Domů
Elektřina
Odborníci: Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, je třeba na to připravit síť
Zdroj: ČEPS

Odborníci: Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, je třeba na to připravit síť

Elektřina
37 komentářů
10. duben 2024, 13:02
ČTK

Výroba elektřiny v solárních elektrárnách v Česku vzroste v příští dekádě trojnásobně, výroba energie pomocí větrných elektráren dokonce 7,5krát. Aby přenosová soustava takový nárůst energie z obnovitelných zdrojů (OZE) zvládla, bude potřebovat velké investice. Na základě analýzy na to v tiskové zprávě upozornili odborníci z poradenské společnosti EGÚ Brno.

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v několika variantách řešení s ohledem na vývoj ceny technologií i energetických komodit, regulatorní prostředí i dotací a zohlednila i schopnost sítí nový výkon absorbovat.

„Přes dosud investované miliardy korun se nová energetika v ČR stále nachází teprve na startovní čáře. Na začátku roku 2024 byl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren (FVE) přibližně 3,6 GW, větrných pak 350 MW. Instalovaný výkon FVE jako skupiny meziročně narostl o 70 procent,“ upozornil Michal Macenauer, ředitel strategie EGÚ Brno.

Podle středního odhadu EGÚ naroste do roku 2035 výroba z fotovoltaik na osm GW, ve vysoké variantě výhledu až na 11 GW. Výroba z větrných elektráren vzroste podle středního odhadu na 2,5 GW, ve vysoké variantě až na 3,5 GW.

Ve vysoké variantě je podle odborníků připojování nových zdrojů do sítí v daném čase těžko řešitelné. „Distribuční sítě budou mít problém především s malými decentrálními fotovoltaikami do 1 MW, které podle našeho odhadu budou tvořit přibližně 25 procent nového výkonu. Fotovoltaiky a obecně obnovitelné zdroje ale zdaleka nebudou jediný problém. Obecně platí, že si soustava vyžádá vysoké investice, protože se jednoduše řečeno bude muset vypořádat s obřím nárůstem málo koncentrovaného výkonu,“ dodal Macenauer.

Ilustrační foto

Podle EGÚ Brno by z pohledu systému bylo pro co nejekonomičtější dekarbonizaci energetiky v České republice výhodné, kdyby stát směřoval větší díl dotací do budování nové a posilování stávající elektrické infrastruktury na úkor přímých dotací do malých zdrojů. Stát se podle odborníků bude muset také připravit na výrazné navyšování povolených investic do regulovaných síťových odvětví, do distribuce i přenosu. Vedle podpory síťových investic je podle analýz EGÚ Brno pro fungování systému s velkým podílem OZE výhodné budování projektů s dlouhodobou návratností, jež často nejsou komerčně řešitelné. Mezi takové patří například jaderné elektrárny nebo velká úložiště elektřiny ve formě nových přečerpávacích vodních elektráren, pro které je v ČR množství vhodných lokalit.

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje v Česku provoz sítě, v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že investice do tuzemské přenosové a distribuční soustavy se budou muset v následujících letech zvýšit minimálně o deset miliard korun ročně. Celkově by tak měly činit kolem 39 miliard korun za rok. Tuzemskou soustavu by měla pomoci posilovat mimo jiné novela energetického zákona, která upravuje podmínky pro akumulaci a agregaci vyrobené elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Luke G
10. duben 2024, 13:49

Zajímalo by mě jaká by byla cena energie z FVE kdyby se k tomu napočítaly všechny externality. Obrovské náklady na posilování rozvodných sítí plus akumulace.

Stačí se podívat na soutežené ceny FVE s akumulací na nižší jednotky hodin a cena je rázem úplně někde jinde. Kdyby se započítala celodenní akumulace nebo dokonce celoroční např. přes vodík tak i ceny z předražené Hinkley point jsou směšné.

Propagátoři OZE rádi v porovnávají cenu enegie z FVE s cenou JE a demonstrují tím nevýhodnost JE, bohužel přitom srovnávají nesrovnatelné a politici a neodborná veřejnost jim na to skáče.

Když pak porovnáme, že místo vysoce kvalifikované domácí práce, budeme dovážet komponenty z číny, které následně levná pracovní síla namontuje, tak FVE nedává žádný smysl. Nehledě na to, že během životnosti JE je potřeba obnovit nejméně 3x.

