Domů
Energetika v ČR
Praha chce zakázat topení uhlím ve starých kotlích a kamnech
Praha
Public domain pictures

Praha chce zakázat topení uhlím ve starých kotlích a kamnech

Hlavní město plánuje od října příštího roku zakázat topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Návrh městské vyhlášky dnes schválili radní, musí ho ještě odsouhlasit zastupitelstvo. Kotle emisní třídy jedna a dva se od roku 2014 nesmí prodávat, od září roku 2022 bude jejich provoz zakázán v celé republice. Magistrát odhaduje, že je v Praze využívají stovky domácností.

Na výměnu starých kotlů mohou lidé do příštího roku získat finanční podporu z evropských fondů v rámci tzv. kotlíkových dotací. V případě schválení zastupitelstvem by pražské omezení začalo platit za více než rok, což má dát majitelům nevyhovujících zdrojů vytápění čas k tomu je za zvýhodněných podmínek vyměnit.

Praha je podle informací magistrátu zasažena nadlimitními hodnotami škodlivin v ovzduší na 69 procentech území. Hlavními látkami, kterým Pražané a jejich zdraví čelí, jsou benzo(a)pyren, oxid dusičitý a drobné prachové částice PM10.

Nejvíce škodlivin má na svědomí doprava, spalování tuhých paliv v domácnostech nicméně produkuje podle magistrátu přes 90 procent emisí benzo(a)pyrenu, což se dá odvodit z faktu, že situace je nejhorší v místech, kde převažuje lokální vytápění. Podle schváleného dokumentu je kvalita ovzduší nejhorší v zimních měsících, zejména v lednu až v březnu.

V těchto obdobích Český hydrometeorologický ústav poměrně často v metropoli vyhlašuje tzv. smogové situace. V takovém případě bude podle návrhu vyhlášky platit další omezení – domácnosti budou moci topit pouze ve zdrojích tepla, které slouží jako hlavní vytápění. Nebude tak možné si třeba zapálit navíc oheň v krbu, a to bez ohledu na použité palivo. V případě schválení by toto pravidlo mělo začít platit už v této topné sezóně.

Ve snaze bojovat se znečištěním ovzduší radní před časem schválili také zavedení MHD zdarma v sobě smogových situací, které má motivovat lidi k využití veřejné dopravy místo přepravy automobily. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který má v gesci životní prostředí, minulý týden také uvedl, že město chce do pěti let zavést mýtný systém zpoplatňující vjezd automobilů. Další zástupci pražské koalice poté nicméně jeho vyjádření zmírnili s tím, že zásadní je nejprve dokončit vnější a případně i vnitřní okruh. Kriticky se k plánu vyjádřili i zástupci Středočeského kraje a ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jan Medvěd
26. září 2019, 12:03

Před půl rokem jsme se rozhodli pro výměnu kotle na tuhá paliva. Dostali jsme perfektní recenze na firmu Daikin.

Navíc ted' vedle dotací můžu získat 50 000 jako bonus k novýmu tepelku.

Pro info: https://soutez.daikin.cz

Martin Pácalt
9. září 2019, 11:52

Takový zákaz dává v místě s nejvyšší kupní silou v Česku smysl. Lidem a firmám pořád zůstávají 4 další druhy vytápění - akumulační elektřina nebo TČ (dráty jsou položeny) , zemní plyn (plynovody jsou položeny), dřevo nebo pelety v 5.emisní třídě kotlů a dálkové vytápění. Příčemž dřevo je pro město asi nejméně vhodné, protože řada uživatelů není schopna správně topit ani s nimi. A elektřina nebo TČ by se měly zvážit už jen z toho důvodu, že se dá očekávat do budoucna zvýšený nárok na sítě díky elektromobilitě.

Martin Hajek
9. září 2019, 19:42

On by takový zákaz jistě dával smysl i v Ostravě, tak uvidíme, jestli se k tomu tamní primátor odhodlá a nebo bude jen dál nadávat na špinavý vzduch.

Jan Veselý
9. září 2019, 23:16

V Ostravě se fakticky rozdávají nové kotle a TČ prakticky zadarmo. Teď se intenzivně řeší jestli má smysl v Přívoze nechat vyrábět koksovnu vyrábějící koks, který není pro téměř vůbec pro české zákazníky, provozovaný na australské uhlí. Jen ty rakovinotvorné hnusy zůstávají v Ostravě.

