Domů
Energetika v ČR
MPO zveřejnilo aktualizovanou verzi akčního plánu energetické účinnosti

MPO zveřejnilo aktualizovanou verzi akčního plánu energetické účinnosti

V pořadí již třetí aktualizace Národního akčního plánu energetické účinnosti byla vládou schválena v minulém měsíci. Současná verze počítá do roku 2020 s celkovou úsporou v konečné roční spotřebě energie v ČR v rozsahu 50,67 PJ (14,08 TWh) vůči stavu na konci ledna 2015.

Národní akční plán energetické účinnosti ČR (NAPEE) zpracovává Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na základě požadavků evropské směrnice o energetické účinnosti u konečného uživatele a o energetických službách již od roku 2007. Akční plán sumarizuje plánovaná opatření zaměřená na zvýšení energetické účinnosti, včetně očekávané nebo již dosažené úspory energie, a to jak v oblasti dodávek, přenosu, přepravy a distribuce energie, tak i při jejím konečném využití.

Plán na období 2008-2010 byl úspěšně splněn

Aktualizace NAPEE rovněž vyhodnocuje již dosažené úspory energie v období 2008 až 2010. Největších úspor bylo dosaženo v sektoru domácností (13 PJ) a služeb (11 PJ). Naopak v oblasti dopravy došlo ve sledovaném období k mírnému nárůstu spotřeby, a to zejména díky poklesu energetické účinnosti osobní silniční dopravy, která se na celkové konečné spotřebě celého sektoru dopravy podílí nejvyšší mírou. Sektor zemědělství nebyl vzhledem k nedostatku statistických údajů hodnocen.

Vyhodnocení cílů úspor energie stanovených v druhé verzi akčního plánu. Zdroj: Národní akční plán energetické účinnosti ČR

Jedním z úspěšných nástrojů, které přispívají ke zvyšování energetické účinnosti českých domácností, je i dotační program Nová zelená úsporám. V rámci současné kontinuální výzvy mohou žadatelé poprvé žádat i o dotace na pořízení fotovoltaických systému. Nejvíce žádostí, a tedy i finančních prostředků, je spojeno se zvyšováním energetické účinnosti prostřednictvím zateplování rodinných domů.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.