Miloslav Černý
10. duben 2024, 15:37

Vycházíte z cen a životnosti z minulých max současných cen. Účinnost, životnosta, stále důležitější využití a cena se mění ve prospěch OZ a to značně. V případě bezpečnosti ani nemluvě. Mnohonásobně to tady bylo probíráno ze všech možných stran. I ta důležitá nezávislost, dříve opomíjená, jak jsme současností poučen,i hraje, stalé důležitější roli.

richie
10. duben 2024, 19:36

ano uz to tu bolo vysvetlovane vela krat, ale ste nepozorne citali .. tak dajte tu nejaku akumulaciu (nasaditelnu v masivnom objeme) s dobrou cenou a zivotnostou (v porovnani s JE)

a co sa tyka nezavislosti - u nas mame akukolvek vyrobu FVE komponentov? (a to este neriesim suroviny)

Petr Hariprasad Hajič
11. duben 2024, 12:16

A proč nemáne žádnou výrobu FVE komponent? Nám někdo brání?

richie
11. duben 2024, 13:35

Petr Hariprasad Hajič 11. duben 2024, 12:16

A proč nemáne žádnou výrobu FVE komponent? Nám někdo brání?

a preco nemame ziadnu vyrobu JE komponentov ci paliva? Nám někdo brání?

Vítězslav Novák
11. duben 2024, 13:41

Že by ekonomika? Tu je potřeba potřít! A začít, nejlépe, matematikou!!!

Bob
11. duben 2024, 13:53

Kdysi jsme měli i výrobu FV panelů, ale proti lepším a hlavně levnějším Čínským jsme neměli naději. Zkrachovali, stejně jak většina výrobců v Evropě.

Petr Hariprasad Hajič
15. duben 2024, 16:39

JE komponenty vyrábíme. Škoda Plzeň pokud je mi známo, dělá reaktorové nádoby. To, že jsme si neochránili výrobu FVE a nepochopili jaké bude mít důsledky nepokračovat ve vývoji, je naše chyba.

Petr prochaska
10. duben 2024, 16:18

Nemůžete říkat kdyby. Prostě jsme v EU a nic s tím nenaděláte. EU nastavuje co je výhodnější. Ohledně obnovy FVE 3x ... nyní mají solární panely životnost na 30 let. Navíc velkou část ceny tvoří práce - uchycení na střechu, kabely, úprava rozvaděče, atd... při výměně například střídače nebo baterie je práce minimum.

minduton
10. duben 2024, 23:44

Žádné obrovské posilování distribučních sítí nenastane. Z prostého důvodu. Nebude tady kdo by ho realizoval. Nejsou prostě lidi. Všechny projekty se táhnou jak sopel a razantně zpožďují, přitom všichni prakticky všichni maj paradoxně co dělat.

Do JE musíte investovat kontinuálně, např. stávající Dukovany mají s těmi původními z roku 1985 už společného jen velmi málo.

Jenyk
10. duben 2024, 15:05

Externality ať platí, kdo je vyvolal! Posílení sítí a zálohování zdrojů ať hradí provozovatelé OZE. A samozřejmě žádné dotace.

Roman Kosařík
10. duben 2024, 15:53

Souhlasím, také nechci žádné dotace. Být připojený k distribuční soustavě přece není zákonem daná povinnost, nýbrž možnost. S dostatečným instalovaným výkonem stále účinnějších panelů a klesajícími cenami baterií bude nebýt připojený také možnost. A jaké externality že bude na všechny ostatní tato možnost mít?

Vítězslav Novák
11. duben 2024, 13:44

Když se odpojíte od sítě a budete fungovat se svými stále účinnějšími panely a bateriemi se stále klesajícími cenami v ostrovním režimu, pak žádné. A taky vám v tom nikdo nebude bránit. Užijte si to!

Miloslav Černý
10. duben 2024, 18:12

Daná potřebná energetická reforma je vzájmu všech, kdo se je připojen k síti. Černý pasažéři nemůžou být vítáni.

Petr Zelený
11. duben 2024, 09:17

Zejména ta část, jak EGÚ radí postavit nové jaderné elektrárny. Nové čtyři bloky jsou jen začátek, bez toho se opravdu nikam nepohneme.

