Domů
Energetika v ČR
Objem výroby dřevěných pelet loni v Česku stoupl na nový rekord

Objem výroby dřevěných pelet loni v Česku stoupl na nový rekord

Objem výroby dřevěných pelet v Česku loni meziročně stoupl o 3,3 procenta na rekordních 377.000 tun. ČTK to řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Tuzemská spotřeba podle něj loni činila kolem 100.000 tun pelet, zbytek byl vyvezen hlavně do Rakouska, Německa a Itálie. Kotlů a kamen na pelety je v Česku nyní 30.000, uvedl Stupavský.

„Výroba pelet v ČR již devět let stabilně roste bez větších výkyvů. Tahounem je rostoucí spotřeba doma i v zahraničí. ČR je v peletách významným exportérem, české peletárny mají možnost výběru – dodávat na domácí trh nebo vyvážet,“ řekl Stupavský.

Očekává, že v roce 2019 vzroste tuzemská výroba pelet o dalších deset procent. Nejvíce domácností, zhruba 1,5 milionu, topí v Česku plynem.

Pelety se vyrábí ze zbytků v dřevozpracujících závodech, slisováním pilin a dalších dřevních zbytků, v celkem 32 závodech rozmístěných po celé České republice. Nejvýkonnější je podle oborového sdružení pila Mayr-Melnhof Holz Paskov ve Staříči na Frýdecko-Místecku (92.000 tun ročně), následuje pila Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku (77.000 tun/rok) a Pfeifer Holz s peletárnami v Chanovicích na Klatovsku a Trhanově na Domažlicku (65.000 tun/rok). Zmiňovaní tři výrobci zajišťovali loni 64 procent celkové výroby pelet v ČR.

Stupavský dále uvedl, že oboru mimo jiné pomáhá celoevropský odklon od fosilních paliv, v tuzemských podmínkách jsou pelety přirozenou náhradou na vesnicích hojně rozšířeného uhlí.

Vliv podle něj mají také takzvané kotlíkové dotace. Doplnil, že další růst poptávky může letos přinést plánované snížení DPH na dřevní paliva z 15 na deset procent, které má pomoci řešit kůrovcovou kalamitu v tuzemských lesích.

„Ačkoli dřeva je nyní v lesech přebytek, chybí zpracovatelská kapacita. Postavit nové pily, potažmo nové peletárny, které by zpracovávaly dřevní zbytky z pil, to není otázka několika měsíců, trvá to roky,“ uvedl Stupavský.

Z porovnání portálu TZB-info vyplývá, že přibližné roční náklady používání dřevěných pelet pro modelový příklad rodinného domu se čtyřčlennou domácností, s podlahovou plochou 150 metrů čtverečních a tepelnou ztrátou pět až deset kilowattů činí asi 53.000 Kč. V tomto případě tak pelety vychází levněji než například lehký topný olej LTO nebo zemní plyn. Proti uhlí, koksu nebo tepelným čerpadlům typu země/voda jsou naopak dražší.

Klastr Česká peleta sdružuje firmy z oblasti výroby kotlů na pelety a další dřevěná paliva. Jeho členy jsou producenti dřevěných paliv, poradenské či distribuční společnosti a univerzitní instituce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Libor
2. březen 2019, 14:17

V těch nákladech počítají i s amortizací a jiné pevné poplatky, asi 20 tisíc. Oproti zemnímu plynu je bohužel topení peletkama skoro stejně drahé, tak není moc motivace.

Martin Hajek
27. únor 2019, 11:35

Při dovozu kamionem do Itálie jsou dřevní pelety skutečně mimořádně ekologické palivo, které zachraňuje klima...

energetik
27. únor 2019, 11:47

Když se mohla do Itálie vozit i dřevotříska a zpět šla jako Italská tak proč ne peletky? Ale jezdili jsme aspoň kousek vlakem ještě jak fungovala RoLa z Českých Budějovic.

Hold tato "nevititelná" ruka trhu fungovala stejně jako dnes i za Klausových časů.

Petr
27. únor 2019, 12:01

Tak aspoň, že je skoro všechno vyráběné u nás té nejvyšší kvality z čistých pilin, ale dál už bych výrobu pelet v Česku taky moc nenavyšoval.

energetik
27. únor 2019, 12:06

Ty kvalitní České se vyvážejí a sem ze do dotovaných uhelných elektráren dováží ty Polské se zalisovanými plasty.

A do Polska zase certifikované palivo z Ostravských lagun :-)

Martin Pácalt
27. únor 2019, 13:18

mimochodem, ty kaly z ostravských lagun se měly spalovat spolu s černým uhlím v Dětmarovické elektrárně. Emisně to vycházelo "v limitech". Ovšem pak jsem četl zprávu o tom, že se objevily i na skládce kdesi ve středních Čechách...Děsivost.

energetik
27. únor 2019, 13:55

No ono spalovat to v elektrárně nebo ještě lépe v cementárně nemusí být velký emisní problém, ale ti naši šílenci a podvodníci na ministerstvu to vyvezli za hranice a nabízeli i domácnostem.

