Domů
Energetika v ČR
MF: Směrnice EU umožňuje u elektřiny a plynu požádat o nižší sazbu DPH
Zemní plyn
Zemní plyn

MF: Směrnice EU umožňuje u elektřiny a plynu požádat o nižší sazbu DPH

Energetika v ČR
2 komentáře
7. říjen 2021, 18:50
ČTK

Evropská směrnice výslovně u elektřiny a plynu umožňuje členským státům požádat evropský výbor pro DPH o možnost aplikovat výjimku v podobě snížené sazby daně. Uvedlo to dnes na dotaz ČTK ministerstvo financí. Podle úřadu Evropská komise může předložit přímý legislativní akt na zavedení nulové sazby daně v souvislosti s mimořádnou okolností. Obdobně tomu bylo například u testů na covid, na které se v České republice do konce roku 2022 neaplikuje DPH, dodalo MF.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer v předvolební debatě v České televizi řekl, že současná vláda je po volbách připravena dočasně zrušit DPH u energií, aby zabránila dopadu zvyšování cen elektřiny na domácnosti.

Dopad na veřejné finance by přitom podle ministerstva nebyl zásadní. „Inkaso DPH z energií je na úrovni veřejných rozpočtů odhadováno čtvrtletně na úrovni jednotek miliard korun, a to bez započtení dynamického efektu, který by způsobil vyšší spotřebu v jiných produktech,“ uvedl Tomáš Weiss z tiskového oddělení MF. Doplnil, že státní rozpočet se podílí na základě rozpočtového určení daní na inkasu DPH z energií ze dvou třetin.

Partner poradenské PwC a daňový expert Martin Diviš ČTK sdělil, že EU směrnice o DPH neumožňuje, aby dodávky elektrické energie podléhaly nulové sazbě DPH. Jediná možnost, jak snížit zdanění těchto komodit je podle něj uplatnit na jejich dodávky některou ze snížených sazeb DPH, tedy 15 nebo deset procent. „Prakticky není možné tento krok zavést okamžitě, Česká republika by musela o tomto záměru informovat Evropskou komisi, která se může (ale nemusí) do tří měsíců vyjádřit,“ uvedl. Podle Diviše měl na státní rozpočet dopad několika miliard korun. „Je otázka, jak toto snížení DPH promítnou dodavatelé komodit do konečné ceny pro zákazníky,“ dodal.

ČR uplatňuje na elektřinu základní 21procentní sazbu DPH. Z dat PwC vyplývá, že nejvyšší sazbu má na tuto komoditu Maďarsko, a to 27 procent. Naopak nejmenší sazba DPH pět procent je na Maltě. Většina zemí unie má sazbu kolem 20 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jaroslav
10. říjen 2021, 08:38

proč za pokrytectví unie má platit národní stát? jako další bod bych uvedl by mělo být dostoupení Českých výrobců elektrické energie z energetické burzy, která je utržená ze řetězu a proč to má platit občan ty jejich nesmysli?

Carlos
10. říjen 2021, 10:16

Nemusí, představte si, ale někdo si chce/chtěl koupit lidi. To co stojí za prudkým růstem cen energií jsme tu diskutovali poslední týden. Jeden z největších důvodů je růst ceny energetických komodit a nejen těch na světových trzích.

Změna DPH za takovéto situace je dost velký nerozum protože brání přirozené reakci trhu která by měla být pokles spotřeby energií až do bodu kdy jejich cena bude klesat. Umělý zásah v podobě snížení DPH by vedl k ne tak výraznému poklesu spotřeby a v konečném důsledku může způsobit i daleko větší problémy než vyřeší.

P.S.

Berte to tak že český občan v zásadě neudělal od roku 2012 lautr nic k tomu aby se na růst cen energií připravil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se