Petr Hariprasad Hajič
11. duben 2024, 12:14

Naopak s těmi JE se nikam nepohneme. V roce 2035 nebude už kam tu elektřinu prodávat. Provozovat JE přes zimu se nevyplatí, cena za provoz bude vysoká a v té době už hodně společností pojede na vodík, takže možná už ani v zimě o ní nebude takový zájem.

Petr Zelený
11. duben 2024, 12:43

V roce 2035 bude spíš deficit elektřiny, než že ji nebude kam dávat. Nové uhelné elektrárny se v Evropě nestaví, plynové poskrovnu a i kdyby se nakrásně jsme se teď větší množství postavit, tak spotřeba plynu se znásobí a to znamená nové terminály, vedení, zásobníky a to vše do roku 2035 ... Spíš se budou prodlužovat co to půjde uhelné a prolamovat limity pro těžbu, příp. za draho vozit uhlí přes půl světa. Na vodík není už vůbec infrastruktura a není kde ho vzít. Plány ho dovážet z Alžírska nebo podobných zemí, kde teď FVE řeší 0,007% energetických potřeb země a věřit že do deseti let komplet přejde na OZE a ještě bude mít takové přebytky, že bude vyvážet pro celou Evropu - to je fakt utopie.

Emil
11. duben 2024, 12:57

Zatím sice na první příklad výroby elektřiny z vodíku stále čekáme, cena zeleného vodíku je astronomická, z infrastruktury nemáme ani výrobu, ani distribuci, ani skladování, ale už "víme" že v roce jich bude hodně, a že o jinou elektřinu snad ani nebude zájem. :-D

Kdyby někdo nevěděl, proč se zelenému vodíku říká Hopium, tak tento příspěvek to ilustruje dokonale.

Petr Hariprasad Hajič
15. duben 2024, 16:49

Skladování vodíku je běžná záležitost. Svítiplyn obsahoval až 60% vodíku a žádný velký problém to nebyl a to už je hodně roků zpátky, co jsme přešli na zemní plyn.

Cena zeleného vodíku není astronomická, je jen několiknásobně vyšší, než cena vodíku vyrobeného parním performingem. Je to samozřejmě také dáno množstvím a novou technologií. Američani, kteří už z principu všechno dotují (i fosilní paliva), tak rozhodli, že se bude počítat rozdíl mezi cenou šedého a zeleného vodíku a rozdíl se bude vyplácet těm, kteří zelený vodík produkují. Mají spočítané, že do asi 15 let by se to mělo postupně vyrovnat. Elektrolyzéry buduje Čína, Indie, Austrálie a další země. Pokud by neměli ekonomickou rozvahu, že se to může vyplatit i na export, asi by se do toho nepouštěli.

richie
19. duben 2024, 18:52

Petr Hariprasad Hajič 15. duben 2024, 16:49

to je tak ..ok naivny nazor .. ak sa smiem opytat vzdelanie ? .. teraz to nemyslim v zlom, nie kazdy musi mat technicke vzdelanie (a nie kazdy este aj rozumie tomu co studoval) ..

ale miesat skladovanie vodika (vo velkom pre energeticke ucely a nebodaj akumulaciu) a svietiplyn .. a este tu davat ze ved v minulosti sa pouzival

- je sakra rozdiel skladovat v kvapalnej forme a v plynnej

- se sakra rozdiel riesit lokalny rozvod nejakeho plynu na svietene v starych plynovych lampach, ci spalovat v starych sporakoch a je sakra rozdiel dialkovy prenos, spalovanie v modernych turbinach

ina vec je primiesavanie do zemneho plynu a ine riesit cisty vodik .. aktualne mozete primiesavat maximalne do 5% .. ano niekde uz deklaruju ze mozu primiesavat do rozvodov az do 15~20% - teda ak vymenia prvky po ceste - ako kopresorove stanice a podobne technologicke komponenty (nie samotne rury) ALE nemozu to rieist vseobecne, ale len tam, kde nie je odber pre narocne technologie, ktore taku primes nezvladnu .. plus je potrebne si uvedomit, ze stupne celkova spotreba plynu (podla primiesaneho pomeru, kedze primiesanim vodika sa znizi energeticky obsah na objem)

a dotovat sice mozete - ale len do vysky toho ako vam staci penazenka - Nemci uz po rokoch na to zacinaju doplacat - odchadzaju im firmy, bude sa znizovat hdp, zamestnanost, onedlho nebudu mat z coho dotovat .. ale mozeme sa vratit ku korenom, ved aj v minulosti tak ludia zili - okopavat si vlastne policko, zit z toho co dopestujem .. ano celkova populacia klesne na menej ako desatinu (a to som optimista) znizi sa celkova dlzka zivota (lebo lekarska starostlivost) ...