Loudil
27. únor 2019, 12:50

Ono je to v globalizované ekonomice s tou dopravou pošahané celkově ! A také s dotacemi. Příklad : V Německu se díky dotacím vyplatí krmit prase jen do malé velikosti, dokrmit ho do porážkové velikosti se zase vyplatí Dánům, ovšem těm se zase nevyplatí ho porazit a porcovat, to je levné zase v Polsku. A tak, aby skončilo vepřové na stole u bavorské rodiny, tak se čuník narodí v Bavorsku, pak se veze k dokrmení do Dánska, z Dánka na porážku a naporcování do Polska a z Polska konečně jedou vepřové plátky ke spotřebě zpět do Bavorska. Čuník tak vykoná - "evropské kolečko" - asi 2000 km dlouhé, než ho někdo zkonzumuje. Kamiony ucpávají naše dálnice a ničí životní prostředí. Pár idiotů tam nahoře si z toho ale mastí kapsy. Pamatuji za časů socialismu vepříny pomalu v každé vesnici, když vepříci dorostli, odjeli na místní jatka v okresním městě asi 20 km a pak se také čuník snědl často tam, kde se narodil. Nyní za časů - "pokrokového kapitalistického zemědělství"- čuníci objíždějí půlku Evropy, než je někdo konečně může sníst.

frank
27. únor 2019, 13:42

Ahá , tak proto se za socialismu importovalo maso třeba z Maďarska nebo ze SRN( prorostlý bůček který byl v tehdejší západní evropě prakticky neprodejný:), ze západního Německa se navíc dováželo asi 20 procent krmných směsi pro československý dobytek a prasátka :)

Martin Pácalt
27. únor 2019, 13:16

Ta lokalizace výroby a spotřeby by měla být uzákoněná, protože tržní mechanizmy evidentně dávají českým lesům "vlastní gól" . Kritizoval jsem to už dva roky zpátky, nedávno p. Wagner přišel s obsáhlým článkem na toto téma . Podle mně nelze vše přepočítávat jen na peníze, a Němci a Rakušané by si měli vystačit s vlastními lesy.

Loudil
27. únor 2019, 14:37

Bezpochyby je logické dovážet do ČR banány z Kostariky přes Atlantik, fíky z Turecka, olivy z Řecka, zlato třeba z JAR , pomeranče ze Španělska,... ovšem dovážet do ČR masy ručního nářadí velmi nevalné kvality z Číny to mi připadá zhovadilé. Proč musí : sekerky, kladívka, hřebíky, důlčíky, kombinačky, sykovky, francouzáky, hevery, montpáky, ....atd. putovat přes Jihočínské moře, Malacký průliv, Indický oceán, Suez, Středozemní moře, kanál La Manche až do Rotterdamu, aby si je pak Češi mohli lacino kupit ? Sice za lacino, ale prvotřídní kšunt ? Česko, které uvedené věci vyrábělo kvalitně už před 150 lety ? Jako nejprůmyslovější oblast Rakousko - Uherska ? Pár těch nahoře, co vymysleli globalizaci, si touto zhovadilostí mastí parádně kapsy.

frank
27. únor 2019, 15:42

Ono si pořád stačí kupovat jen to české nářadí, jenže to mnoha lidem přijde drahé , navíc bych si dovolil upozornit, že hřebík není nářadí a nejvíc na té zhovadilosti vydělává Čína a ne nějakých pár nahoře :)

Loudil
27. únor 2019, 20:37

Velkou část tohoto - "kšunt vercajku" - si v Číně nechávají vyrábět německé, holandské, americké,..atd. firmy , sami Číňané tam pracující z toho mají akorát noční šichty u pásu a nějakých našich 12 000 Kč měsíčně, včetně přesčasů. Bohatnou tedy hlavně šéfové těchto nadnárodních firem. Ono u nás to není o mnoho lepší . Mnozí naši lidé jsou dnes - "novodobí němečtí otroci". Za 22 000 Kč měsíčně dělají to, za co by v Německu měli kousek za hranicí 60 000.

Martin Pácalt
27. únor 2019, 18:56

Máte v ruce jednu celkem důležitou zbraň a to je peněženka. Pokud dostatek lidí ty šunty nebude kupovat, utře i pan prezident.

Výpočet
28. únor 2019, 12:58

Ke spotřebě pelet za 53.000 Kč/topnou sezónu:

- obvyklá výhřevnost 17 MJ/kg,

- cena (letní) asi 5,50 Kč/kg,

- dům 150 m2,

takže lze přepočítat uvedenou informaci na spotřebu asi 10 t pelet, jejichž spálením při asi 90 % účinnosti dům získá asi 10000 * 17 * 0,9 / 1000 = 153 GJ tepla, tj. měrná spotřeba tepla na 1 m2/rok je asi 1 GJ, tedy asi 277 kWh/m2/rok.

To nemůže být pravda, vždyť moderní (nízkoenergetické) domy se pohybují od 50 kWh výše, ale už třeba 150 kWh/m2 a rok je dnes prů..r.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se