Domů
Energetika v ČR
Nejvíce elektřiny vyrobily loni v Libereckém kraji fotovoltaické elektrárny

Nejvíce elektřiny vyrobily loni v Libereckém kraji fotovoltaické elektrárny

Energetika v ČR
2 komentáře
30. květen 2016, 18:01
ČTK

Největším zdrojem elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji jsou sluneční elektrárny. Solární panely loni do sítě dodaly přes 114,86 GWh elektrické energie, o sedm procent víc než před rokem. Je to 31 procent elektřiny, kterou loni kraj do sítě dodal. Podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se loni v kraji vyrobilo téměř 340 GWh elektrické energie, 61 procent pocházelo z alternativních zdrojů, jako jsou solární, větrné a vodní elektrárny.

Podhorský Liberecký kraj není podle odborníků z pohledu slunečního záření nejvhodnější lokalitou, přesto byly v regionu na konci loňského roku solární elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 107,8 MW. Největší boom zažily solární elektrárny v Libereckém kraji v roce 2010. Zatímco v roce 2009 dosahoval instalovaný výkon v kraji jen 3,6 MW, o rok později stoupl díky výhodným výkupním cenám třicetinásobně na 105,6 MW. Od té doby už roste jen pomalu, podmínky jsou méně výhodné, a tak přibývají hlavně malé domovní solární elektrárny.

Na Liberecku se daří i větrným elektrárnám, jejichž produkce se za posledních 5 let téměř zdesetinásobila. Autor: Aktron / Wikimedia Commons

V Libereckém kraji byly ještě v roce 2011 největším alternativním zdrojem elektrické energie vodní elektrárny. Teď ale za těmi solárními výrazně zaostávají, přestože jich přibývá. Na konci loňského roku byly v kraji vodní elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 25,4 MW, které za celý rok do sítě dodaly téměř 60,5 GWh elektrické energie. I když výroba elektřiny stoupla meziročně o desetinu, ve srovnání s rokem 2011 byla o 40 procent nižší. Důvodem jsou zejména sucha, která v posledních letech snižují hladiny potoků a řek v kraji.

O 30 procent více energie dodaly loni do sítě větrné elektrárny – přes 53 GWh. V kraji jsou dvě desítky větrných elektráren o instalovaném výkonu 22,5 MW, většinou na Frýdlantsku. Za posledních pět let se instalovaný výkon větrných elektráren v kraji zvýšil pětinásobně, objem dodané energie však stoupl ještě výrazněji – více než devítinásobně z 5,8 GWh v roce 2011 na více než 53 GWh v loňském roce.

Úvodní fotografie: Citizenmj

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
nikdo
1. červen 2016, 02:34

Coz nebyl pro Liberecky kraj velky problem vzhledem k tomu ze vetsinu elektricke energie dovazi z ostatnich kraju.

Frank
31. květen 2016, 08:53

Mě fascinuje, že vodní elektrárny jsou poslední dobou uváděny jako alternativní zdroj :) ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se