Svazy: Bez aktivního přístupu přijde ČR o evropské peníze na OZE
Bez aktivního přístupu může Česko přijít o evropské peníze na podporu nových obnovitelných zdrojů energie (OZE). Na dnešní on-line tiskové konferenci se na tom shodli zástupci oborových asociací – Svazu moderní energetiky, Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Uvedli, že právě podpora OZE, renovace budov nebo čisté mobility jsou hlavní body návrhu evropského „zeleného plánu“ pro oživení ekonomiky po pandemii koronaviru. Evropská unie uvažuje o impulzu pro rozvoj zejména solárních a větrných elektráren ve výši téměř jednoho bilionu korun, podotkli.
„Evropa chce vsadit na růst obnovitelných zdrojů jako ekonomicky efektivního řešení pro dekarbonizaci energetiky. Krize spojená s covidem-19 potvrdila, že právě solární nebo větrné elektrárny umí zajistit dostatek energie bez negativního vlivu na životní prostředí. Podle dostupných dat Mezinárodní energetické agentury to jsou právě obnovitelné zdroje, které zvýšily svůj podíl i přes zastavení globální ekonomiky,“ řekl dnes programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Asociace uvedly, že zelený plán pro oživení EU zvažuje v následujících dvou letech podporu pro 7,5 gigawattu solárních a větrných projektů v rámci aukcí ve výši 25 miliard eur (680 miliard korun). Další impulz z EU pro rozvoj obnovitelných zdrojů v členských státech podle nich pak bude ve výši deset miliard eur (272 miliard korun) ve formě spolufinancování Evropskou investiční bankou (EIB). Kroky, které v oblasti zatím podniká česká vláda, jsou podle oborových svazů zatím jen polovičaté a vlažné, a část z nich dokonce ohrožuje existenci už realizovaných projektů OZE. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ČTK shání.
Zmíněné asociace dlouhodobě kritizují například to, že MPO v nedávno vládou přijaté novele zákona nezařadilo do plánovaných energetických aukcí velké solární zdroje. „Aukce se s úspěchem osvědčily v řadě evropských zemí. V Německu snížila soutěž zájemců o výstavbu solárních parků za pět let ceny sluneční elektřiny o polovinu. S úspěchem fungují také v Polsku, zavedly je rovněž Maďarsko a Slovensko. Česko je tak poslední stát V4, který rozvoj obnovitelných zdrojů brzdí,“ uvedl dnes analytik AliES Martin Madej. Nové projekty by podle něj přitom pomohly při transformaci uhelných regionů, ale také v boji proti suchu.
MPO krok dlouhodobě hájí. „Zůstalo to, nedáváme aukce na velké soláry, myslíme si, že se dá realizovat prostřednictvím investiční dotace,“ řekl ČTK na konci dubna náměstek MPO pro oblast energetiky René Neděla. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně uvedl, že nejvýznamnějšími energetickými zdroji budou do budoucna v ČR jaderné a obnovitelné zdroje, uhlí čeká útlum. Vláda se ale striktně vymezuje k výplatě podpory fotovoltaickým elektrárnám postavených během takzvaného solárního boomu před deseti lety.
Takzvané zelené zdroje energie dostávají v ČR ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Celkové náklady v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, předloni jim bylo vyplaceno 46,1 miliardy korun. Na konci dubna kabinet schválil snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Havlíček tehdy uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.
Instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 v Česku stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci loňského roku v ČR instalováno asi 2045 megawattů (MW) zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Podle vládou schváleného energeticko-klimatického plánu by však mohl do roku 2030 vzrůst instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR až o 1900 MW.
Mohlo by vás zajímat:
Jsem sám, komu přijde absurdní, že zelené svazy varují před ztrátou evropských dotací na OZE a současně tlačí na provozní podporu, kterou z fondů EU v žádném případě platit nejde, nebo je nás víc? Přece v případě, že bychom na rozvoj fotovoltaiky využili evropské dotace, tak nedává žádný smysl ještě dělat provozní dotaci z peněz daňových poplatníků... Nebo mi něco uniká?
