Roční dotace na podporované zdroje ze státního rozpočtu má vzrůst na 27 mld. Kč
Výše příspěvku státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok vzrůst na 27 miliard korun. Bude tak o 815 milionů korun vyšší než letos a předešlých dvou letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které je nyní v připomínkovém řízení. Materiál vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Část více než čtyřicetimiliardové podpory, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé.
Příspěvek se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. Podporu těmto zdrojům od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Celkem bylo od roku 2006 na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 340 miliard korun.
Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních pěti letech. Loni činila 46,1 miliardy korun. Stát přispěl dotací ve výši 26,185 miliardy korun, stejné peníze dá také letos. Dotace na takzvanou zelenou energii tvoří převážnou část výdajů z rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu. Návrh státního rozpočtu pro příští rok s plánovaným navýšením výdajů počítá, stejná dotace je plánována také pro roky 2021 a 2022.
MPO v aktuálním dokumentu odůvodňuje navýšení státní podpory mimo jiné celkovým navýšením nákladů na podporu, které už ročně přesáhly 46 miliard korun nebo vyšší provozní podporou pro elektřinu z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), o které na konci loňského roku rozhodl ERÚ. „Na základě odhadů ERÚ se touto zvýšenou provozní podporou zvýší nároky na provozní podporu o 900 milionů korun ročně,“ píše v důvodové zprávě materiálu ministerstvo.
Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom na přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.
Podpora obnovitelným zdrojům elektřiny je financována především z prostředků státního rozpočtu a částečně prostřednictvím příspěvku, který platí zákazníci v konečné ceně elektřiny. Tato cena je účtována odběratelům podle pravidel Energetického regulačního úřadu a neovlivňuje ji dodavatel elektřiny, ten ovlivní pouze tzv. neregulovanou část ceny elektřiny (viz ZDE).
Poskytnuté příspěvky podporovaným zdrojům energie v ČR od roku 2013 (v mld. Kč)
2013 | 37,46 |
2014 | 40,59 |
2015 | 43,51 |
2016 | 43,02 |
2017 | 45,45 |
2018 | 46,13 |
Zdroj: OTE
Výše státní dotace na provozní podporu zmíněných zdrojů od roku 2013 (v mld. Kč):
2013 | 11,7 |
2014 | 15,7 |
2015 | 15,7 |
2016 | 21,965 |
2017 | 26,185 |
2018 | 26,185 |
2019 | 26,185 |
2020* | 27 |
2021* | 27 |
2022* | 27 |
Zdroj: MPO
* – plán
Mohlo by vás zajímat:
Co si stát nadrobil, to ať si sní. Všechny podpory elektřiny z podporovaných zdrojů energie by měl hradit v plné výši stát ze státního rozpočtu a neměl by se na tom podílet konečný spotřebitel elektřiny. Hlavně by se neměly drancovat domácnosti.
A do statniho rozpoctu prispivaji Martani? Jinak za ty penize by byla nova jaderka a zivotni prostredi by bylo vyrazne lepsi nez za soucasneho stavu.
Stát by neměl hradit nic , protože u nás je mnoho zahraničních firem ,které platí daně všude jinde jen ne u nás a stát jim vlastně takto dotuje elektřinu z peněz slušných daňových poplatníků. Navíc je také dobré , aby každý věděl kolik ho ten OZE tunel stojí a kdo pro to hlasoval...
Jestli OZE jakože "dostali" 46,13mld. Kč potom stát dostal 8 mld. Kč z daní těchto příspěvků. A jestliže OZE vyrobili 9,6 TWh energie tak má stát ještě s každé MWh 1120,4Kč daň (u našeho tarifu energie z OZE), to je tedy příjem dalších cca 10,756mld. Kč. Takže celkový skutečný státní příspěvek bez daní za rok 2018 je maximálně jen 7,429mld. Kč a zbytek stát jen točí daně které díky tomu tunelu vybere.
A jestliže dle některých výpočtů
a zpráv na účtu přebývá 28,4 mld. Kč, tolik tedy stát ve skutečnosti jakože na OZE přispívá? To číslo rozhodně není kladné, ale je záporné.
Víte co mám nejraději takové jako jste vy co si na instalacích FV el. namastili kapsy....
To Vám není jasné že státní rozpočet je tvořen z našich daní, my kolonie nemáme.
Jediné co může stát legálně dělat je tuto podporu zdanit. To už krátkodobě udělal prvé tři roky a všechny arbitráže solárníků proti tomuto zdanění vyhrál.
Nyní bude povinen toto zdanění obnovit, jejikož se ve většině případů jedná o nepovolenou "překompenzaci" jak píší orgány EU.
Jen bude snaha tuto kontrolu překompenzace stále odkládat.