Martin Pácalt
10. září 2019, 07:50

Možná by Ostrava měla jít cestou vodíkového hutnictví, podobně jako to zkoušejí v Rakousku v Linci. Byla by škoda zbavit se špičkové výroby oceli, tlakových nádob i stavebních profilů jen proto, že jsou nyní závislé na fosilních palivech.

Jan Veselý
10. září 2019, 08:28

Tady se řeší koksovna Svoboda v Přívoze. Ta pro žádné české hutě nevyrábí, ty mají vlastní koksovny.

A o budoucnosti hutnictví v Ostravě hlavně rozhodne Mr. Gupta. On bude muset rozhodnout co s tou podinvestovanou fabrikou v Kunčicích udělat.

frank
9. září 2019, 13:15

No já jsem zvědavý jak to prosadí a budou kontrolovat v místech, kde dnes někteří lidé v Praze bydlí , typicky v chatových a zahrádkářských koloniích , těch topenišť tam je násobně víc než předpokládají.

Jan Veselý
9. září 2019, 13:44

Nalezení takových lokalit je naštěstí jednoduché, hulí se tam z komína.

frank
9. září 2019, 14:08

Zajímavá informace, zatím jsem neslyšel o žádné úspěšné akci tohoto typu v ČR a celkem nevěřím, že něco podobného bude fungovat v Praze, kde se zabývají tím, že chtějí sledovat chytré vodoměry a elektroměry, jestli někdo " nemá podezřele malou spotřebu" :)

MŽVP doporučuje pořídit alespoň půl hodiny dlouhou nahrávku a pak úředníci budou zkoumat dle "Ringelmannovy stupnice míru znečištění :)

Nu a neslyšel jsem ještě ani o jedné úspěšné pokutě, žalobě, nápravě " kouřila" v českých krajích, to mi na český tisk přijde až podezřelé ticho.

energetik II
9. září 2019, 16:28

Také jsem zvědav na to prosazování a případné pokuty. Když budu Pražákem v chatové oblasti se zahradou a nějaký úředník na mne bude zvonit u vrat a já mu neotevřu, tak mi snad vypáčí zámek , vykopnou dveře nebo jak mne zkontrolují ?? Povolení k domovní prohlídce se běžně nevydává a pokud vím, tak ji musí dělat policie. Až mi nějací ouřadové polezou přes zamčená vrata do domu , tak na ně pustím svou 40 kilovou dogu s pokynem : "Trhej, lezou nám sem drzí zloději !!"

Martin Hajek
10. září 2019, 00:43

Tu "prasečinu" potvrdil Ústavní soud jako zcela ústavně konformní.

Martin Pácalt
10. září 2019, 07:57

Carlosi, prasečina je především to, když váš soused topí ostopéro v kotli a na dvorku má rozřezaný dřevotřískový gauč s molitanovými výplněmi. Domovní kontroly jsou sice zásah do soukromí, ale je to cesta jak ochránit před nic neřešícími lidmi jejich okolí.

Carlos
10. září 2019, 18:25

Ústavní konformita přece jenom neznamená že to prasárna není. ;) Zajímavé by bylo srovnat si účinnost tohoto prolomení soukromý a trestů oproti pozitivním kotlíkovým dotacím.

Jan Veselý
9. září 2019, 19:06

Tak si začněte šetřit na bolestné, na nového psa a psychicky se připravte na cely 2x3 metry, tepláky a ešus.

Martin Hajek
9. září 2019, 19:40

Milý energetiku II, nikdo Vám nebude vylamovat dveře. Pokud odmítnete úředníky vpustit, dopustíte se přestupku, za který lze uložit pokutu do 50 tisíc Kč, kterou zaplatíte a Vaše domovní svoboda nebude nijak narušena. Dogu si raději pořádně hlídejte.

