Domů
Energetika v ČR
Ministerstvo financí odmítá, že by existovala unijní dohoda o dotování paliv
benzín, nafta, ropa
Zdroj: pixabay.com

Ministerstvo financí odmítá, že by existovala unijní dohoda o dotování paliv

Unijní ministři financí tento týden nejednali o subvencování cen pohonných hmot pro domácnosti, uvedl mluvčí českého ministerstva financí Tomáš Weiss. O údajné dohodě v úterý informovala agentura Reuters s odvoláním na vyjádření francouzského ministra Bruna Le Maira. Mluvčí resortu dnes na dotaz ČTK odpověděl, že ministři financí o dotování pohonných hmot v úterý nejednali a Le Mairova slova se týkala pouze řešení, které hodlá ke zmírnění dopadů vysokých cen využít Francie.

Le Maire, který rozhovorům ministrů financí EU předsedal, v úterý řekl, že prudký růst cen komodit, zejména plynu a potravin, si žádá koordinovanou reakci evropských zemí. Dodal, že společná strategie je založena na návrzích Evropské komise zmírnit omezení pro státní pomoc v EU.

„Tato strategie je založena na třech klíčových aspektech. Zaprvé na podpoře všech domácností zasažených prudkým nárůstem cen pohonných hmot. To jsme učinili ve Francii a mnohé další evropské země dělají totéž, nebo to zvažují,“ citovala Le Maira agentura Reuters.

„Jedná se o určitou slevu u cen na čerpacích stanicích. Mnoho lidí musí do práce jezdit autem. Podporu pro domácnosti považujeme za nezbytnou,“ dodal.

České ministerstvo financí ale odmítá, že by se unijní šéfové financí na subvencování paliv domácnostem dohodli. „Ministři financí v rámci jednání Rady Ecofin tento týden neprojednávali ani neschvalovali dohodu na subvencování cen pohonných hmot pro domácnosti,“ uvedl Weiss. Dodal, že pokud ministři o opatření hovořili, bylo to pouze v neformální rovině. „Ministr financí Francie k tomuto tématu informoval, že Francie a některé další členské státy tímto směrem uvažují, nikoliv však, že by na tom panovala na úrovni EU široká shoda,“ uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva.

Ruská invaze na Ukrajinu a následné protiruské sankce, které prudce zdražily ropu, výrazně zvýšily ceny pohonných hmot v unijních zemích. Česká vláda minulý týden v reakci na rekordní ceny paliv rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Ministerstvo financí také nyní odpustí zálohy na silniční daň v případech, kde ji nelze zrušit. Dopravci budou mít možnost odložit platbu daně z přidané hodnoty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se