Obce na Žďársku se průzkumu pro úložiště jaderného odpadu většinou nebrání
Starostové obcí v lokalitě Kraví hora na Žďársku se průzkumu pro hlubinné úložiště jaderného odpadu většinou nebrání. Debata by se podle nich měla vést až o samotné stavbě, pokud geologové potvrdí, že pro ni v tomto místě je vhodné podloží. Zástupci obcí to novinářům řekli po dnešním jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) ve Stříteži. Zástupci spolku Nechceme úložiště Kraví hora ale přizváni nebyli.
Seznam pozvaných ministr zdůvodnil tím, že pro něj je důležitější názor starostů. „Upřímně řečeno, já jsem ani nevěděl, že tu nějaká skupina je, která je protestní,“ řekl. Jinde v ČR se proti úložišti ozývají podstatně větší protesty.
Kraví hora je třetí ze sedmi lokalit v Česku vytypovaných pro úložiště, kterou Brabec navštívil, dnes si ještě na Vysočině prohlédne lokalitu Horka. Po jednání ve Stříteži řekl, že Kraví hora má k úložišti minimálně neutrální postoj. Dalo se to prý očekávat vzhledem k těžbě uranu v blízké Dolní Rožínce. „Oni to dneska berou tak, že je to něco, co se vytěžilo a co by zase se potom mohlo vrátit do země. Takže to není strašák – uran, nebo ta radioaktivita,“ uvedl.
Kraví hora se podle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) rozkládá na území osmi obcí, zasahuje do okresu Brno – venkov. V této lokalitě už správa úložišť zhruba před třemi lety málem získala souhlas obcí ke spolupráci. Proces zastavilo až nesouhlasné referendum v Bukově vyvolané právě spolkem Nechceme úložiště Kraví hora.
Podle střítežského starosty Radka Štourače se dnes s ministrem sešli zástupci pěti obcí z lokality a starosta Rožné Libor Pokorný, který je předsedou mikroregionu Bystřicko.
„My neustále tvrdíme, že nemáme problém s tím, aby si stát udělal geologický průzkum v naší lokalitě. Po skončení těch průzkumů se budeme muset bavit, zda úložiště ano, či ne,“ řekl Štourač. Střítež už loni dostala za průzkumy kompenzaci 2,3 milionu korun. Podle Pokorného průzkumy zásadně nevadí ani vedení okolních obcí, kteří za ně žádné peníze od státu nedostávají. „V naší lokalitě je určitě víc starostů pro,“ řekl.
Úložiště pro tisíce tun vyhořelého paliva má v Česku vzniknout do roku 2065. Ministr dnes znovu připomněl i možnost, že k tomu nedojde, pokud bude vybudováno centrální evropské úložiště. Další možností je podle něj dostavba meziskladu v místě Skalka poblíž Stříteže, kde by bylo možné vyhořelé palivo skladovat až 200 let.
Povolení pro první etapu průzkumů pro úložiště vydané ministerstvem životního prostředí platí do konce roku. Terénní práce ale zatím nezačaly. O prodloužení povolení podle Brabce zatím SÚRAO nepožádalo. Odpůrci úložiště v jednotlivých lokalitách se snaží soudními žalobami domoci zrušení rozhodnutí ministra o povolení průzkumu. Za Kraví horu podaly žalobu sdružení Calla a Nechceme úložiště Kraví hora, žádná obec se k nim nepřipojila.
Autor úvodní fotografie: mark gallagher
Mohlo by vás zajímat:
Nechceme nesmyslné bojovníky proti čisté jaderné energetice! Bojujte proti jedům ve vzduchu.
Nechceme nesmyslné bojovníky proti čistým GMO potravinám! Bojujte proti jedům v půdě.
Co je na jaderné energetice čistého? Cca 95% paliva je jaderný odpad jehož trvalé uložení (velmi drahé) zatím nevyřešil žádný stát na světě. A to už tu máme jadernou energetiku přes 50 let....
Aha tak to není pravdou. 5% je odpad 95% je uran, který je recyklovatelný :-) Recyklace je drahá ale pracuje se na ní.
jj pracuje a dopracovali jsme se na práh třetí třicetiletce slibů o recyklaci.
Britské daňové poplatníky za tu dobu přišla na 1,4 miliardy liber.
"Aby se zabránilo zbytečným nákladům hrazeným z daní je jediným smysluplným řešením co nejrychlejší uzavření výroby,"
Tak už to navýšili na 11 miliard liber:
MOX či alespoň RepU, těžkovodní reaktory III. generace, rychlé reaktory....
