Domů
Energetika v ČR
Opoziční poslanci chtějí v jaderném výboru řešit dukovanský tendr

Opoziční poslanci chtějí v jaderném výboru řešit dukovanský tendr

Poslanci Pirátů, ODS, STAN a TOP 09 žádají premiéra Andreje Babiše (ANO) v nejbližším termínu o svolání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Chtějí se zabývat geopolitickou bezpečností dodavatelů a financováním výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Žádají také přesnou definici konsorcií uchazečů o stavbu. ČTK to dnes sdělil Jakub Dušánek z mediálního odboru Pirátské strany.

Podle opozičních poslanců, kteří jsou členy stálého výboru, nejsou dořešené otázky kolem podoby tendru na dodavatele výstavby v Dukovanech, přestože má nynější schůze Sněmovny na programu třetí čtení vládního návrhu zákona o přechodu k nízkouhlíkové energetice, který vypsání tendru obsahuje. „Hrozí, že se ho budou účastnit i společnosti států, jejichž působení může ohrozit bezpečnost ČR. Hrozí také, že případné finanční náklady se můžou negativně promítnout do státního rozpočtu a peněženek občanů,“ píše se v tiskové zprávě.

Poslanci poukázali na to, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěná Čína, ve hře ale zůstává Rusko. Členové výboru za Piráty, ODS, STAN a TOP 09 požadují, aby byli do tendru pozváni jen dodavatelé z Francie, Jižní Koreje a Spojených států. „Oslovení ruského dodavatele pro výstavbu pátého bloku v Dukovanech představuje ohrožení bezpečnostních zájmů státu. Varují před ním tajné služby a je v rozporu s bezpečnostními požadavky stanovenými vládou samotnou. ČEZ měl povinnost tyto požadavky zapracovat do zadávací dokumentace, přesto tak údajně zatím neučinil,“ uvedla členka výboru Helena Langšádlová (TOP 09).

Člen jaderného výboru Petr Třešňák (Piráti) upozornil, že stále není známý ani přesný model financování. Vláda doposud neřekla, zda bude projekt financovat ze 70 procent nebo ze 100 procent, podotkl. „Právě cenu peněz, za které se bude stavět, a finální cenu projektu považujeme za klíčové v projektu takového rozsahu. Stejně tak samotný dopad na cenu energií pro občany,“ dodal.

Ilustrační foto

Opoziční zástupci výboru také poukázali na to, že ministerstvo průmyslu a obchodu pro účely tendru dosud jednoznačně nedefinovalo pojem konsorcium, který je podle nich klíčový pro vyjasnění právních vztahů a odpovědnosti za plnění dodávek při výstavbě nového bloku. Havlíček dříve mezi variantami podoby tendru jmenoval model 3+2, podle kterého by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích, ale nebyly by vůdčí, a zbylí členové by byli z Evropské unie a NATO.

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Dukovan. Předloha souvisí se zajištěním financování projektu společnosti ČEZ. Schvalování zákona Sněmovna v únoru opět přerušila. Důvodem je spor o podobu zákona, v němž chce opozice právě uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Vládní koalice tomu nakloněna není.

Komentáře

(24)

Karásek

3. březen 2021, 11:51

Ruský Rosatom vyvíjí extrémní úsilí, aby tuto zakázku získal. Má v ČR i svoji PR agenturu na propagaci. Podíváme li se ale do Maďarska, tak tam to není vůbec v pořádku. Dohoda s Ruskem byla tajná a veřejnost nebyla informována. Maďarsko bude muset splácet ruské půjčky i když jaderná elektrárna ještě nebude dostavěna, to pokud se posune termín. Ten už má dneska zpoždění. V konkurenci OZE je tady otázka, jestli by nebylo lepší dojít k nulové variantě?

Milan

3. březen 2021, 11:55

Veřejnost nebyla informována. A vy máte informace odkud?

Karásek

3. březen 2021, 12:01

Veřejnost nebyla informována o detailech tendru, ale informace o splácení jsou veřejně známé.

blaha.p

3. březen 2021, 14:30

Milane níže posílám odkaz na rozhovor s opozičním maďarským politikem, který vyhrál spor s maďarskou vládu o odtajnění smluv s Ruskem a není to hezké čtení viz níže

https://www.respekt.cz/politika/madarske-ceste-na-dostavbu-jadra-se-rozhodne-vyhnete

Vladimír Šťastný

4. březen 2021, 07:46

V Respektu nemůže být hezké čtení, tam píšou výhradně na politickou zakázku.

