Domů
Energetika v ČR
Stát by mohl stavbu Dukovan financovat sám, uvedl Havlíček
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Stát by mohl stavbu Dukovan financovat sám, uvedl Havlíček

Stát by mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám. Je to varianta pro případ, že by zapojení energetické firmy ČEZ do financování bylo příliš drahé. Po dnešním jednání tripartity to uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj by to mohlo snížit výkupní ceny energie. Podle původních plánů se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent pak měl zaplatit ČEZ.

Míra státního financování stavby je podle Havlíčka závislá na vyhodnocení, jaký dopad bude mít financování ze strany ČEZ. O tom by měl rozhodnout znalecký posudek a také chování investora. „Za předpokladu, že to pomůže výkupní ceně, tak je stát připraven financovat stavbu ze 100 procent,“ uvedl ministr. Stát by v takovém případě mohl mít nižší úrokovou sazbu. Postup ovšem bude závislý i na schválení ze strany EU.

Zástupci zaměstnavatelských svazů a odborů po jednání tripartity uvedli, že žádají vládu, aby pokračovala v přípravách tendru. Zároveň nechtějí redukovat počet uchazečů. Podle nich by to výstavbu prodražilo a následně i zvýšilo ceny energie. Odpoledne bude následovat jednání představitelů vlády a ČEZ s předsedy sněmovních politických stran.

„Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme, jako podmínku pro útlum uhlí v roce 2038 ho uvádí doporučení Uhelné komise. Vláda si také dala výstavbu nových jaderných bloků jako svůj cíl do programového prohlášení, zatím ale nevypsala ani tendr. Není žádný důvod pro odkládání tak zásadní věci,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Brzké vyhlášení tendru podpořil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Zdůraznil potřebu energetického mixu v zemi a varoval před možnými výpadky energie v budoucnu. Podobně se dnes vyjádřila také Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu.

Odbory a zaměstnavatelé zároveň nechtějí, aby vláda v úvodu tendru vylučovala některého z uchazečů o stavbu. „Čím větší počet zájemců, tím nižší bude cena,“ podotkl Hanák. Náklady na stavbu nového jaderného zdroje se podle něj promítnou také do následných cen energie. Případnou účast ruských a čínských firem ve výběrovém řízení dlouhodobě kritizuje část opozice. Podle ní by byly bezpečnostní hrozbou.

Už dříve Havlíček mluvil o čtyřech variantách, jak by se výběr dodavatele mohl řešit. Podle něho mezi ně patří scénář, kdy bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, druhou variantou je pozvat tři zájemce bez Ruska a Číny. Další variantou je pak takzvaný model 3+2, kde by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích, ale nebyly by vůdčí, a zbylí členové by byli z Evropské unie a NATO. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po letošních sněmovních volbách. Sám Havlíček před Vánoci označil za nejpřijatelnější model 3+2.

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni.

Možnost, že by stát financoval stavbu zcela, kritizují ekologické organizace. „ČEZ si pro stavbu reaktoru v Dukovanech chystá ve spolupráci s vládou podmínky all inclusive. Stoprocentní výhodná půjčka od vlády, šedesátiletá smlouva o odkupu veškeré elektřiny za zvýhodněnou cenu, a kdyby se přeci jen něco nepovedlo, přeprodej rozběhnutého projektu státu,“ uvedl dnes Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala by tato nová myšlenka zmenšila jeden problém, a to, že ČEZ je ze 30 procent vlastněn minoritními akcionáři s různými názory. „Na druhou stranu případná kompletní výstavba v režii státu by ještě více omezila veřejnou kontrolu nad tak značným rozpočtem,“ uvedl. Dodal, že nadále platí, že se nejprve má diskutovat, zda je nový blok vůbec potřeba.

Porovnání nákladů na stavbu nových jaderných bloků ve světě z poslední doby

DodavatelProjektZemě výstavbyNáklady investora na kW instalovaného výkonu
CGNKarachi 2,3Pákistán3500 eur/kW
EdF/AREVA – SiemensOlkiluoto 3Finsko5500 eur/kW
EdF/AREVA – SiemensFlamanville 3Francie7200 eur/kW
EdF/AREVA – SiemensHinkley Point CBritánie7800 eur/kW
KHNP/KEPCOShin Kori 4Korea2500 eur/kW
KHNP/KEPCOBarakah 1SAE3400 eur/kW
RosatomLeningrad II-2Rusko2200 eur/kW
RosatomAkkuyu 1Turecko4800 eur/kW
RosatomPaks 5,6Maďarsko5000 eur/kW
RosatomHanhikiviFinsko5500 eur/kW
WestinghouseVogtle 3USA10.400 eur/kW
Výběrové řízení 2014JE Temelín 3,4ČR4300 eur/kW

Zdroj: ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
T
27. leden 2021, 15:01

Z ceho bude vychazet znalecky posudek ,z cen 2021,2028,2035nebo 2050???Kazdopadne se pristi generace pekne prohnou,jelikoz statni kasa je pekne ,,dirava,,!!!A Cez si bude hrat na svem pisecku dal...