To máte hnedle tři možnosti, jak s odpadem naložiti. Všechny již v zásadě prověřeny a reálné, jakkoli rychlé reaktory zatím komerčně běžely/běží jen v Rusku.
Neboo si vezměte takové Dukovany - po provedených úpravách mají dohromady o 280MWe vyšší výkon, přitom produkují o cca 10-15% méně odpadu, než při spuštění. Což je také cesta, jak tu zátěž snížit a získat čas pro nalezení řešení. On ten technologický vývoj se netýká jen OZE, pokud se dá JE trochu času (= nebudou se zavírat předčasně jen proto, že "jádro je fuj"), tak nebude moc co řešit.
Bez nebezpečných a jedovatých odpadů pouze a jedině antiuran který bude anihilovat s odpadním uranem. :-) Nebo ovládnout výrobu energie dle vzorce e = m*C2 co by bohužel v rukách současného lidstva byl i konec pro celou tuto planetu. Cokoliv ostatního vytvoří z uranu jen další těžší a jedovatější transmutany. Bezodpadové perpetum mobile z toho nikdy nebude.
Takzvaná "čistá" jaderná energetika tomu říkají jen atomhujeři z ČEZka.
Přitom stačí dát do vyhledávače dotaz: "nejšpinavější místo na zemi" a hle:
http://vtm.e15.cz/karacaj-je-jezero-smrti-nejspinavejsi-misto-na-svete
Majak kam se ještě nedávno odvezli i jaderné odpadky z ČEZka a kde TVEL vyrábí "čisté" palivo od pro takzvané "bezemisní" jaderné elektrárny z ČEZka. Ty neexistující jaderné emise způsobili že maso z divočáků je nepoživatelné a zaměstnanci spouští poplach dozimetru při příchodu do jaderné elektrárny.
Vy jste snad zešílel...
I kdyby vše v článku byla pravda (kdo ví), tak to s jadernou energetikou nemá společný ani ... (víte co). Zase někdo plete jabka s hruškama. Četl jste vůbec ten článek? Hovoří o závodu na výrobu jadernejch zbraní! A to, že někdo něco pos..., neznamená, že to hned zakážem. To je jak kdybyste chtěl zrušit výzkum vakcín, protože některý země vyvíjely (možná i teď) biologický zbraně, případně zavřít všechny chemičky, protože se vyvíjely i zbraně chemický.
Takže z jaderných odpadků z českého reaktoru Vrabec v Praze které byly odvezeny do Majaku vlastněného TVELem byly vyrobeny zbraně. Nebo také z Makarské elektrárny Paks. No výborně, to je ještě lepší, naši spojenci nedávno projíždějící přes naše území z této informace budou jistě také velmi nadšeni.
Ten článek na VTM je ještě dost cenzurovaný a pro jaderný (svádí chybu na jaderné zbrojení), skutečnost je ale ještě horší. Ve wikipedii je toho trošku více ale také dost zcenzurováno, hlavně je tam přímo napsáno "přepracovává jaderný odpad z atomových elektráren"
https://cs.wikipedia.org/wiki/Majak
Nejlepší je přesvědčit se na vlastní oči o jaderné čistotě, ale to není jak Černobylská turistická atrakce, tam vás buď nepustí a nebo se už nevrátíte.
"Čistá" jaderná elektrárna Majak
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/876002
na výrobu zbraní? Proč tomu říkají elektrárna?
Říkají tomu elektrárna asi proto, že neví, o čem mluví (případně to opsali od někoho jinýho, kdo to popletl dohromady). Ono totiž jaderný reaktor se NEROVNÁ jaderná elektrárna.
On už to Ondra napsal, ale přece jen bych si dovolil nejen pro Energetika doplnit. Majak byl vybudován v letech 1945-48 a jeho hlavním úkolem bylo produkovat plutonium pro jaderné zbraně a proto tam bylo postaveno 5 reaktorů k tomuto účelu. Kyštymská havárie nastala v roce 1957 a v padesátých letech také byla kontaminována zmiňovaná jezera a řeka. Připomínám, že SSSR mělo sice první malou jadernou elektrárnu v Obninsku v roce 1954, ale skutečné elektrárenské bloky až v 60tých letech.