Carlos
9. září 2019, 20:28

Myslím že to by byla právně poněkud sporná záležitost, pokud nebude možné dokázat že toho psa poštval a pokud by úředníci vnikli na pozemek (tak akční asi nejsou), tak je asi možné to uhrát jen na to bolestné. Ale právník nejsem. Nicméně by z toho byly zajímavé závěry, jestli zavřené avšak nezamčená branka je dost na oddělení

To že s tím zákonem budou problémy jsem tušil už tehdy a pokud se mne ptáte, tak je to prasečina a něco takového nemělo nikdy projít parlamentem.

Jan Veselý
9. září 2019, 19:04

Bacha na to, to není kontrola kouře, to je kontrole kotle, na kterou má příslušný úřad právo kontroly (podle zákona 201/2012 Sb.). To je podstatně jednodušší úloha, Ringelmanovy stupnice nejsou třeba.

Martin Hajek
9. září 2019, 19:32

Ten zákaz se ovšem týká pouze kotlů, nikoliv kamen a krbových vložek, takže v chatových a zahrádkářských koloniích nebude co kontrolovat.

energetik II
9. září 2019, 23:15

I tak jsem dost skeptický k možným výsledkům. Příklad z mého vlastního života. Tchán už je starý a tak k němu s manželkou každý podzim jezdíme na vesnici pár dní rýt zahradu. Jeho soused je dost velký podivín, jako jediný nemá zavedený plyn a topí tedy "klasicky" pevná paliva. Má hluboko do kapsy a tak, aby v zimě ušetřil, tak celé léto schraňuje různé petflašky, igelitové pytle, kusy plachet, nabarvená prkna, plastové kelímky jogurtů, ...atd. atd, vše o čem si myslí, že bude hořet tak, schovává v sudech a pak tím přikládá do kotle. Když reju tu zahrádku, tak často myslím, že nad rýčem rovnou chcípnu nelidským smradem a kouřem linoucím se z jeho parcely. Trvá to už přes 5 let ,stížnosti jsou z mnoha stran , řešili jsme to i přes starostu , stále nic. Domů nikoho nepustí a když na něj křičím přes plot, tak má jedinou odpověď : "Bez starosti sousede ! Už mám podanou žádost o zavedení plynu, za rok budete už mít klid." Ovšem těch roků už uběhlo minimálně pět a stav je stále stejný. Nevím, jestli u něj byla policie, starosta ale nezmohl nic.

Josef
10. září 2019, 00:09

A teď si vezměte případ člověka , co topí uhlím , pak si pořídí za dotace tepelné čerpadlo a zbaví se kotle. Jenže pak má ještě kamna , které se ze dne na den stanou fakticky hlavním zdrojem energie pro domek a taková kamna spálí fakticky všechno. Takže úřední šiml zařechtá, dotace vyplatí a výsledkem je, že emise škodlivin ještě vzrostou a na takového topiče navíc nikdo nemůže , protože on podmínky dotace neporušuje sice ve skutečnosti topí kamny a tepelným čerpadlem dotápí, ale i tak předmět dotace používá takže je vlastně vše OK.

Martin Hajek
10. září 2019, 00:51

Je třeba to řešit nikoliv přes starostu, ale přes odbor životního prostředí obce s rozšířenou působností. Ten hříšníka v první řadě vyzve, aby doložil potvrzení o kontrole kotle, což je zákonná povinnost a už za její nesplnění je mastná sankce. A dále ho vyzve, aby od škodlivého jednání upustil. Pokud tak neučiní, pak již mohou úředníci požadovat přístupu ke kotli, aby provedli jeho kontrolu a pokud jim vstup není umožněn, jedná se o přestupek se sankcí do 50 tisíc korun. Věřím, že si to Váš soused dobře rozmyslí. Podobnosti si můžete nastudovat zde: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/lokalni_topeniste/$FILE/OOO-Sdeleni_kontroly_kotlu-20190708.pdf

Martin Pácalt
10. září 2019, 08:03

Pokud nezasáhne úřad a nebo pokud nechcete uplatnit staré americké právo na sebeobranu, nezbývá než čekat na vyšší moc . Třeba v podobě vzplanutí mastných dehtových úsad na stěnách sousedova komína, kdy teplota vzroste tak vysoko, že může dojít k poškození komínového tělesa a spořivý soused může taky začít topit Pánubohu do oken vlastním mobiliářem domu .

Jan Veselý
10. září 2019, 08:34

Nebo je ještě k dispozici tradiční partizánština.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se