Domů
Energetika v ČR
Opozice chce nízkouhlíkový zákon probrat na bezpečnostním výboru
Jaderná elektrárna Dukovany

Opozice chce nízkouhlíkový zákon probrat na bezpečnostním výboru

Energetika v ČR
22 komentářů
19. listopad 2020, 14:21
ČTK

Opoziční strany kritizují, že by se plénum Sněmovny mělo v pátek zabývat ve druhém čtení novým zákonem o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice bez projednání na bezpečnostním výboru. Zástupci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN to uvedli na dnešní společné tiskové konferenci. Předseda ODS Petr Fiala nebo šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zopakovali, že by z tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany měly být hned v počátku vyřazeny Rusko a Čína.

Poslanci by vládní návrh, kterým se zavádí model výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny v Dukovanech, měli probrat v pátek na mimořádné schůzi.

„Rozšíření jaderné elektrárny Dukovany má být největší veřejnou investicí v dějinách České republiky. Případný vítěz tendru bude partnerem České republiky na desítky let. Proto musí poslanci být detailně seznámeni se všemi aspekty zákona i postupem vlády. Je jednoduše skandální, že by poslanci v bezpečnostním výboru neměli šanci projednat, jestli v rámci přípravy tendru vláda dostatečně zohledňuje bezpečnostní rizika,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana se nesmyslně spěchá s projednáním zákona, který má potenciál ovlivnit život v Česku na desetiletí dopředu. „Nám nemůže stačit fakt, že se zákonem zabýval hospodářský výbor. To je jeden aspekt záležitosti, ale ten druhý je bezpečnostní. Dokud nebudeme mít možnost hovořit na bezpečnostním výboru třeba se zástupci Bezpečnostní informační služby a dalších institucí, nebudeme mít jasné bezpečnostní záruky, je nesmysl zákon projednávat na plénu,“ uvedl.

Fiala řekl, že jeho strana je přesvědčena o tom, že pro budoucnost ČR je potřebná jaderná energetika a dostavba Dukovan. „Ale, a to je velice důležité, nemůžeme vystavit Českou republiku bezpečnostním rizikům. Proto jsme přesvědčeni, že už na začátku mají být ze soutěže vyřazeny firmy z Ruska a Číny. Je to poctivé udělat hned na začátku, vyslyšet, co nám říkají veřejně různé tajné služby. Vidíme tam jasné bezpečnostní riziko,“ poznamenal. S tím souhlasila Adamová, podle níž by firmy z „nedemokratických a nespolehlivých režimů měly příležitost ČR skrze takovou bezpečnostní zakázku vydírat“. Podle předsedy KDU-ČSL je otázkou, zda je zákon dostatečně konzultován s partnery v Evropské unii.

Podle zjištění webu iROZHLAS.CZ české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily na to, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku Dukovan dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku.

Vláda v červenci schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Odmítla vyloučit předem z tendru některé uchazeče, jak to požadují opoziční zákonodárci. Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací ruský Rosatom a čínská společnost China General Nuclear Power, americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má za cíl zakotvit v českém právním rámci takové opatření, které by přispělo k dosažení klimaticky neutrální EU do roku 2050 tím, že motivuje výstavbu nových jaderných zdrojů, uvedla vláda. Tento cíl podle kabinetu naplňuje tím, že minimalizuje rizika spojená s návratností investice do nových jaderných zdrojů.

Návrh zákona počítá s tím, že v případě, že bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) i energetická společnost ČEZ už dříve uvedli, že pravděpodobnější variantou je, že lidé díky stavbě za elektřinu ušetří. Analytici naopak upozorňují, že dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je vždy nejistý, což vývoj v minulosti několikrát ukázal. Záměr už dříve kritizovaly ekologické organizace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
PetrV
19. listopad 2020, 14:53

Copak, demoblok by chtěl stavět za dvojnásobek peněz i času?

Ať se probudí zkrachovalý westinghouse, pomalé EDF.

Korejci ok, staví a umí.

Jakou referenci westinghouse, EDF dá? Finsko? Nějaký nový kus v usa?

Opozice by měla mluvit jen do toho, čemu rozumí.

Možná nestabilním slunečníkům a větrníkům...

Emil
19. listopad 2020, 15:18

EDF jako svůj referenční blok uvádí Flamanville 3 :-)

PetrV
19. listopad 2020, 15:47

Slibem nezarmoutíš, ani daňové poplatníky.

Flamanville je jednou z prvních elektráren, kde společnost Areva staví svůj nový, tzv. evropský tlakovodní reaktor, tedy reaktor generace III+. Stavba začala 4. prosince 2007, stejný reaktor se staví ve finském Olkiluoto a ve dvou čínských elektrárnách.

Původní náklady na stavbu podle elektrárenské společnosti EDF měly být 3,3 miliardy Eur a elektrárna měla být uvedena do provozu již v roce 2012.

Problémy s novými bezpečnostními prvky v návrhu reaktoru i dodavateli ovšem způsobily, že náklady byly v červenci 2011 odhadovány již na 6 mld a blok měl být dokončen až v roce 2016.[1]

V červnu 2015 byla stavba pozastavena kvůli problémům se strukturou oceli v reaktorové nádobě, očekávaný termín dokončení byl posunut až na rok 2017 a nákladů výstavby činí 8,5 miliardy euro. [2] V září 2015 bylo oznámeno, že reaktor by měl být v provozu koncem roku 2018 a náklady jsou odhadovány na 10,5 mld. euro.

