MPO chce zásoby manganu u Chvaletic prohlásit ložiskem strategického významu
Zásoby manganu poblíž Chvaletic na Pardubicku se zřejmě stanou ložiskem strategického významu. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), podle něhož je v lokalitě mangan v takové kvalitě, z níž lze následně vyrábět produkty nezbytné pro většinu lithium-iontových baterií. Podle ministerstva lze v budoucnu očekávat velký nárůst poptávky po této surovině. Vyplývá to z dokumentu MPO, který je nyní v připomínkovém řízení.
Ekonomický deník minulý týden uvedl, že se jedná už o druhý takový návrh v krátké době, koncem loňského roku ministerstvo podle něj navrhlo za strategické ložisko prohlásit také lithium v Krušných horách.
Cílem návrhu MPO je podle materiálu zajištění surovinové bezpečnosti státu. Z vytěženému manganu lze podle úřadu vyrábět vysoce čisté manganové produkty. „Termínem vysoce čistý mangan je označována skupina vysoce rafinovaných produktů, které jsou nezbytné pro většinu lithium-iontových baterií,“ uvedlo ministerstvo v dokumentu. Ložiskem strategického významu je ložisko s mimořádným významem pro surovinovou nebo energetickou bezpečnost státu.
Mangan v haldách po těžbě nedaleko Chvaletic je podle ministerstva v takzvané bateriové kvalitě. Výhodou těchto ložisek je podle úřadu například poměrně homogenní rozložení manganu také skutečnost, že surovina je v haldách už vytěžená, nadrcena a rozemletá, čímž odpadají ekologická rizika z případných prací při těžbě.
Ministerstvo v dokumentu také vyzdvihlo jeho strategickou roli při takzvané zelené transformaci, což podle úřadu v nadcházejících desetiletích pravděpodobně exponenciálně zvýší poptávku po něm.
„Je tak v zájmu České republiky a rovněž Evropské unie vytvářet podmínky pro jeho těžbu a úpravu tak, aby byla snižována závislost na jeho dodávkách ze třetích zemí, a to i s přihlédnutím ke skutečnosti, že se v současné době se dováží více než 95 procent manganu vhodného pro baterie z Číny,“ podotklo ministerstvo ve zprávě.
MPO z opatření předpokládá i finanční benefity pro veřejné rozpočty, zejména pak z úhrad za vydobyté nerosty a za těžební prostory a z daňových příjmů. Ročně by výnosy měly podle výpočtů úřadu činit přes tři miliardy korun, z toho 1,96 miliardy korun ročně bude příjem státního rozpočtu a zbylou více než miliardu korun si rozdělí obce u ložisek a Pardubický kraj.
Využití manganu z ložisek u Chvaletic chystá společnost Mangan Chvaletice, která patří kanadské firmě Euro Manganese. Těžbu a zpracování suroviny chce zahájit na přelomu let 2028 a 2029. Výsledky rok fungujícího ověřovacího provozu už si testují výrobci baterií. Připravovaná továrna, jejíž projekt loni získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), by měla produkovat 50.000 tun manganu ročně po dobu 25 let. V současnosti je v provozu testovací linka.
Mohlo by vás zajímat:
Volební rok, to bude něco jako cínovecké lithium z 2017:-D
O jak je skvělé, ze i toto patri cizincum. Kdepak asi skonci daň ze zisku? A na nas opet zbydou jen drobky. Je v teto republice vubec jeste neco, co patri Cesku a cechum?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se