Domů
Energetika v ČR
Návrh aktualizace energetické koncepce ČR bude predložen za dva roky

Návrh aktualizace energetické koncepce ČR bude predložen za dva roky

Návrh aktualizace Státní energetické koncepce ČR předloží ministerstvo průmyslu a obchodu ke schválení vládě do konce roku 2023, rozhodl dnes kabinet. Úprava dokumentu má prodloužit horizont koncepce do roku 2050 a dále zohlednit přijaté závazky zejména na úrovni EU, závěry Uhelné komise a trend rozvoje moderních technologií.

Současné znění koncepce schválila vláda v květnu 2015. Dosud platný materiál obsahuje nástin dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, jenž předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se měla stát jaderná energie, následovaná zemním plynem, ropou a ropnými produkty a obnovitelnými zdroji.

Řada odborníků označuje tehdy přijatou aktualizaci koncepce za velmi konzervativní a dnes už neaktuální. Představitelé současné vlády dlouhodobě uvádějí, že český energetický mix by měl být v dlouhodobém horizontu postavený na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Uhlí naopak čeká útlum. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033.

„Od schválení Státní energetické koncepce ČR v květnu 2015 se uskutečnila na úrovni Evropské unie v oblasti energetiky řada strategických změn. Jasně patrný je důraz na významné provázání energetické a klimatické politiky. Dále je jasně patrný důraz na výrazné snižování emisí skleníkových plynů a zvyšování ambicí v této oblasti, ale také souvisejících oblastech,“ napsalo ministerstvo průmyslu a obchodu v dnes schváleném materiálu.

Větrná turbína v Německu nedaleko Hannoveru. Autor: Jason
Ilustrační foto

Podle resortu stále platí, že volba energetického mixu je plně v kompetenci a odpovědnosti členského státu, zároveň je však na úrovni EU patrná politická preference některých technologií, a to i v rámci takzvaných nízkouhlíkových technologií. „V tomto ohledu se mimo jiné plánuje spuštění fondu pro obnovitelné zdroje energie na úrovni EU, z něhož budou financovány projekty pro tyto zdroje napříč EU,“ dodalo ministerstvo.

Podle některých ekologických organizací ministerstvo dosud řadu úkolů z koncepce nesplnilo jako například zavedení penalizace nízkoúčinné výroby elektřiny z uhlí či zdanění spalování uhlí a zemního plynu v menších kotlích. „Je nezbytné napravit současný stav, kdy spolu klíčové strategické dokumenty v oblasti energetiky a ochrany klimatu neladí, nebo si dokonce přímo protiřečí. Budoucí podoba Státní energetické koncepce tak musí odrážet také závazky obsažené v Politice ochrany klimatu v ČR a zároveň ve svých ambicích odpovídat navýšeným evropským cílům snižování emisí do roku 2030,“ uvedl Tomáš Jungwirth z Centra pro dopravu a energetiku.

Největší podíl na výrobě elektřiny v ČR má stále hnědé uhlí. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo předloni podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Miloslav Černý
9. březen 2021, 12:35

Pro budoucí rozvoj OZ by jsme potřebovali odhodlání většiny obyvatelstva, která stále nemůže zapomenout na situaci před 10 lety. Nesnaží se pochopit, že za to nemůže fotovoltaika jako taková, ale její zneužití. Není tedy divu, že se obává opětovného opakování tohoto negativního jevu. Je třeba se důrazně zaměřit na stanovení takových pravidel, aby k tomu již nemohlo dojít. Rovněž tak je potřeba, aby se tyto negativa nepřenesla do JE. S tunelováním naší společnost jsme dlouho nakažení a bude třeba vynaložit nemalé úsilí pro její aspoň zmírnění (stejně je to jako s tím oteplováním), vymýtit se úplně nedá.

Pavel
12. březen 2021, 18:11

BLábol. Jediný, kdo se "nesnaží pochopit" jsou místní oze tuneláři. Stále jim nedochází, že pokud se stát bude zákonem garantovat zisk a odbyt na něco co fakticky nikdo, krom těch oze tunelářů nechce, tak to jinak než ekonomickou katastrofou skončit nemůže. Dopadlo to tak u nás, dopadlo to tak v Bulharsku, dopadlo to tak ve Španělsku, dopadá to úplně stejně i v Německu.

blaha.p
9. březen 2021, 13:37

Stávající energetická koncepce je úsměvný zcela bezcenný dokument. Je potřeba ho zahodit a začít zcela znovu s vědomím, že FVE bude v budoucnu v energetickém mixu zcela dominantní zdrojem. Dle Bloombergu bude v roce 2050 více jak polovina veškeré EE na zemi z FVE. I u nás už je vidět posun, např. Praha dnes oznámila záměr osadit střech FVE o výkonu 550 Wh = cca 600 GWh/rok = cca 250.000 panelů. Postupně to udělají všechna města a obce. Jen tyto městské a obecní střechy mají potenciál 5-7 TWh/rok.

