Domů
Energetika v ČR
Senátní právní výbor podpořil novelu k maximálním cenám elektřiny a plynu

Senátní právní výbor podpořil novelu k maximálním cenám elektřiny a plynu

Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil plénu schválení novely, podle níž vláda bude moci svým nařízením stanovit maximální ceny elektřiny a plynu. Úpravy předlohy nikdo ze členů výboru nepožadoval, podpořilo ji všech šest přítomných členů. Horní komora novelu projedná odpoledne, ještě ji posoudí garanční hospodářský výbor.

Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Kabinet tím reaguje na růst cen energií z poslední doby. Maximální ceny mají být stanoveny podle informací z právního výboru od ledna, byť nařízení bude účinné hned. Do výše záloh se má opatření promítnout už od listopadu, a to vzhledem k zúčtovacím obdobím.

V nařízení bude moci vláda určit vedle maximální ceny elektřiny a plynu také například rozsah odběru, na který se bude cenový strop vztahovat, a kategorie odběratelů, kterých se bude maximální cena týkat. Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. V rámci mimořádné tržní situace bude moci vláda v krajním případě zakázat například obchodování s elektřinou a plynem na burzách. Odhadované rozpočtové dopady zastropování budou činit až 130 miliard korun.

Novela dále umožní spotřebitelům snáze vypovědět takovou smlouvu, která obsahuje takzvané spotové ceny, tedy ceny odvozené od vývoje na burzách. Pokud bude ve smlouvě ujednání, které umožní dodavateli změnit sjednanou cenu elektřiny nebo plynu na cenu podle vývoje na burze, a to bez výslovného souhlasu spotřebitele, nebude se k takovému ujednání přihlížet.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se