Josef Novák
20. listopad 2020, 17:18

Pokud je mi známo, v Číně již běží.

T
19. listopad 2020, 15:14

Jeste jsou v poradi sousede s Rakouska,deti zeme a ochranci zab a ptaku...

Milan
19. listopad 2020, 15:32

Nejvetsi verejna investice u nas je zakon o podpore OZE z roku 2005 za cca 1 bilion Kc. Kam se hrabe jadro.

PetrV
19. listopad 2020, 15:45

Někde jsem četl že 2 biliony CZK. No prostě tunel do jiných kapes.

Kolik v průměru ročně vyrábí OZE na ten 1 bilion Kč nestabilní ee?

Je nutno započítat úpravy přenosové sítě, které byly v řádech stovek mld. Kč?

Někde jsem chybně přidal jednu nulu?

Milan
19. listopad 2020, 15:50

1 bilion je jen na dotacich. Ten druhy mozna vyjde na regulaci prenosove site a komplikace s nestabilitou OZE. A kdyz si clovek uvedomi kolik energie se za tu sumu celkem vyrobi, tak je ta cena astronomicka. Ale splnili jsme sve absurdní závazky.

pr
20. listopad 2020, 10:30

Mohl byste nejlépe na porovnání konečné ceny elektrické energie včetně distribuce, která Vámi zmíněné náklady obsahuje mezi léty 2008 a například 2017 doložit? Já tam Vámi zmíněné rozdíly nevidím. Děkuji

pr
20. listopad 2020, 10:25

Mohl byste konkretizovat ty úpravy PS? Nelépe se zdůvodněním každého jediného případu?

Jaroslav Studnička
19. listopad 2020, 17:09

Jako chápu, že otázka bezpečnosti je důležitá, i když v dnešní době to tak vypadá, že pro některé politické strany cokoliv z Ruska nebo Číny je špatné.

Nicméně pro kvalitu výběrového řízení je rozhodně lepší mít 5 nabídek místo 3 nabídek.

Miroslav
19. listopad 2020, 18:15

„S tím souhlasila Adamová, podle níž by firmy z „nedemokratických a nespolehlivých režimů měly příležitost ČR skrze takovou bezpečnostní zakázku vydírat“."

Ta Adamová je blbka. Máme tady ruské reaktory několik desetiletí, ale Rusko nás kvůli nim nikdy nevydíralo - ono ani nemůže. Fakt blbka...

PetrD
19. listopad 2020, 20:47

Protože jsou postavené. Ale reaktor, který se právě deset let staví a ještě nějaký čas bude a nikdo jiný ho nedokončí, a většina byla pravděpodobně zaplacena je něco jiného.

Pepa
19. listopad 2020, 21:12

A co by tím Rusko získalo? Jen by ztratilo kredit a ostatní země by tím teoretickým vydíráním zdůvodňovaly výběr JE od někoho jiného. Neblázni.

PetrD
19. listopad 2020, 22:26

Tak vypnutí plynu pamatuju. Zeptejte se států, kde neměly zásobníky.

Mirous
20. listopad 2020, 08:34

To je něco úplně jiného. Dodávky ropy a plynu přerušilo spousta zemí, ale když se s někým dohodneš o stavbě JE, tak ta dohoda je vždy dodržována respektive nikdy nedošlo na žádné vydírání.

Jan Veselý
21. listopad 2020, 13:15

Diplomatické svaly by získalo. Erdogan by mohl vyprávět jak se dá přes výstavbu JE tlačit.

Josef
19. listopad 2020, 21:15

Píšeš bludy. Rosatom nabízí různé cesty jak to financovat. Dopředu platit celou částku - fakt LOL.

PetrD
19. listopad 2020, 22:13

Ty neumíš rozumet psanemu slovu viď? Kde píšu o zaplacení celé částky předem? Píšu, a to doslova, že po deseti letech stavby bude asi většina zaplacená. Měli by vás v Petrohradě víc vzdělávat.

Vladimír
19. listopad 2020, 20:44

Že Američané vyzkoušeli "úspěšně" blackouty v několika jihoamerických zemích, to nikomu jako bezpečnostní riziko nepřipadá? Já ty opobloky nechápu. Prostě patologická nenávist k Rusku a Číně bez racionálního jádra.

PetrV
20. listopad 2020, 05:30

Opobloci jsou zamilovaní do tzv zapadniho systemu podobně jako komunisté do sovětského. Zamrzlí a prisati k ceciku. Nevidí svou zavislost a neschopnost samostatného myšlení. Chtějí plyn z Ruska, ale když prdne trubka na N1 u greisswaldu, tak budou mít prd. Obdobně je to se starými plynovody na UA. Některé mají 50 let. Uvědomují si to?

Když máte palivo do JE do zásoby, tak jste nezávislý?

Palivo neumí vyrobit jen rusové.

Je ale nejlevnější a po zkusenostech v ETE i nejkvalitnější.

V soucasnosti se opoblok chová jako komunisté v době normalizace. Nedivil bych se, že jsou to potomci těch stejných ...

Energetik 007
20. listopad 2020, 06:56

Tak a ještě vyřadit Westinghouse - v 2017 bankrot se sídlem v nestabilních USA kde jsou porušovány základní demokratické principy a kde vládnou dementní starci podobně jako od 1988 v SSSR.

Vlastník Westinghouse Brookfield má 781 vlastníků...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se