Základní vlastností mezi vyhořelým palivem z jaderných elektráren a výzkumných reaktorů, které články využívají dlouhodobě, je, že se nehodí pro výrobu jaderných zbraní. Dlouhodobý pobyt v aktivní zóně způsobí, že kromě plutonia 239 je ve vyhořelém palivu řada dalších izotopů plutonia a nedostanete potřebné čisté bombové plutonium Zatímco jiné prvky lze chemicky snadno oddělit, tak separace různých izotopů plutonia je velký problém.
To je důvod, proč se pro výrobu bombového plutonia využívaly speciální reaktory, kde se palivové soubory zastrkávaly jen na krátkou dobu. To je i důvod, proč se palivové soubory z našeho reaktoru Vrabec určitě na zbraňové plutonium nevyužijí. A také palivové soubory z jaderných elektráren.
V pozdějších desetiletích se zařízení postupně přeměnilo na přepracovací, které vyrábí palivové soubory pro elektrárny z využitím vyhořelého paliva i zásob zbraňového plutonia, které má Rusko podle mezinárodních dohod zlikvidovat.
Je jasné, že přepracování radioaktivního materiálu má své rizika a je třeba se jimi zabývat. Ale nelze současné technologie a ekologická i bezpečnostní kritéria jsou diametrálně odlišná od těch poválečných.
Ještě poznámka k diskuzím pod články. Ty mají smysl, pokud se mluví o faktech a mají alespoň trochu odbornou úroveň. Pokud jsou kontroverzní vypjatá prohlášení vyhlašována při úrovni znalostí, že se v nějakém rozhlasovém pořadu použije nesmyslně slovo elektrárna , přičemž stačí nahlédnou i jen do wikiny, aby se ověřilo, že v Majáku nikdy jaderná elektrárna nebyla, tak je to spíše trollování.
Omlouvám se za překlepy a chyby ve stylistice, ale píši v dost polních podmínkách. Ale snad je vše srozumitelné.
Reakce byla samozřejmě na komentář pana experta energetika :)
Jistě, maso je zdravé a nezávadné jen kosti zahrabte 3 metry pod zem :-)
https://www.novinky.cz/domaci/383616-pecinka-z-divocaka-rozhoukala-bezpecnostni-ramy-v-temeline.html
Víte, když si přečtete můj komentář, tak nikde nepíšu nic o nezávadnosti tamního masa(potravin). Neříkám, že ten závod není průser, naopak průser je to SAKRA velkej. Ale stále si stojím za tím, že když někdo (v tomto případě Sovětský svaz) něco s prominutím posere, tak to nezakážeme všem ostatním - to byste musel zakázat všechny auta, protože na silnicích umře při nehodách způsobenejch řidiči pod vlivem alkoholu a omamných látek (tzn. ohrožují ostatní dokonce vědomě) zdaleka více lidí, než při jadernejch katastrofách.
A mimochodem, když si my v Evropě zakážeme jádro, tak myslíte si, že to bude mít nějakej vliv na Rusko/USA? Těžce o tom pochybuju ...
Poznámka k tomu divočákovi. Ta kontaminace byla tak malá , že by jisté zdravotní riziko hrozilo jedině, kdyby se takovým masem živil velice pravidelně. A to ani u myslivců nehrozí. Ten kontrolní systém je velice citlivý a ohlásí třeba i lidi, kteří byly na kontrole pomocí PET diagnostiky.
Ano pro jedům nejen ve vzduchu a těm nejedovatějším jaderným:
Nukleární vojenský komplex Seversk/Tomsk:
Asi 3000 km od Mosky leží na Sibiři u řeky Tomsk jeden z nejhorších ekologických malérů planety, vojenský závod na výrobu a skladování plutonia známý jako Tomsk-7. Dne 6. dubna 1993 explodoval ve zdejším chemickém provozu kontejner obsahující obohacený uran a plutonium. Radioaktivní materiál zamořil oblast 120 čtverečních kilometrů. Musely být vystěhovány mnohé vesnice a jsou dodnes neobyvatelné. A hezky dlouho zůstanou, plutonium má poločas rozpadu 88 let. Obyvatelé tohoto území trpí klasickými nemocemi z ozáření. A co je nejhorší: oblast je dále zamořována, protože radiokativní odpad se jednoduše pumpuje hluboko do země. Na zamoření se podílejí i evropské země, které sem za laciné peníze vozí skladovat vyhořelé palivo: francouzská Cogema, německo-nizozemsko-britské konsorcium Urenco. Skladovací prostory patří z jedné třetiny německým energetickým společnostem RWE a EON, které mají silné zastoupení i v České republice.
Že se tomu říká krycím názvem vojenský ještě neznamená že je pouze vojenský.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se