Opozice chce nízkouhlíkový zákon probrat na bezpečnostním výboru

19. listopad 2020, 14:21
DomůEnergetika v ČROpozice chce nízkouhlíkový zákon probrat na bezpečnostním výboru

Opoziční strany kritizují, že by se plénum Sněmovny mělo v pátek zabývat ve druhém čtení novým zákonem o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice bez projednání na bezpečnostním výboru. Zástupci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN to uvedli na dnešní společné tiskové konferenci. Předseda ODS Petr Fiala nebo šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zopakovali, že by z tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany měly být hned v počátku vyřazeny Rusko a Čína.

Poslanci by vládní návrh, kterým se zavádí model výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny v Dukovanech, měli probrat v pátek na mimořádné schůzi.

„Rozšíření jaderné elektrárny Dukovany má být největší veřejnou investicí v dějinách České republiky. Případný vítěz tendru bude partnerem České republiky na desítky let. Proto musí poslanci být detailně seznámeni se všemi aspekty zákona i postupem vlády. Je jednoduše skandální, že by poslanci v bezpečnostním výboru neměli šanci projednat, jestli v rámci přípravy tendru vláda dostatečně zohledňuje bezpečnostní rizika,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana se nesmyslně spěchá s projednáním zákona, který má potenciál ovlivnit život v Česku na desetiletí dopředu. „Nám nemůže stačit fakt, že se zákonem zabýval hospodářský výbor. To je jeden aspekt záležitosti, ale ten druhý je bezpečnostní. Dokud nebudeme mít možnost hovořit na bezpečnostním výboru třeba se zástupci Bezpečnostní informační služby a dalších institucí, nebudeme mít jasné bezpečnostní záruky, je nesmysl zákon projednávat na plénu,“ uvedl.

Fiala řekl, že jeho strana je přesvědčena o tom, že pro budoucnost ČR je potřebná jaderná energetika a dostavba Dukovan. „Ale, a to je velice důležité, nemůžeme vystavit Českou republiku bezpečnostním rizikům. Proto jsme přesvědčeni, že už na začátku mají být ze soutěže vyřazeny firmy z Ruska a Číny. Je to poctivé udělat hned na začátku, vyslyšet, co nám říkají veřejně různé tajné služby. Vidíme tam jasné bezpečnostní riziko,“ poznamenal. S tím souhlasila Adamová, podle níž by firmy z „nedemokratických a nespolehlivých režimů měly příležitost ČR skrze takovou bezpečnostní zakázku vydírat“. Podle předsedy KDU-ČSL je otázkou, zda je zákon dostatečně konzultován s partnery v Evropské unii.

Podle zjištění webu iROZHLAS.CZ české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily na to, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku Dukovan dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku.

Vláda v červenci schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Odmítla vyloučit předem z tendru některé uchazeče, jak to požadují opoziční zákonodárci. Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací ruský Rosatom a čínská společnost China General Nuclear Power, americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má za cíl zakotvit v českém právním rámci takové opatření, které by přispělo k dosažení klimaticky neutrální EU do roku 2050 tím, že motivuje výstavbu nových jaderných zdrojů, uvedla vláda. Tento cíl podle kabinetu naplňuje tím, že minimalizuje rizika spojená s návratností investice do nových jaderných zdrojů.

Návrh zákona počítá s tím, že v případě, že bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) i energetická společnost ČEZ už dříve uvedli, že pravděpodobnější variantou je, že lidé díky stavbě za elektřinu ušetří. Analytici naopak upozorňují, že dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je vždy nejistý, což vývoj v minulosti několikrát ukázal. Záměr už dříve kritizovaly ekologické organizace.