Domů
Energetika v ČR
Správě rezerv nevyšel ani pátý pokus na nákup ropy, tendr vypíše pošesté
Zásobníky pro skladování ropy. Autor: Eric Jones
Zásobníky pro skladování ropy. Autor: Eric Jones

Správě rezerv nevyšel ani pátý pokus na nákup ropy, tendr vypíše pošesté

Správě státních hmotných rezerv (SSHR) nevyšel ani pátý pokus na nákup zásob ropy do státních rezerv. Do zakázky se tentokrát přihlásila pouze jedna firma, která ale nesplnila podmínky, a proto byla vyloučena. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Tendr na ropu za 52 milionu dolarů (přes 1,65 miliardy Kč) proto podle něj správa vypíše znovu.

„Do zakázky na nákup ropy se přihlásila pouze jedna firma, která ale nedoložila většinu potřebných dokladů. Proto byla vyloučena. Nyní běží 15denní lhůta na odvolání. Jak to bude možné, tak zakázku vypíšeme znovu,“ řekl Švagr.

Dodavatele ropy podle SSHR odrazuje především turbulentní situace na trhu. „Chápu, že na trhu je nejistá situace a že jsou rizika v dopravě té ropy. Ale právě proto jsme tuto zakázku vypsali v režimu jednacího řízení s uveřejněním, kde můžete v jejím průběhu na případná rizika reagovat,“ dodal šéf SSHR.

Při zakázce v jednacím řízením s uveřejněním podávají potenciální zájemci nejdříve žádost o účast a prokazují splnění kvalifikace. Poté předloží předběžnou nabídku. Následně je podle správy ještě prostor na úpravu termínů, které mohou být rizikové a až teprve poté jsou firmy vyzvány k podání finální nabídky.

SSHR proto vypíše soutěž na dodávky ropy do státních rezerv znovu, už pošesté. Na doplnění zásob má přes 52 milionů dolarů. Vítězem by v případě více zájemců byla firma, která nabídne za tuto částku větší množství ropy. Podmínkou ovšem je, aby ropu bylo možné zpracovat v rafinérii v Litvínově. Může se tedy jednat o severomořskou ropu, americkou lehkou ropu, ruskou ropu nebo saúdskou ropu.

Vláda nákup ropy do skladů SSHR schválila loni v červnu kvůli poklesu zásob ropy pod zákonné minimum, které je stanovené na 90 dnů běžné spotřeby. V současnosti jsou podle propočtů správy zásoby na 88 dní. Česko tak nyní neplní směrnici EU, stát proto musí podle správy zásoby doplnit.

Správa hmotných rezerv uskutečnila už dříve čtyři neúspěšné pokusy o nákup ropy v tendru, nyní tak musela zrušit i pátou soutěž.

Česko od jara 2017 do roku 2020 neplnilo směrnici Evropské unie, která požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. SSHR v minulých letech opakovaně po vládě požadovala, aby doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob schválila, nikdy ale neuspěla. Například v roce 2017 správa navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Plnit limit začal stát během pandemie koronaviru, a to díky útlumu provozů a ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Salaj
12. leden 2023, 17:57

To jsou ty stropy...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516