cena výrobku.

V případě elektřiny tvoří ceny závěrné elektrárny (což je dosti nešťastné ale budiž) a podle toho se také určí cena kterou ve finále prodejci elektřiny nastaví zákazníkům. A díky tomuto modelu právě vzniká ta nadměrná daň protože ten ČEZ to vyrobí v jaderné elektrárně, kterou mu ještě postavili Sověti a má tam minimální náklady na výrobu, ale stále to prodá za cenu, za kterou to prodá ta plynovka (není to tak úplně pravda ale pokud jsou futures na 500€, tak ano), která má velmi drahý plyn a ještě musí platit předraženou povolenku.

Tzn. tam k tomu obrovskému zisku dochází, nevím jak jsou na tom teď uhelky, ale dlouho jsem nečetl žádné jejich stížnosti, takže myslím, že na současné situaci také nejsou bité.

Nejsem žádným zastáncem sektorových daní, myslím že ty přiváté zisky by měli výrobci využít spíše na budování dalších výrobních (nejlépe bezemisních) kapacit (klidně by se toto mohlo uzákonit), protože současná situace je vyvolána hlavně nedostatkem výrobních kapacit. Ačkoliv jsem tu už někdy u minulého výroku pana Stanjury (zdanění ČEZ nebude.. nebo co to bylo) psal, že dostane od Fialy přes prsty, až ten uvidí návrh státního rozpočtu pro příští rok… a tak se také stalo, a teď najednou Stanjura zpívá úplně jinou písničku… Bohužel náš rozpočet je v žalostném stavu, opatření na Covid, a populistické rozhazování (před)minulé vlády ho dostalo do dosti nešťastného stavu a je potřeba pracovat na snižování schodku, což v situaci, kdy je ve vládě X stran, není vůbec snadné.

Nicméně k vaší představě, že to zvýší ceny elektřiny, tak pokud to bude pouze u nás a nikoliv v Německu, tak to cenu elektřiny nemá příliš šanci zvýšit (trochu jiné by to bylo pokud by to bylo plošné v celé EU). Protože cenu určí na burze v Lipsku a naši výrobci nebudou mít moc šanci to promítnout do ceny elektřiny, protože Německá a Francouzská výroba i spotřeba je násobně jinde.

Otázka zůstává, zda představa, že se tyto zisky „rozhází“ mezi lidi je ten ideál, který něco zlepší. Uvidíme, jak si s tím vláda poradí, ale nepřijde mi to vůbec dobré. Už jen realizace poměrně vázne, udělat to plošně není úplně špatný nápad, ale bude to stát strašné peníze a udělat to jen pro nízkopříjmové nám tu zase posune X lidí, kteří byli nižší střední do nízké… Ideál to investovat do budování dalších zdrojů, které do budoucna (bohužel v delším časovém horizontu) zajistí levnou výrobu.

Emil
18. srpen 2022, 10:04

Sověti ČEZu žádnou jadernou elektrárnu nepostavili.

JVr
18. srpen 2022, 11:32

Nejsem zrovna expert na historii JE v ČR/SR, ale tak asi máme na wiki nějakou blobst (cs. wikipedia. org /wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Dukovany)

"V roce 1970 Československo a Sovětský svaz ratifikovalo smlouvu na výstavbu dvou jaderných elektráren. Práce na projektu začaly o čtyři roky později a samotná stavba v roce 1978. V letech 1985 až 1987 byly uvedeny do provozu čtyři energetické jednotky s tlakovodními reaktory. Všechny čtyři jsou stále v provozu."

Tzn. že by to nestavěli sověti mi přijde jako zvláštní tvrzení, kterému asi chybí kontext.

Navíc jsou tam reaktory VVER, takže ruská/sovětská techlogie. SSSR se rozpadlo 1991 tzn. kdo to tedy postavil v letech 1974-1987 jiný než sověti?

Pokud narážíte na to, že to SSSR nefinacovalo, tak to je zcela jiná pohádka a do toho tedy nevidím.

Martin P
18. srpen 2022, 12:34

Já mám za to, že si ČSSR koupilo projekt, know how atd. a co šlo bylo vyrobeno u nás. Rozhodně ale nešlo o sovětskou dodávku na klíč.

Emil
18. srpen 2022, 12:50

Přesně jak píše Martin P., elektrárny byly podle sovětského návrhu doprojektovány a postaveny československými firmami, viz právě zmiňovaná wikipedie:

"Více než 80 % zařízení v Jaderné elektrárně Dukovany bylo vyrobeno v ČR. Podklady pro projekt zpracovala sovětská firma LOTEP, prováděcí projekt Energoprojekt Praha, generálním dodavatelem stavby byly Průmyslové stavby Brno a generálním dodavatelem technologie Škoda Praha. Reaktory vyrobila Škoda Plzeň, parogenerátory Vítkovice a turbogenerátory Škoda Plzeň."

