Litvínovská rafinérie je technologicky schopna zpracovávat ropu podobnou ruské
Litvínovská rafinérie je technologicky schopná zpracovávat druhově podobné typy ropy, jako je ruská ropa. Společnost Orlen Unipetrol v posledních letech významně rozšířila počet zemí, ze kterých ropu odebírá. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Pavel Kaidl. Evropská komise (EK) navrhla do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie.
Nadnárodní skupina Orlen v posledních letech podle Kaidla úspěšně diverzifikovala dodávky ropy a testovala použitelnost různých druhů ropy ve svých rafinériích. „Máme rozsáhlou databázi dodavatelů z Evropy i mimo náš kontinent, se kterými jsme za poslední čtyři roky navázali silné partnerské vztahy. Za tuto dobu jsme dovezli a otestovali v rafineriích skupiny ORLEN asi 100 druhů ropy z celého světa,“ uvedl Kaidl.
Společnost Orlen Unipetrol snížila podle mluvčího závislost na ruské ropě z osmdesáti procent na přelomu tisíciletí pod padesát procent. „Od roku 2019 zpracováváme v našich rafinériích 16 různých druhů ropy z desítky zemí světa, a to z USA, Afriky, Severního moře, Saúdské Arábie, Kazachstánu, Ázerbájdžánu apod. V kralupské rafinérii se dlouhodobě zpracovává pouze ropa dovážená z jiných zemí než Ruska.
„Skupina ORLEN pozorně monitoruje situaci a je připravena na jakýkoli scénář, včetně úplného zastavení dodávek z východního směru tak, aby provoz ve svých rafineriích v České republice, Polsku a Litvě zajistila,“ uvedl Kaidl.
Návrh Evropské komise do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie je součástí šestého balíku protiruských sankcí. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Podle diplomatů se čeká diskuse o ropném embargu. Maďarsko a Slovensko, které je odmítají podpořit, mají podle unijních činitelů dostat výjimku na dovoz ropy v příštím roce.
Mohlo by vás zajímat:
Problém je, že na ropovod IKL navazuje ropovod TAL přes Alpy, který je již vytížen na 100%, takže dostat další ropu k nám by byl problém. Navíc část pohonných hmot k našim čerpacím stanicím se vozí přímo z jiných zemí a u nich je otázkou, jestli přebytečné pohonné hmoty budou mít nebo ne.
lenze potentati odtrhnuti od reality v EK a v EP to maju na haku.
Oni si ziju vo svojej vaticke a je im jedno co nafta stoji 1 euro alebo 10 a ci vobec je.
A ostatni, chodte sa kludne past, nezajem.
Vzhledem k tomu, že ruská ropa nepatří mezi nejkvalitnější, tak logicky, pokud Litvínovská rafinerie je schopná zpracovat ruskou ropu, tak zřejmě i většinu ostatních typů ropy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se