PetrV
27. leden 2021, 21:22

Studuj, pak to pochopíš.

Komunistické zelené slinty nikoho nezajímají.

energetik
27. leden 2021, 16:03

Tak to vypadá to že pan Michal Šnobr měl zase pravdu a už to pomalu mění podle toho tak stále tvrdil a byl ignorován.

energetik
27. leden 2021, 16:05

Je to škoda, já se tak těšil že si na tom ČEZ vyláme zuby, i když "náš" stát by ho asi zkrachovat nenechal i kdyby nebylo na chleba.

Martin P
28. leden 2021, 17:04

To je možné. Nicméně v tu ránu, co to bude financovat stát sám, nemá na to kterýkoliv z akcionářů ten vliv a potenciál vzniku soudních sporů, jako teď. Tedy pokud vznikne samostatná státní společnost...

energetik
27. leden 2021, 16:26

Ještě nedávno nejen Babiš tvrdil že si to má ČEZ financovat sám, že má na to dost financí. A potom najednou že ČEZ zaplatí jen 30% a zbytek stát a teď to začíná vypadat že to ČEZu postaví celé stát, tak jako i ty předchozí Dukovany. Babiš se tak točí v názorech že by se ta hřídel generátoru mohla připojit na něj.

Milan Vaněček
27. leden 2021, 17:24

Nedivím se Babišovi, že se mu do toho nechce. Ty ceny investice jsou obrovské, plus připočtěte ještě ceny provozování a vynucených modernizací během životnosti a cenu likvidace. Vypůjčené peníze nejsou zadarmo a ČEZ si na nové Dukovany neušetřil, ty staré Dukovany a kus Temelína dostal darem od státu.

A máte elektřinu za cenu vysoko nad cenou na burze v Lipsku.

ČEZ už to asi taky vidí a rád by to státu "výhodně" přeprodal (to "know how", tu papírovou práci, ale co vlastně??)

PetrV
27. leden 2021, 21:23

Naivkové...

Omega
27. leden 2021, 22:22

Ale tohle je přesně naopak.

Dneska jsou půjčené peníze zadarmo (US dluhopisy na 50 let, úroková sazba -0.5%)

Takže dneska je přesně situace, kdy stát může takovouto stavbu postavit (narozdíl od firmy, kde se bude chtít na půjčku 5%)

Takže postavit státem - ano. Ale do podmínek dát, že v případě nedostatku elektřiny se bude elektřina z elektrárny dodávat

1) nemocnice v čr

2) obytné domy v čr

3) obchody v čr

4) průmysl v čr

a teprve pokud něco zbyde se to smí dát jinam (třeba do Rakouska)

ijn
27. leden 2021, 23:46

Stát si mmůže postavit sám sobě ETE34=ETE12+EDU56, vše máme z vlastních českých dodavatelů a cena okolo 4000,- EURO/kW, vytvoří až 30 000 českých pracovních míst a máme vše pod konntrolou,........alepolitici budou jednat a tlachat o rizicích, ...ale nejistějšího a nejspolhlivějšího domácího dodavatele=STÁT ČR,.....naši státní činitelé sami sebe ingnorují! Co jek tomu vede? KORUPCE I SERVILITA!!

energetik
28. leden 2021, 00:49

Už vidím jak "náš" stát provozuje jaderku a jak se tam po každých volbách mění vedení a poskytují koryta, lidem co rozdávají flákance a odklánějí finance. Vždyť to dělá i ČEZ a to je státní jen ze 70%, tam by byly politici úplně utržení se řetězu. Nekontrolovatelně by to rozkradli. Kdo by tam nekradl pro vlastní stranu byl by proti nim.

Stát to postaví a zadarmo to předá ČEZu aby na tom rýžoval, tak jako i ty předchozí reaktory v Dukovanech. Druhou možnost vidím (dle výsledku voleb) že to předá Agrofertu, ten alespoň dokáže na to zajistit čerpání různých dotací a pro občany by to tak mohla být menší zátěž.

ijn
28. leden 2021, 00:58

ANOfert mě nenapadl, ale přeškolené pekaře do velínu ETE34 i EDU56 dodá Penam,..... a konečně budou rohlíky levnější!!!