Rejpal
18. srpen 2022, 13:15

Píšete ,že cenu el. energie neovlivní naše zdanění . Ne tak docela, protože i dnes se u nás část elektráren zapojí do výroby po kratší dobu než by mohly i za těchto vysokých cen nefungují a to znamená , že se jim nevyplatí vyrábět když budou mít ještě daň pak se budou moct zapojit ještě při vyšší ceně a to znamená, že se ta cena logicky pohne nahoru. Ziskové jsou zejména jaderné elektrárny ty uhelné jsou zatíženy prakticky 250% daní přes povolenky. A danit bezemisní zdroje , které jsou ziskové protože nemusí platit povolenky znamená v podstatě podporu fosilní energetice zejména plynovým elektrárnám je to úplný nesmysl zdaníte tím i letos připojené FVE už to že se odepisují 20 let je šílenost , protože při dnešní inflaci to znamená, že je prakticky nikdy neodepíšete , ale tu investici ještě zdaníte a teď ještě extra daň - kolik jako stát chce aby ta elektřina stála 20kč kWh ? To bude rozvrat hospodářství a k tomu to směřuje....

JVr
19. srpen 2022, 07:59

Ten návrh je jako "daň ze zisku" tzn. pokud ta výroba není nijak významně zisková, tak nebude zdaněna. Pokud tam jsou odpisy, nebude to zdaněno, pokud tam budou investice nebude to zdaněno...

Tzn. není to tak, že by se náhle zvýšily náklady výrobci, a ten kvuli tomu musel přestat vyrbět, je to postavené pouze tak, že až bude vše sečteno a bude vykázán nějaký zisk (pokud bude vykázán a jako že najspíš bude) tak budu nižší zisky pro vastníky (investory), protože určité procento toho zisku půjde státu.

Tady jak už je psáno to snižuje cenu akcií a snižuje zájem investorů, protože tito kvůli tomu dostanou nižší dividendy. Dlouhodobě to může znamenat problém už třeba s ohledem na budování nových výrobních kapacit a jistoty investorů investovat v ČR, ale koncového uživatele by to příliš ovlivnit v krátkodobém cenovém horizontu nemělo.

Ohledně těch povolenek a našich uhelek si přečtěte rozhovor s Křentinským vyšel někde... Seznam zprávy myslím.A jak se stále mluví o tom, že se spkuluje s povolenkami, tak tam mimo jíné přiznává, že to dělá, a cena povolenek ho tak tolik netrápí. Protože na nich ještě vydělává. Někde pár měsíců zpět si i přečtete jak je EPH nyní a minulý rok ve slušném zisku, takže nebojte uhelky nekrachují, pokud mají zajištěné uhlí, jsou nyní také celkem ziskové.

Turby
17. srpen 2022, 16:23

Vlada se boji sahnout na CEZ a tak to udela klickou pres zdaneni. Ty dane stejne vlada nakonec nekde prosustruje a lidem a fabrikam zustanou stale vysoke ceny.

Jedine reseni drahe el. energie je zatrhnout prodej energie vyrobene a spotrebovane v CR pres burzu. Ale na to tu nema nikdo z vlady koule.

U plynu nepomuze nic, ani dane.

Daniel Grecman
17. srpen 2022, 16:40

Dobrý den,

burza je jen místo, kde se setkává nabídka s poptávkou, nic se tím nevyřeší. Řešením může být znárodnit ČEZ a dodávat za cenu nižší než je na burze. To nyní nejde, protože by se vedení nechovalo jako řádný hospodář a minority by je žalovaly.

Pokud se stát rozhodne ČEZ znárodnit, tak tam bude muset být pěkná přirážka - hlavní akcionář, stát, mluví o windfall dani, která snižuje tržní hodnotu = cenotvorná informace = žaloba na stát, pokud tam přirážka nebude.

Závěrem - politici si svou nevědomostí a neznalostí pěkně zavařili. O divadlu s divi ani nemluvím.

S pozdravem

DG

Rejpal
18. srpen 2022, 13:25

Stát může omezit vývoz energie stejně jako Maďarsko a zrušit povolenky , pak ceny el. energie klesnou na 1/4. Možná nás EU za to bude žalovat , ale než padne rozsudek , tak to bude trvat 2-3 roky.