Celá situace s extra zdaněním domácností 45 miliardami ročně je důsledek toho, že politici a úřady nemají žádnou finanční zodpovědnost za napáchané škody.
Takže asi 45% té částky 46 miliard ročně jde předevšim na podporu biopaliv a pod. a 55% pak na zcela nesmyslně vysokou podporu fotovoltaiky (z stejný peníz bychom nyní měli ne 2 GW fotovoltaiky ale 12 GW fotovoltaiky což by nám dalo 12-14 TWh elektrické energie což je zhruba tolik co dávají Dukovany či Temelín).
A když postavíme nové Dukovany tak se ten každoroční 46 miliardový tunel zvýší o dalších 20-30 miliard ročně.
Nevím sice, jak jste přišel na částku 20-30 miliard ročně (možná byste to mohl trochu rozvést, ať se pobavíme), ale tunel se zvýší dost těžko, protože ten současný určitě skončí dřív než se v Dukovanech vůbec kopne do země. Ledaže byste jako insider měl informace o tom, že se chystá plynulé pokračování nějakým dalším solárním tunelem.
Předpokládám že dva reaktory v nových Dukovanech budou stát 500 miliard CZK (20 let po 25 miliardách).
Další solární tunel být nemůže, vláda snad umožní výstavbu velkých FVE jen bez dotací.
Za 10 let už bude jen tunel biopaliv a nový tunel jaderný.
No nezklamal jste. Takže předpokládáte, že dojde ke zdvojnásobení počtu reaktorů, které se v Dukovanech začnou stavět, zároveň téměř ke zdvojnásobení předpokládané ceny za jeden reaktor ještě před zahájením stavby, dále ke změně modelu financování stavby (RAB?), a to vše se ještě stihne do roku 2030? Stavět to bude pořád ještě ČEZ, nebo někdo jiný? A pokud ČEZ, tak chápu správně, že se mu občané složí kompletně na celou elektrárnu a ČEZ bude jen kasírovat zisky?
Psal jsem o dotačním tunelu a jeho celkových nákladech, který začal někde mezi 2006-2009 a skončí s náhradou starých Dukovan (2 GW) po jejich ukončení provozu Dukovany novými 2,4GW (tj někdy okolo 2045 nebo spíše na svatého Dyndy, když dvě desítky let energetiky Německa bez jádra ukáží nesmyslnost naší koncepce SEK a "nové Dukovany" budou následovat řadu nedostavěných JE ve světě).
1) Ne, nepsal jste o celkových nákladech solárního tunelu, ale o každoročních nákladech, cituji: "A když postavíme nové Dukovany tak se ten každoroční 46 miliardový tunel zvýší o dalších 20-30 miliard ročně."
2) V Dukovanech se momentálně neplánují stavět dva nové bloky, ale jeden.
3) Zatím se naopak ukazuje nesmyslnost německého odchodu od jádra a i v samotném Německu to už naplno zaznívá z mnoha stran.
Dokážu pochopit že někde nemají vůli stavět nové jaderné elektrárny když všechny stavby JE na západě mají zpoždění a z toho plynoucí docela nepříjemní zdražení=( Ještě nejistota že se může model výroby a distubuce elekřiny brzo trochu menit, tak je logické že se investoři do stavby JE nehrnou. Takže to musí zaštítit stát, a ten se zas musí připravit na věčné blbé kecy hipíků kteří mají iracionální strach z neznalosti...
Ale odstavit plně funkční elektrárnu jen z politických důvodů je totální demence! Zdaleka největší ekologickou stopu zanechá těch 20 let stavby, provoz zajeté JE už prakticky žádnou ekologickou stopu nemá, je to nejbezpečnější způsob získávání energie co existuje, i náklady na provoz jsou relativně hodně malé. Pod vlajkou ekologie dělají Němci tu nejméně ekologickou věc co můžou...
ad Emil-souhlas s 1 a 2.
ad Bizon-souhlas, nemá to s ekologií co dělat
ad Jar-fotovoltaika na zatravněné ploše to je v ČR dominující realita
Obecně k německému postoji k jádru: to nemá souvislost s ekologií, to se táhne již cca 50 let, souvisí to s protiválečným hnutím, Němci uvažují že v případě jaderné války budou nejvíce postiženy země, co mají na svém území běžící jaderné elektrárny.
Žádám tímto redakci aby titulní obrázky se solárními panely na zeleném trávníku změnila za solární panely na skalách, v lomech, hnědouhelných pánvích a pouštích apod.. Tj. aby změnila eco mínusy na eco plusy.
Děkuji
Upiste se certu,on se vam odveci zimnim energetickym balickem!Nic neni zadarmo.Staci ,ze platime na jedny solarni barony!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se