Jiří Vlach
10. duben 2024, 23:44

Pro Vás by to zase chtělo speciální tarify na silovku, které budou mít ceny vypočtené z nabídek bez OZE. Cenová křivka bude výrazně rovnější a samozřejmě výše.

Jenyk
11. duben 2024, 01:07

Bez poplatků za OZE, s nižšími daněmi protože dotace nebudou, bez kapacitních plateb, s nižšími distribučními poplatky za jednodušší sítě, bez nesmyslů typu komunitní energetika atp.? Beru bez váhání.

Petr Hariprasad Hajič
11. duben 2024, 12:11

Komunitní energetika je nesmysl? Nesmysl je platit distributorovi nesmyslně vysloké poplatky za něco, co si můžu vyrobit a spotřebovat sám.

Emil
11. duben 2024, 12:44

Když si něco můžete vyrobit a spotřebovat sám, tak k tomu žádného distributora nepotřebuje s komunitní energetikou jako bez ní. Distributorovi se taky neplatí poplatky za výrobu ale za distribuci, a poplatkům se komunitní energetikou nevyhnete, pokud u toho budete využívat distribuční soustavu.

Petr Zelený
11. duben 2024, 12:45

Komunitní energetika je nesmysl, je to jen další okrádání lidí od OZE dotační chobotnice. Nikdo Vás nenutí být připojen k distributorovi, klidně se odpojte a nemusíte platit nic.

Vítězslav Novák
11. duben 2024, 13:49

A bez nesmyslných povolenek - tedy bez nesmyslného zdanění spolehlivých zdrojů elektřiny, bez povinných výkupů za naoktrojovanou cenu elektřiny z občasných zdrojů,... Jóóó, to by se dařilo! To by snad i EU mohla začít opět vzkvétat a konkurovat...

Božužel - Zelení Khmérové to nedopustí!

Vítězslav Novák
11. duben 2024, 13:53

A co takhle "zelené tarify" - ovšem bez těch účetních podvodů, pěkně započtené všechny náklady, které se dnes rozpočítávají na všechny odběratele a bez parazitování na spolehlivosti, kterou dodávají SZE (spolehlivé zdroje elektřiny). Pěkně jen z toho, co dodají občasné zdroje!

To by byla paráda...

Bohužel je to politfikšn...

Petr Hariprasad Hajič
15. duben 2024, 16:41

Takže ale ani žádné dotace na JE a posilování sítě ať platí provozovatelé JE.

richie
19. duben 2024, 18:54

demagogia - ziadne JE nemaju dotacie

a preco by oni mali platit posilovanie siete, ked nie oni su problemom v nerovnomernej zatazi ?

Zdeněk
11. duben 2024, 05:41

Ono by prvně stačilo úplně zrušit veškeré dotace. Ať se každý zdroj ukáže s rovnými podmínkami!

Externality také není třeba řešit. Prostě KAŽDÝ zdroj bude odpovědnost za odchylku a domácí FVE ať si nasmluvní distributor. Pokud mu odchylka v daném místě a množství nevadí, tak nemusí nic řešit a nikoho pokutovat. Pokud vadí, ať ji tržně ocení a upraví si podle toho smlouvu o připojení, případně dá technické podmínky připojení (přetoky ANO/NE).

