Domů
Energetika v ČR
Svaz průmyslu: Návrh ERÚ by firmám ještě více zdražil elektřinu
Vedení VVN

Svaz průmyslu: Návrh ERÚ by firmám ještě více zdražil elektřinu

Energetika v ČR
2 komentáře
26. listopad 2021, 16:31
ČTK

Návrh cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro rok 2022, který velkým průmyslovým odběratelům elektřiny může navýšit platbu za takzvané podporované zdroje energie (POZE) o 50 procent, by firmám ještě více zvýšil cenu elektřiny. To by omezilo investice a zvýšilo inflační tlaky. ČTK to dnes sdělil Svaz průmyslu a dopravy, který žádá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a vládu, aby snížily poplatek za podporované zdroje.

Podniky by byly podle svazu nuceny vyšší cenu elektřiny aspoň zčásti promítnout do koncových cen svých produktů. „Žádali jsme vládu, aby řešila růst cen energie i pro firmy. Místo snížení poplatku na POZE, které jsme navrhovali, nás čeká jeho zvýšení. Nečinnost vlády tak nyní firmám zasadí další ránu,“ uvedl ředitel Sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

„Pokud by vláda vyslyšela návrh Svazu průmyslu a dopravy, který má MPO k dispozici, cena elektřiny by se snížila pro všechny odběratele v průmyslu i pro domácnosti,“ dodal Čížek.

„ERÚ již v létě upozorňoval vládu na riziko růstu příspěvku pro podporované zdroje v souvislosti s očekávaným růstem nákladů souvisejících mimo jiné s novelou zákona o POZE. Bližší komentář k příspěvku samotnému (konkrétní čísla) a jeho financování můžeme poskytnout v úterý příštího týdne, kdy bude zveřejněno cenové rozhodnutí pro regulované ceny v elektroenergetice,“ řekl dnes ČTK mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Skokový nárůst cen energie představuje pro některé firmy nákladový šok a společně s nedostatkem pracovních sil, problémy v logistice, násobným zdražováním, nedostatkem či značným zpožděním dodávek řady vstupů brzdí růst ekonomiky, uvedl svaz. Vyšší cena energie znamená pro nejvíce dotčená energeticky náročná průmyslová odvětví navýšení nákladů o miliardy korun ročně a ovlivnění jejich konkurenceschopnosti. Snižují se tím zdroje, které by firmy mohly investovat do svého rozvoje, nových technologií nebo projektů souvisejících se zelenou transformací, upozornil Čížek.

Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard korun, z toho 27 miliard korun platí stát a zbylých 20 miliard korun hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Z těch by mohl stát osm miliard odpustit domácnostem a až osm miliard firmám. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v České republice vyplaceno přes 430 miliard korun.

Ceny energií v posledních měsících prudce rostou. Cena emisních povolenek v Evropské unii se ve čtvrtek vyšplhala na nové maximum nad 75 eury (více než 1900 Kč) za tunu. Systém obchodování s povolenkami byl v EU zaveden v roce 2005 a růst jejich ceny z posledních měsíců je jedním z faktorů, které přispívají ke zdražování energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
luboš
29. listopad 2021, 07:21

Příspěvek na elektřinu z OZE z kapsy konečného odběratele je od začátku zlodějna v souladu se zákonem. Stát vytvořil zákonné podmínky pro okrádání spotřebitelů platbou za něco, co nepožadují. Jako konečný spotřebitel bych měl mít na výběr, zda si koupím bioprodukt za několika násobnou cenu nebo běžný výrobek. V potravinách to tak funguje. V energetice se solární tunel stal normou a základem pro další okrádání konečných spotřebitelů nejenom elektřiny. Zákonodárci, kteří se na tomto tunelu podíleli, by neměli mít klidné spaní. Položili základní kameny společnosti, kde se nemusí dodržovat zákony a kde se tvoří zákony na objednávku bohatým a vlivným osobám. Jsem zásadně proti placení příspěvku na faktuře za elektřinu, pokud nepožaduji elektřinu z obnovitelných zdrojů.

pr
29. listopad 2021, 10:27

Stát při podpoře OZE pouze zviditelnil kolik. A pouze u OZE. Při podpoře jaderné energetiky a huhelných elektráren tak doposud neučinil, čímž deformuje trh. Proto jsou Vaše stesky sice správné, ale mimo realitu. Jste pokrytec, který nechce vyřešit možnost volby, ale prosadit své vidění světa pokřivenou ekonomikou. Mimochodem - u DPH také nesmlouváte. Nebo jste právnická osoba - "plátce DPH" kteří mohou hospodařit bez výpalného státu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se