Pavel K
28. leden 2021, 01:47

Ze by se vyuzilo synergie? Mohlo by se v JE peci a varit v pare.

blaha.p
28. leden 2021, 10:08

Omego nechci ti brát iluze, ale ČR není USA, jak vidíme na růstu desetiletých dluhopisů na konci roku viz článek níže, kde už se začalo projevovat katastrofální hospodaření Aleny a Babiše, nám úrok vyskočil nejvíc ze všech zemí na 1,26 %, pro porovnání Eurozóna: - 0,21%, Chorvatsko 0,63%, Bulharsko 0,19%, Řecko 0,63%. Tento úrok půjde rychle nahoru tzn. že Havlíček je mimo, ani stát si levně rozhodně nepůjčí, je docela pravděpodobné, že za tři roky bude mít ČEZ lepší úrok než Česká republika

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/investori-pochybuji-o-cesku-a-zvysuji-urok-139275

Carlos
28. leden 2021, 10:41

No tak jsme to dopracovali... Chtěl bych být špatným prorokem, ale přijde mi že skončíme hůř než Řecko, zejména pokud se dostatečně brzo nevymění vláda. Současná je bohužel neschopná řešit situaci, jak ve financích tak kolem epidemie a opatření. To co dělá je výsměchem všem obyvatelům. Vláda bezesporu legální je, otázka však zní zda má ještě legitimitu. Bohužel systém v ČR není natolik vyspělý na to aby odvolal premiéra který je zároveň předsedou strany ve které nefungují standardní mechanismy.

blaha.p
28. leden 2021, 11:08

myslím, že i Havlíček a spol. se konečně dopočítali toho, co říkají všechny analýzy v současnosti se nedá nová JE postavit za cenu výroby EE pod 100 €/MWh, to je min. cena za kterou by to postavil ČEZ, kdyby to stavěl sám, proto chtěli zvolit levnější model, že stát si vezme úvěr 70% a ČEZ 30%, ale teď zjistili, že to pořád bude nejdražší energie, kterou bude muset od roku 2040 stát výrazně dotovat, protože EE z plynu, FVE, VTE bude mnohem levnější min 1x. Tak zkouší poslední možnost, že si celou částku půjčí stát, aby to vycházelo o něco lépe. Jenže problém je, že díky katastrofálnímu hospodaření a rozpočtu na rok 2021 letí úroky českých dluhopisů nahoru a v dalších letech porostou velmi rychle, ty úroky nejen, že budou zvyšovat deficit státního rozpočtu, ale nakonec budou znamenat, že se nic nepostaví, protože to bude ekonomický nesmysl.

pr
28. leden 2021, 11:13

Nyní už Havlíček hovoří o 2-3%. Předřečník zmiňoval že se jedná o dluhopis na 10 let. To se ještě do země nekopne a už to budeme muset splatit. A za kolik si půjde půjčit v roce 2030? Hvězdy napoví.

blaha.p
28. leden 2021, 11:41

o 2-3% si může Havlíček nechat zdát, spíš to bude vzhledem k jejich politice někde mezi 4-5%

ty procenta jsou rozhodující, jestli se to vůbec postaví:

při úvěru na 30 let bude při 100% úvěru cena navýšena z úroků následovně:

1% = + 30 miliard

2% = + 70 miliard

3% = + 100 miliard

4% = + 150 miliard

5% = + 200 miliard

energetik II
28. leden 2021, 07:54

Takže je tu další nová varianta ? Čínu vyloučit a Rusy za "určitých okolností" ponechat ?? Zajímavá varianta. Zajímavá je i cena staveb : Rosatom staví za polovinu ceny , než Westinghouse doma své Vogtle a EDF/AREVA je v Británii na Hinkley o 50 % dražší. Přitom někteří tvrdí, že vyloučení Ruska s Čínou konečnou cenu nijak neovlivní. Nějak se to všechno začíná pěkně zamotávat.

ijn
28. leden 2021, 08:28

Vysvětleme si příčiny zrušení tendru ČEZu v 2014 = 1200MWe MIR s podílem 85% českých dodavatelů za 5,1 mld.Euro. Nenažranost akcionářů po dividendě, motivační program vedení ČEZu,....prachy prachy prachy. Pokud lačné akcionáře (i vedení) nevyloučíme z jednání a nebudeme respektovat odborníky o dostavbě ETE34 a obnově EDU56, poté se bude MPO pořád motat okolo zástupných problémů, BIS nevyhodnotí řádně rizika, LAČNOST PO DIVIDENDĚ pro rozvoj ENERGETIKY nestačí.

ijn
28. leden 2021, 07:57

synergie využívá "moudrý stát" i v jiných odvětví české republiky zločinci=politici kradou, policie nešetří SZ odklada. justice zprostuje

PetrD
28. leden 2021, 08:36
energetik
28. leden 2021, 09:03

Hmm. Tak za to už asi dalšího hubana od Zemana nedostane.

blaha.p
28. leden 2021, 09:54

z tohoto článku paní Drábové se místní jaderní svědci zblázní

Martin P
28. leden 2021, 16:54

Kohopak z místních mezi "jaderné svědky" počítáte?

pr
28. leden 2021, 11:18

Její postoj je zcela konzistentní. Už dlouhou dobu tvrdila, že otázka co postavíme (OZE versus jádro) je pouze politická otázka. Jak zde již někdo psal, když je politická vůle, není už čas. A co se děje ve spěchu, to je vždy nevýhodné, udělají se zbytečné chyby.

