Domů
Energetika v ČR
Obce: Parlament mohl dát rozhodování o úložišti větší důvěryhodnost

Obce: Parlament mohl dát rozhodování o úložišti větší důvěryhodnost

Kontrola parlamentních komor při rozhodování o úložišti jaderného odpadu, již v úterý neschválila Sněmovna, mohla procesu navrátit větší důvěru, řekl dnes ČTK Zdeněk Dvořák (nestraník), starosta Dolní Cerekve na Jihlavsku. Podle něj se stát k obcím dotčeným tímto záměrem obrací zády a ty musí být velmi obezřetné. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř území vytipovaných v ČR správou úložišť pro úložiště, Horka a Hrádek. Obce v obou místech se úložišti dlouhodobě brání.

O umístění a vybudování úložiště bude podle schváleného zákona rozhodovat jen vláda. Poslanci odmítli podmínit realizaci rozhodnutí kabinetu souhlasem obou parlamentních komor, což chtěl v souladu s původním vládním návrhem Senát.

Dolní Cerekev patří do lokality Hrádek. „Doufali jsme ve větší podporu poslanců, bohužel, ta podpora byla velmi malá. Ač se nás zastali senátoři, tak poslanci ne,“ řekl Dvořák. Dodal, že v záležitostech úložiště tak zůstalo jen direktivní rozhodnutí vlády.

Zákon má dát obcím 140 dnů na vyjádření stanoviska k návrhu vlády na umístění úložiště. Podle Dvořáka je prodloužení lhůt potřeba. „Třeba ty materiály, které teď přišly naposled, měly přes 1000 stran a to opravdu ve třicetidenní lhůtě nemá jeden člověk šanci přečíst,“ řekl.

Nesouhlas se stavbou úložiště trvá i v lokalitě Horka. „Forma, že to bude schvalovat jen vláda, je pro nás nepřijatelná,“ řekl Petr Piňos (SOCDEM), starosta Budišova na Třebíčsku.

Podle starosty Rudíkova na Třebíčsku Zdeňka Součka (nestraník) ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) nesplnil slib, který dal na setkání se starosty. „Jsme z toho rozhořčení, že to takhle dopadlo,“ řekl k tomu, že k rozhodnutí o úložišti nebude potřeba souhlas parlamentních komor.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nyní projednává žádosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) o stanovení průzkumných území pro úložiště. Obce z Vysočiny v tomto procesu podaly námitku možné podjatosti kvůli spolupráci České geologické služby spadající pod MŽP se SÚRAO. „Podjatost nám teď ministr (životního prostředí) zamítl. Takže povolovací proces pro ty průzkumy pokračuje dál,“ řekl Souček. Uvedl, že lokalita se pokusí získat právo na vyjádření veřejnosti k úložišti pomocí evropské legislativy.

SÚRAO chce kvůli úložišti prověřovat čtyři území, kromě Vysočiny jde o Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren by mělo být vybráno v roce 2030, podle platformy proti úložišti má zákon lhůtu o dva roky zkrátit. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

vst dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se