Druhá zpráva dne je silně negativní pro ČEZ a jeho schopnost řídit velký projekt, viz článek níže, kde se kvůli problémům s teplovodem z Temelína se dostaly do problémů desítky firem. Po průšvihu na Balkánu, přichází další potvrzení, že ČEZ nezvládá velké investice, před vypsáním tendru na nový blok je to ukázka, jak asi bude vypadat výstavba mnohem náročnější stavby. Rok dokončení 2045 bude ještě "velký úspěch". Být firmami, které budou v projektu jako subdodavatelé, tak zvýším kvůli těmto problémům nabízenou cenu o 100%...

https://www.solarninovinky.cz/550mw-praha-chysta-po-vzoru-vidne-obri-investice-do-stresni-fotovoltaiky/

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3280488-reporteri-ct-stavba-teplovodu-z-temelina-se-kvuli-sporu-zastavila-problemy-maji?fbclid=IwAR0JbCjSEKrIOrCFouOLfv4W1PI0sPPRaTqv5IxpRVjwDROLeDb8ang6dVE

Martin Hájek
10. březen 2021, 18:45

S tím řízením velkého projektu ČEZem jste úplně mimo. ČEZ si standardně vysoutěžil a objednal výstavbu potrubí u dodavatele, který se v průběhu zakázky dostal do finančních problémů (podal na sebe insolvenční návrh). Fakt nevím, co na tom chcete vyčítat ČEZu. Zřejmě netušíte nic o zadávání zakázek.

Jan Veselý
9. březen 2021, 14:49

Dík za ten odkaz. Dost mě zaujala ta informace, že komplet letní a ~30% zimní spotřeby tepla v Praze mají v plánu realizovat pomocí energocentra v Císařském ostrově, které fakticky pojede na čistírenské kaly z vedlejší ČOV.

Ještě by to chtělo dát do šusu bytový fond co se týká zateplování.

Ivan Novák
9. březen 2021, 17:38

1) Podobně nechápavě, nepořádně, neúplně, nesouvisle a ve výsledku kontraproduktivně reportuje velká část českých médií i o epidemii koronaviru.

2) V 80. letech hrozil bankrot firmě Hochtief, která tehdy stavěla JE Biblis. Tak ji stavebník té elektrárny, tj. RWE, koupil (prodána pak byla v dobré formě po r. 2000). Docela by mne zajímalo, proč to teď nešlo napodobit, objektivní vícenáklady sotva budou jinak menší. Asi, že nejsme v Německu.

JHE
9. březen 2021, 18:35

Vážený pane, vy se asi chodíte vzdělávat k panu M.Šnobrovi ?

Carlos
10. březen 2021, 19:00

Něco proti panu Šnobrovi?

T
9. březen 2021, 16:41

Pohnojili,co se da a ted se divi a jeste to chteji zdanit.Sam mam mista na dve 30Kwh FVE,ale radeji se drzim pri zemi.Legislativa u nas nefunguje a nikdy fungovat nebude!A jeste hlidat pretoky... Za 13kc za Kwh by se mozna o tom dalo uvazovat nekde jinde...

pr
9. březen 2021, 13:43

Dnešní koncepce z 2015 je k smíchu. Takže neumíme udělat koncepci, která by měla platnost 6 let (2021-2015). Tak se hecneme a vytvoříme fantasmagorii na 27 let dopředu. Kdo věří, že nová koncepce bude lepší než PES, který štěká do historie a ne do budoucnosti, ten ať raději zasadí strom. Aspoň ti PSI budou mít v 2013 co vobchcávat (bo tou dobou ty stromy budou už suché).

pr
9. březen 2021, 13:45

Pardon, 2023

energetik
9. březen 2021, 19:20

Zřejmě stejně bude drahý a nesmyslný jako ten předchozí, takže v pořádku, nikomu nechybí, nejlépe tedy nikdy.

Karásek
9. březen 2021, 19:59

Jde o to, kdo tu koncepci bude dělat. Jestli stará garda, nebo někdo, kdo už má vlastní a svobodné myšlení. Snad už jaderná lobby bude na ústupu a Rosatom nebude mít takový vliv. Díky modernizačnímu fondu se snad ukáže, že OZE se daří a veřejnost získá lepší a nezkreslené mmínění.

Jan Veselý
9. březen 2021, 20:47

Volby na podzim, zatím to tak vypadá, vyhraje opozice. Piráti jim do jaderných snů s velkým gustem "hodí vidle", u "pravicového slepence" se ukáže, kdo bude mít v energetice hlavní slovo.

Pavel K
10. březen 2021, 00:00

Tak ona ty vidle uz tam hodila dosavadni reprezentace. S tema obrima schodkama uz na velke pujcovani nebude.

pr
10. březen 2021, 13:42

Ono se není co divit. Babiš už jako ministr financí řekl, že stát do toho nepude. A dodnes se mu i přes snahu jiných daří brzdit co to de. Pravda, ČEZu všimné na platy zbytečných jaderných umělců přistane, ale zatím je dobře, že jsou koncentrovaní a nic moc ještě nevyplodili. Horší by bylo kdyby se rozprchli a ovlivňovali veřejné mínění decentralizovaně.

T
10. březen 2021, 19:31

TO.PR- A dnes je vse jinak,stat uz do toho pujde!!! Jak mame verit takovym politikum???

Jaroslav Studnička
9. březen 2021, 22:01

Že vám ta jaderná lobby tak smrdí a OZE lobby nikoliv...

pr
10. březen 2021, 13:45

Asi to bude reakcí na označování OZE lobby jako ekoteroristů.

Každá akce budí reakci. To je známo už z fyziky na druhém stupni ZŠ.

Neboli - můžete si za to sami. Kdo jinému jámu, jámu.

Jaroslav Studnička
10. březen 2021, 17:33

To je takové dětinské pane pr...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se