Pavel

4. březen 2021, 23:04

Fakta, vám nejdou pod čumák. Realitou je, že rosatom v Maďarsku měl už 4 stavět a ještě nekopl do země.

ijn

3. březen 2021, 17:14

bylo by užitečné zadat ETE34=ETE12 a EDU56 českým dodavatelům za pevnou cenu 500 mld. Kč s.p.Prisko shodnou technologií ETE12 vylepšenou o nové bezpečností řešení I.O. po Fukušimě vyžadované, které bude však racionální - v ETE1234 ani v EDU123456 tsunami nehrozí, rovněž zemětřesení nebylo na území JE ČR doposud nikdy zaznamenáno.Stavby vytvoří až 30 000 nových pracovních míst do r. 2030!Domácí dodavatelé jsou nejméně rizikoví!Tak už konečně jednejte v národním zájmu, poslanci snad nejste loutky cizáků!

Karásek

3. březen 2021, 17:47

Věčná mantra o zemětřesení a tsunami neobstojí. Skutečný problém je v tom, že reaktory při přerušení dodávky elektřiny nemají jak pohánět cirkulační čerpadla, které potřebují k chlazení aktivní zóny reaktoru. Je zajímavé, že i tam, kde není zemětřesení, ani tsunami je potřeba reaktor chladit. Představte si.

Emil

3. březen 2021, 17:52

Že mají reaktory mj. záložní dieselové generátory jste nezaznamenal?

Josef

3. březen 2021, 20:02

Pokud si pamatuji ze školy, pak Dukovany jsou například spojené přímo i s vodní elektrárnou, takže i kdyby selhaly všechny zálohy i síť ta vodní elektrárna dá dost výkonu na to, aby se reaktor uchladil jen tak pro zajímavost Dukovany mají pokud vím 19 záloh pro svoje napájení... Jediné co skutečně ohrožuje JE v našem prostoru je vojenská hrozba - 1 raketa a je po elektrárně a máte jaderné zamoření v okolí to je velká nevýhoda jaderné energetiky a v případě konfliktu jsou elektrárny první na co se útočí, protože to vyřadí ekonomiku nepřítele.

Antonín Mikeš

3. březen 2021, 20:43

"případě konfliktu jsou elektrárny první na co se útočí, protože to vyřadí ekonomiku nepřítele."

Jistě, ze stejného důvodu před sebou postupující armáda odstřeluje mosty, otravuje řeky a pálí obilí na polích že? (sarkasmus)

K čemu je obsazená zamořená oblast a zničená elektrárna která dobyvateli nepřinese žádný užitek, jen ohrožení vlastních vojáků? Ničí se strategické cíle a to ještě ideálně tak aby byly opravitelné, tedy zničit jednu rozvodu tak aby se aktuálně rozpadla síť během útoku ale aby po obsazení šla snadno přemostit, obejít nebo nahradit. Neodstřelíte přece hráz Lipna abyste vyplavil všechny údolí Vltavy - i když by to zvládla podobná raketa jako ta na reaktor.

Podobných příkladů lze najít spousty, úložiště plynu, úložiště chemikálií (chlor), zásoby ropy, zmíněné přehrady, nakonec by šli otrávit řeky, podpálit lesy, podpálit aktivní uhelné doly.. těch strategických cílů je teoreticky spousta, prakticky jsou většinou cíli spíše pro terorismus než pro vojsko.

Josef

3. březen 2021, 21:34

Pokud silný útočí na slabého může si tento postup dovolit, tedy pokud to území chce obsadit, ale v pokud útočí stejně silné celky pak potřebujete vyhrát válku a ne šetřit nepřítele, aby po obsazení jeho území nebylo tak zničené, tím válku akorát prohrajete. Kdyby někdo chtěl vyhrát válku nad ČR, tak přeruší dodávky ropy, plynu a zničí Temelín a Dukovany a prakticky vyhrál, bez ztráty jediného vojáka.

Němci jsou na tom ještě hůře těm stačí zavřít kohoutky a jsou se svými OZE na kolenou. Vtip je v tom, že položit proexportní ekonomiky je velmi ztrátové pro všechny, protože si zničíte jak svoje dodavatele tak zákazníky, protože exportní politika vede i k velkému importu a peníze jak je známo jsou zbraň, která přemůže všechny ostatní, proto my ani Německo vzhledem ke své velikosti prakticky nemáme skutečné armády....

Antonín Mikeš

3. březen 2021, 22:59

"potřebujete vyhrát válku a ne šetřit nepřítele"

V takovém případě ovšem nemá smysl plýtvat konvenční municí na JE a dávat nepříteli na základě tohoto úderu šanci (záminku, ospravedlnění..) opětovat úder jadernými zbraněmi a je lepší jaderné zbraně použít rovnou na velká centra osídlení. Zamoření se více rozptýlí a dobyté území bude dříve obyvatelné a vzácnou infrastrukturu mimo města - typicky JE, doly a elektrárny snadno opět zprovozníte.