PetrD
18. srpen 2022, 14:14

"Dobrý nápad", vzhledem k tomu, že plyn k nám proudí přes Německo. Mohli by nám přestat dodávat podle Rejpalova vzoru, bude to trvat dva tři roky, než to rozsoudí. Daleko lepší je spolupracovat v EU, nejenom kvůli energiím, než muset lézt Putlerovi do zadku jako Orbán.

Maďarsko je černá ovce EU.

Michal K.
18. srpen 2022, 15:49

myslim, ze sa mylite. EU sa stava velkou brzdou ekonomickeho rozvoja.

A o porusovani zakladnych demokratickych principoch ani nehovoriac.

Zda sa, ze Orban je jediny politik siroko daleko, ktory kona v zaujme jeho krajiny.

PetrD
18. srpen 2022, 18:02

O porušování jakých základních demokratických principů to mluvíte? Vím akorát o tom, že menší státy mají větší váhu než by odpovídalo ostatním.

Bez EU budeme podstatně chudší. Už jen vzhledem k tomu, kolik obchodu máme s EU. A doteď se můžeme podílet na tvorbě pravidel. Pokud budeme mimo, budeme jen poslouchat. A pokud se EU v budoucnosti rozpadne, budem na tom ještě hůř.

Ostatně vznik Československa byl zásadní ekonomický šok - rozpad trhů Rakouské monarchie, a ekonomicky z toho české země rozhodně neprofitovaly.

Právě Orbán porušil celou řadu demokratických principů. Viz www.irozhlas.cz zivotni-styl/spolecnost/yascha-mounk-madarsko-polsko_2112231212_pj

Michal K.
19. srpen 2022, 09:25

napriklad vylucenie na ucasti vo volbach na zaklade etnickej prislusnosti.

Alebo najnovsie:

dennikstandard. sk/237713/absurdne-eu-moze-obcanom-zablokovat-majetok-aj-ucty-bez-sudu-a-bez-debaty/

Co sa tyka ekonomiky tak prikladov je vela, napriklad centralne riadene hospodarstvo(prikazy co sa ma vyrabat a co nie na zaklade rozhodnutia Bruselu a nie trhu), green deal atd. O "mudrom a rozumnom" posobeni v energetike sa tu bavime pomerne casto.

A k tomu vsetkemu ta neodolatelna tuzba po samozniceni.

ta3. com/relacia/24905/analytik-zapad-sa-znici-sam-energeticky-aj-ekonomicky-nepotrebuje-k-tomu-ani-hrozbu-z-ruska

Odtial treba utekat z nohami na pleciach.

A Orban sa o svoju krajinu stara/zaujma, co sa o mnohych ostatnych politikov(vratane nasich) neda zdaleka povedat.

PetrD
19. srpen 2022, 10:45

O jakém vyloučení na základě etnické příslušnosti to mluvíte?

Green Deal nebo něco podobného vedoucího k dramatickému omezení vypouštění co2 udělat musíme tak jako tak, nebo nebudeme mít planetu. Důkazů je vidět čím dál víc i prostým okem, netřeba dávat desítky linků, kvůli kterým se tento příspěvek nezobrazí. A ano, půjde o snížení životní úrovně. A ne, nemají to dělat jenom jiní.

Orbán si akorát podmanil tisk a vážně narušil demokracii ve své zemi.

Pokud se týká Hambálka tak stále možnost soudního přezkumu. Ale osobně je vidím jako Putlerovu pátou kolonu.

Michal K.
19. srpen 2022, 21:52

Musite sa pozriet na pobaltie.

Co sa tyka Hambalka dovolim si citovat z clanku:

"No naložiť rovnako, bez súdu alebo bez rozhodnutia prokuratúry, s občanom členského štátu EÚ – to je novinka. A zároveň právny pravek. Takéto drastické metódy, postavené na zoznamoch „triednych nepriateľov“, sú typické pre totalitné režimy,"

Chranit planetu je slachetna vec. Snazit sa o znizovanie emisie CO2 takisto. Dokonca mame technologie a prostriedky, ktore by nam umoznili dosiahnut nizkoemisnu energetiku. Zial tym smerom sme sa nevybrali. Priklad Nemecko. Jadro sa zatvara a miesto to radsej palit plyn a uhlie. A dalsie kroky ako palenie pralesov ci pretlacanie biopaliv prvej generacie, kde su studie, ktore hovoria, ze je to skodlivejsie ako pouzivat ropu.

Takze realita presne opacna a vo svojej hluposti nicime planetuo 106.

Orbana mozme Madarom zavidiet. Skoda, ze takych rozumnych politikov neni viacej.

Lukáš
17. srpen 2022, 17:03

No co, premietnu to do ceny EE a znizia ci nevyplatia dividendu :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se