Jižní Korea plánuje ústup od uhlí a jádra, nahradit je mají OZE a plyn
Novou vládou navrhovaný plán obratu v energetice Jižní Koreje by měl propagovat využívání obnovitelných zdrojů energie a zemního plynu, které by měly při výrobě elektřiny nahradit uhlí a zemní plyn. Čtvrtá největší ekonomika světa přitom v současnosti vyrábí zhruba 70 % elektřiny právě v uhelných a jaderných elektrárnách.
Zahraniční agentura Reuters uvedla, že pokud by byl ambiciózní plán čtvrtého největšího importéra uhlí a druhého největšího importéra zkapalněného zemního plynu implementován, měl by velký dopad na dodavatele. Import LNG by mohl vzrůst o více než 50 % do roku 2030, zatímco dovoz uhlí by mohl dosáhnout vrcholu již v příštím roce.
Experti současně varují, že jakýkoliv zásah do nových uhelných a jaderných projektů, ze kterých je již řada ve fázi výstavby, by mohl ohrozit energetickou bezpečnost, vyvolat požadavky na kompenzace a způsobit růst cen elektřiny.
Agentura Reuters uvedla, že plán nové vlády je odpovědí na obavy veřejnosti ohledně znečištění ovzduší a jaderné bezpečnosti.
„Vláda nemůže upírat lidem jejich požadavky a z dlouhodobého hlediska je správné usilovat o čistou a bezpečnou energetiku. Bude zde však mnoho výzev,“ řekl Sonn Yang-Hoon, profesor ekonomiky na Incheon National University
Důsledkem korejského obratu v energetice by měl být nárůst podílu výroby elektřiny ze zemního plynu ze současných 18 % na 27 % do roku 2030 a podílu výroby elektřiny z OZE ze zhruba 5 % na 20 %, dodal Paik Ungyu, profesor energetiky na Hanyang University, který je poradcem prezidenta Moon Jae-ina.
Nárůst podílu výroby elektřiny ze zemního plynu a OZE má pokrýt pokles podílu výroby elektřiny z uhlí ze současných 40 % na 21,8 % a z jaderných elektráren z 30 % na 21,6 %. Plán počítá s meziročním růstem spotřeby o 2,2 %.
Mohlo by vás zajímat:
Na jednu stranu je chápu, za plotem mají Kima s atomovkou, obavy o bezpečnost jsou na místě, na druhou nevím jestli je dobrý nápad nahradit JE dovozem plynu nejspíše ze středního východu, nevidím důvod proč tam posílat více peněz než v současnosti.
S atomovkou to asi nijak nesouvisí, pokud by ji na ně Kim poslal, tak už je celkem jedno, jestli je tam nějaká jaderná elektrárna, to už je pak zcela marginální problém.
Mají mnohem blíže Austrálii, takže spíše budou LNG dovážet odtud.
Celkově rozumím v případě jižní Korey odklonu od uhlí, je to dovážený zdroj a mají velmi husté zalidnění a čistý vzduch je problém. Úplně nerozumím odklonu od jádra, v tom bude asi hodně ideologie. Každopádně by to poněkud diskvalifikovalo tamního uchazeče s stavbu reaktorů v ČR, takže se nám výběr poměrně zužuje... V jádru jednoznačně platí, že kdo chce stavět v zahraničí, musí být napřed úspěšný doma.
S atomovkou to souvisí velmi. Pokud je někde jaderná elektrárna, stačí na ni poslat nejadernou střelu. Vše ostatní zařídí elektrárna. Platí, že pokud nastane nějaký malér - přírodní katastrofa, terorismus, válka - tak je to vždy zajímavější, když je v dané oblasti JE.
A čím by ste riešili Vy odklon energetiky do jadra a uhlia?
To bylo na mne?
Dobře, v případě Jižní Korei bych se v první řadě od jádra tak rychle neodkláněl, první by šlo dolu uhlí za růstu OZE. Následně bych nechal prověřit a investoval do těžby hydrátů methanu, až teprve pak bych se pomalu pouštěl do dalšího růstu OZE a možného omezování výkonu JE. Bohužel je tam ještě problém se sousedem, který brýní v pohodlném přístupu ke zdrojům v Rusku, Amur má obrovský hydropotenciál v desítkách GW, je tu projekt elektrárny v Penžinské zátoce, tento problém je třeba vyřešit. Nějak. Vzhledem k aktivitě oblasti bych se díval i po možnostech jak maximálně využít geotermální potenciál.
Takže minimálně dalších 20-30 let bych o omezování výkonu JE neuvažoval. Jaké budou technologie pak, opravdu nevím. V první řadě bych se ale soustředil na domácí a regionální zdroje.
Nabídnul bych jiné řešení (řečené s nadsázkou) - neodklánět se od jádra, popravit Kima Čuníka i s jeho ozbrojenou družinou, sjednotit Koreu podobně jako SRN a NDR. :-)))
Také bych souhlasil, že Kima asi větrníky v Jižní Koreji nepřesvědčí, aby na ni změnil názor.
No já nevím, ale Korejci mají strach z větráků, třeba kdyby se pustili pozpátku...
*pustily
No jestli to sjednocení projde tak potěš pandu, Jižní Korea ten technologicko-sociálně-ekonomický deficit neutáhne. Jenom sjednocení elektrizace by znamenalo potřebu vzít někde přes 20GW během roku, také měnírny. (Nejsme si jistý ale mám takový dojem že na jihu je 60Hz 110V, sever pak 50Hz 220V)
Otázka jak by se celé to politbyro chovalo v takové situaci, prý jej sna kdosi i vevnitř chce odstranit, ale to není Kuba, nebo Československo, to je tvrdý Stalinismus asijského typu, to možná nebude stačit jen zbavit se Čuníka.
Tam by roli hrála i Čína, která nechce mít stát s americkými základnami tak blízko své hranice, takže možná loutkový režim s postupnou změnou na Čínský model.
Jižní Korea plánuje to co ostatní průmyslově vyspělé země: nárust čistých zdrojů energie a pozvolný odklon od uhlí a jádra. To není žádné překvapeni, to je celosvětový trend.
Zřejmě myslíte tyhle: http://www.euro.cz/byznys/vrtule-na-obtiz-evropa-neumi-likvidovat-vyslouzile-vetrniky-1351245#utm_source=euro&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=eurorss
Nebo nějaké jiné?
Katastrofa, svět se hroutí, bude třeba likvidovat/recyklovat nějaký sklolaminát! A pak se všichni uklidnili a začali problém řešit.
To je ale průšvih pane H. Vždyť to je mnohem nebezpečnější než jaderný odpad. Možná dokonce víc než vyhořelé palivo. Proč jsem si kdysi postavil laminátovou kanoe a windsurfing. Vždyť jsem ohrozil naši Zeměkouli.
nie som zástancom osobných invektív. Navyše priznávam, že pracujem v celoštátnej energetickej firme. Dokonca ma živí jadrová energetika.
Ale myslím, že je treba sa zmieriť s nasledujúcim faktom - doba kamenná neskončila až keď sa minuli kamene, ani doba železná neskončila po vyčerpaní železa...... doba a pokrok ide svojou cestou neúprosne ďalej a ďalej počas celej histórie ľudí. A to bez ohľadu na čo či chceme, alebo nie.
Či sa pri tom urobia prešľapy, alebo či to na začiatku bude drahšie.... , alebo budeme tvrdiť, že starý spôsob je ten správny... - to je už irelevantné A rovnako to dopadne aj s fosílnymi energonosičmi. Smer je určený a trend započatý.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se