"Kdyby někdo chtěl vyhrát válku nad ČR, tak přeruší dodávky ropy, plynu a zničí Temelín a Dukovany a vyhrál."

To je nesmysl.. Jak vypadal Berlín když spojenci krvavě bojovali za jeho obsazení?

Jak vypadlo Tokio koncem války? A přesto byli Japonci zakopaní v pozicích.

Jak jsem uvedl JE je továrna jako každá jiná, jejím zničením nic nevyhrajete dokonce ani to zamoření nebude takové jaké předpokládáte a ještě hrozí, že vám to vítr foukne zpět na vaše území.

Jaderné bomby naházené dostatečně hustě, případně konvenční bomby ale mnohem hustěji mohou skutečně vyhubit téměř celou populaci, kvůli tomu se ale většinou války nevedou.

V Kuvajtu byly ropné věže podpáleny Husajnem až při ústupu.

Carlos

3. březen 2021, 23:30

Pane Mikeši,

jsme v jiné době a pokud by někdo chtěl napadnout ČR a vyhrát nad ní, tak trefí Sokolnici a pár dalších rozvoden, možná zkusí zničit Lipno což by mohlo způsobit vlnu, která vezme další přehrady na Vltavě. A tím ta válka tak nějak skončí.

energetik

4. březen 2021, 14:54

Žádná záložní vodní elektrárna v ceně Dukovan nebyla, to by bylo moc drahé řešení.

Milan Vaněček

4. březen 2021, 00:40

Bingo Emile! Přesně jako ty záložní dieselagregáty měly i ty reaktory ve Fukušimmě. To se Vám povedlo, zase se střelit do vlastní nohy ????

Emil

4. březen 2021, 06:52

Reaguji na nepravdivé tvrzení "reaktory při přerušení dodávky elektřiny nemají jak pohánět cirkulační čerpadla" v případě že k zemětřesení a tsunami nedojde. Tak si laskavě přečtěte o čem je vlastně řeč, než tu začnete střílet do nohou.

Ivan Novák

3. březen 2021, 18:01

Americký i ruský design je v nouzi schopen disipovat zbytkové teplo do atmosféry přirozenou cirkulací vody resp. páry a přenosem tepla přes stěnu kontejnmentu (stále hermetického).

Jiří

3. březen 2021, 22:47

Představte si, že reaktory generace III+ již dokáží odstavit reaktor automaticky i bez elektřiny.

Pokud se toho jádra tak bojíte, tak byste měl 100x víc bát současných reaktorů než těch nových.

Miloslav Černý

4. březen 2021, 09:30

Na to bych ruku do ohně nedal ani náhodou. Jsou technologie, u kterých bylo také konstrukčně pamatováno v krajním případě na samo bezpečné odstavení i bez přítomnosti lidského zásahu a v praxi to vyústilo dokonce i za přítomností obsluhy v miliardové ztráty a stalo se tak i v česku.

T

3. březen 2021, 18:31

Myslite,novy zrekonstruovany, dalnicni most u Velkeho mezirici,jedna zima a uz se bude letos znova opravovat...neco se opet nepovedlo.

Ivan Novák

3. březen 2021, 17:14

Obávám se, že způsob, kterým nyní "zvládáme" Covid-19, je předobrazem dějů i pro případ EDU5 - když používáme stát, jinak to neumíme. A také se konkrétně domnívám, že sekyra nyní zatínaná do souhrnu českých veřejných i soukromých financí činí zamýšlenou metodu provedení projektu poněkud hypotetickou, nejenže Česku po r. 2025 nikdo kromě Shylocků nebo hráčů malé domů nepůjčí nové peníze, ale bude dost starostí s tím, aby dluhy nerostly samy od sebe.

Pavel Veselý

7. březen 2021, 00:35

Jen dodávám, že ČR, jak odsouhlasil včera parlament (údajně proti byla ODS a SPD), bude ručit za gigantickou půjčku EU (podpora Francie, Itálie, Španělska a Řecka a dalších předlužených států a podstatná část se doslova vyhodí za zelené šílenství). Takže budeme ručit za to, co nebudeme moci na nic použít a přitom budeme splácet půjčky, aby komisaři a aparát EU spokojeně kvetl, a to do roku tuším 2058. Je logické, že na další půjčky nebude prostor, nebo budou neskutečně drahé.

Miloslav Černý

3. březen 2021, 22:20

Hodně se mluví o 21 století jako století teroristů. Takže jestli se jejich zájmem stane E jako je JEDU, tak si budou hledat ten nejslabší článek. Nebudu raději zveřejňovat nějaké představy, abych náhodou nebyl nějakým inspirátorem, ale tak to bohužel chodí. Čím více budeme ukazovat podobné potencionální cíle, bude stoupat riziko zájmu možných pomatenců.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.