Ivan Novák
28. leden 2021, 13:31

Kdo říká "my", měl by definovat, koho tím myslí. Např. "my" M. Šnobr má ve vztahu k JE, ČEZ, EDU5 jiné zájmy než "my" já nebo "my" naši furianti. Paní předsedkyně si velmi vážím, říká chytré a relevantní věci, ale ona při lámání chleba odpovídá za dozor nad jadernou bezpečností, nikoli za to, že bába Dymáková bude mít v zásuvce elektřinu vždy a za dostupnou cenu.

Američani ze své výstavbové ceny nesleví, to by se spíš jejich otcové zakladatelé obrátili v hrobech. Francouzi postavit takovou JE, která by do ČR pasovala, zkrátka vůbec neumí (i když ... nikdo nezaručí, že stará EDU vydrží při síle víc než příštích 15 let. Její parogenerátory netěsní, zdá se, čím dál častěji. Začít plánovat jejich výměnu mělo možná smysl před 10 lety, teď je určitě pozdě. Původní EPR by se tam tedy mohl vejít, s hybridními věžemi dokonce dva, je ovšem i pro Francii drahý a vlastně funguje zatím jen v Číně, a EPR2 ještě není ani na papíře.) Dtto Korejci. A je po ptákách.

JE a OZE si konkurují jen politicky, protože OZE prostě nejsou a nebudou schopny pokrýt odběrový diagram. OZE+plyn je něco jiného, každém slova smyslu.

Když to shrnu, vychází mi pro "my" ČR jako nejvhodnější vytěžit všechno české uhlí v rámci územních limitů, a dotovat povolenky, zejm. pro nový nadkritický zdroj u Vršan (přihodit k tomu již běžící Ledvice). Plynovky se tu buď uživí bez dotací, anebo dovoz; dopad do cen proudu vyjde nastejno. V dlouhém horizontu vkládám naděje do inerciální fúze zapalované tvrdým X-laserem.

Pavel K
28. leden 2021, 13:46

Pokud mohu rici svuj nazor, ja nechci dotovat uhelnou energetiku, to uz bych radeji se skripenim zubu dotoval zeleny vodik ci nejaky zeleny uhlovodik (nikoliv pro spalovani ale pro palivove clanky).

blaha.p
28. leden 2021, 14:22

uhelné elektrárny skončí nejpozději do roku 2030 z ekonomických důvodů, nic na tom nezmění nesmysl, který vypadl z uhelné komise. Do roku jen na střechách budou FVE produkovat cca 5-7 TWh/rok, dalších 7-10 TWh budou produkovat na vodních hladinách, brownfieldech, stěnách dálnic, zastřešení parkovišť atd. tzn. že kolem roku 2030 bude FVE vyrábět už cca 40% elektřiny v období od března-září.

Milan Vaněček
28. leden 2021, 16:41

Samozřejmě, je to tak možné. Ale to by musela vláda zrušit běžící fotovoltaický tunel (s tím, že už to každý investor má zaplacenou investici plus si slušně vydělal plus to může provozovat dalších 10 či 15 či po úpravách i více let). Prostě zákonem říci: konec provozních dotací (=konec FIT), teď už se může u začínajících nebo nedostatečně rozvinutých technologií jen jednorázově přispět investici z fondů EU či fondu z CO2 povolenek, na realizaci energetického přechodu.

A to bychom museli i řešit větrnou energetiku (u nás, a investovat do ní i u našich sousedů v EU, jde to, viz naše uhelné elektrárny v Německu).

Abychom pokryli celý rok.

Rozsah plynu už naskočí automaticky, dle požadavků sítě.

A kdy skončí uhlí-to uvidíme, podle vývoje skutečné situace,

ta se bude měnit každý rok (asi v neprospěch uhlí).

Uvidíme hned v nejbližších letech, jak se zahájí přestavba opuštěných uhelných lomů v podkrušnohoří z investiční podpory "EU peněz". Zda to bude podle Energiewende nebo podle "RVHP energetiky".

pr
28. leden 2021, 18:27

Inu to jsem zvědav kdo potom bude se státem ještě uzavírat smlouvy. Už Vás moc nezbývá ;-)

Pravda, může si sem navézt úkáčka. To bude z kšeftů pro stát vejvar, když své platy pošlou na Ukrajinu.

T
28. leden 2021, 16:17

Babu Dymakovou stejne jeden reaktor nespasi,aby mela porad EE v zasuvce,ale naopak ji to zrujnuje nadozivoti!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se