Petr Zelený
11. duben 2024, 09:14

Hlavně zrušit podporu FVE a žádný problém s novými velkými FVE výrobnami nebude - bez dotací je to ekonomický propadák a nevychází. Baseload neprodají, může jen spot. No a teď si vezměte nějakou FVE a násobte hodinou výrobu a hodinou spotovou cenu a sečtěte přes všechny hodiny v roce. Jaká Vám vyjde prodejní cena ? Dnes v největší výrobě - 11 hodin - 9,97 EUR, 12 hodin 0,66 EUR, 13 hodin 0,72 EUR, 14 hodin 0,90 EUR 15 hodin 0,30 EUR ... O víkendu byla super výroba z FVE - v neděli byla nulová cena od 1 v noci do 11, pak spadla až na -25 EUR (to samozřejmě FVE odstavíte) a až 19 hodin byla za 88 EUR - ale kolik ji prodáte v 19 hodin ? Spočtěte si ten vážený průměr přes celý rok ... Cena FVE elektrárny je stále moc vysoká, aby se vyplatilo ji postavit bez dotace.

Petr Hariprasad Hajič
11. duben 2024, 12:09

Dobře, ale zrušte také podporu JE a ne, aby se stavěly jE za státní peníze. Ať si to zaplatí investor a to nesmí být stát.

Petr Zelený
11. duben 2024, 12:34

JE žádnou podporu nemá, má jen odvody za nadměrné zisky a windfall tax. Naopak je nejlepší, aby JE stavěl stát a ne nějaký soukromník. Porovnejte si náklady co stály naše JE a co stát utržil z provozu - ekonomicky to je super investice. A pak si porovnejte podporu pro FVE a daně co z toho vybral ... Navíc soukromník nikdy nedostane takový úrok jako stát. Tržby z energie skončí zpět ve státním rozpočtu. Ideální by bylo, kdyby stát každý rok navýšil základní kapitál ČEZ o 50 mld v průběhu 20 let. Část může dělat i z dividendy a daní z příjmů z ČEZu. Tak malou částku v rozpočtu ani nepozná a získá zlaté prasátko, která bude krmit desítky let rozpočet a příspěje do něj násobky toho, co do toho vložil. Je nesmysl to dát nějakému soukromníkovi a aby to financovaly banky komerčními úroky - jen se na tom napakují.

Petr Turek
11. duben 2024, 09:40

Občasné (obnovitelné) zdroje elektřiny nejsou nesmysl. Nesmysl z toho udělali šílenci, kteří žijí v utopii jak nahradí JE a uhelné těmito zdroji.

FVE měli vytlačit od 9 - 16 hodin uhelné zdroje, elektřina v té době z JE měla být z části využita a z části přes PVE uložena na večer a noc a v noci mělo být využíváno výkonu JE. V zimě pak na cca 700 - 1000 hodin za rok by se připojily uhelky a plynovky s prioritou zemního plynu. Uhelky by tedy byly ala závěrné elektrárny v zimě a mimo největší zimu pak by vše frčelo na JE - OZE -Paroplyn-kogenerace...

To, co se ovšem provedlo je mimo jakékoliv IQ. Vypnout JE v SRN, vypínat moderní uhelné a koukat jééé co budeme dělat až průmysl půjde na místo kde sedíme...

Logika : cena elektřiny FVE cca 1,8 Kč + odpis elektrolyzéru 1,6 Kč + účinnost elektrolýzy + uskladnění H2 + výroba zpět elektřiny odhaduji konečnou cenu na 8 - 10 Kč/kWh tedy cca 400 euro/MWh. Skvělé, že ???

Petr Hariprasad Hajič
11. duben 2024, 12:06

Závěry společnosti EGÚ ve mně nevzbuzují příliš důveru. Za prvé, ví vůbec někdo, co to je za společnost? Co znamená EGÚ? A za druhé, odhad že maximální instace bude v roce 2035 11 GW FVE je dost podhodnocený. V té době by ČR potřebovala ve FVE asi tak 50GW. Minimálně.

Emil
11. duben 2024, 12:38

Ví to každý kdo se v energetice aspoň trochu orientuje, co to je za společnost. Zkratka EGÚ znamená Energetický ústav a energetikou se zabývá už přes 70 let. A je docela vtipné, že jste o EGÚ Brno ještě neslyšel, ale myslíte si že víte lépe než oni, kolik bude v roce 2035 ČR potřebovat GW ve FVE. :-)

Vítězslav Novák
11. duben 2024, 13:56

Ignorance je pro Zelené Khméry, ostatně pro všechny aktivisty s planoucím zrakem typická.

Je to dokonce základní předpoklad pro aktivismus.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se