Pane Hájek, ano, je to absurdní chtít provozní i investiční podporu. To by už fotovoltaika chtít neměla, v žádném případě.
Co může fotovoltaika i ostatní OZE chtít je částečná investiční podpora z peněz EU (když se cena vysoutěží v aukci), nic víc.
Ale pane Hájek, přesně tu Vaši absurdní podporu chce u nás teď jádro!!!
Podporu státu pro investici i podporu na (nevyhnutelně) ztrátový provoz.
Ano, je to absurdní.
Pomožte mi prosím přesvědčovat ty, co to obhajují...
Všechno to je těžký byznys a jakékoliv dotace jsou obrovské lákadlo. To platí samozřejmě v každém odvětví.
Ano lamba vždycky láká můry...
To že přijdeme o peníze z EU na podporu OZE nás vůbec nemusí bolet. Protože i zadarmo jsou drahé. Co nás musí bolet a ještě více mrzet, že jsme nebyli schopni za peníze EU postavit dálnice, vysokorychlostní silnice, jak to třeba takoví Poláci dokázali. O Španělech či Řecích nemluvě.
Aha, takže klasicky čecháčkovsky "paneBože dej aby sousedovi koza taky zdechla"? To máte na mysli?
To že díky mamonu majitelů nadnárodních firem kteří nejsou ochotni platit českého dělníka na stavbě nejsme schopni správně postavit ani sloupek od plotu, je třeba odmítnutím podpory rozšířit i na elektrikáře kterým nebude umožněno stavět OZE? Aby padali na tlamu a šli raději dělat bobtnání do státního sektoru na nějakou veledůležitou pozici házeče klacků pod nohy?
Na dálnice pravděpodobně milému St dotace z EU nevadí, na elektrikařinu ano. Zvažuji která medicínská diagnóza tomu nejlépe odpovídá.
Pane Pr, tak jsem to samozřejmě nemyslel. Nemám nic proti OZE. Jsem moc rád, že se rozvíjejí, že jsou alternativou ke klasickým zdrojům EE. Nelíbí se mi jakým způsobem jsou dotovány. A hlavně to, že pokud za peníze EU tedy nás všech se postaví OZE, tak to bude znamenat, že jejich provoz budeme muset dotovat jak z našeho vlastního rozpočtu, tak i v nehorázně vysokých cenách EE.
Co se týče ceny práce, tak ji určitě nabídka a poptávka. Pokud člověk je schopen vydělat peníze jinak než třeba prací na stavbě, tak proč by dělal těžkou práci za málo peněz, když díky svému vzdělání, umu schopnostem ty peníze vydělá snáze jinde.
Pokud Vám vadí absence češtiny na našich stavbách tak lopatu do ruky a běžte pomoci našemu hospodářství.
Jak vidím, když argumenty dochází, tak doba invektiv přichází....
Co se týče dotací jako takových, tak jsem zásadně proti nim. Protože v tržní ekonomice deformují trh a ve svém důsledku způsobují více zla než dobra. Mají své opodstatnění v takových oborech jako jsou např. zdravotnictví, školství, sociální služby, tělovýchova, kultura. Ale ne, že se za peníze náš všech staví penziony či jiné vykutálenosti.
Co se týká ceny práce, tak její cenu ovlivňuje politika v otevření hranic dělníkům aniž by stát vyžadoval důkaz, že zaměstnavatel nabídl cenu práce vyšší než je průměrná mzda v ČR. A to klidně na práci uklizečky. Takže žádný trh, ale politika stojí za útěkem šikovných lidí od důstojné manuální práce k práci "ve státních službách" někde v teple.
Vyprosil bych si, abyste radil hlavně sobě. Každý má svou hlavu a na Vaše nevyžádané "knížecí" rady není zvědavý. Včetně mne a mého zaměstnání. O bolševických řečech týkajících se "pomoci hospodářství" se raději dále rozepisovat nebudu.
Zásadně proti dotacím, jen s vyjimkami. To jsem opravdu nebyl daleko od reality s invektivami o medicínské diagnóze. Proč najednou zásada neplatí? A proč by neměla neplatit i pro jiná odvětví?
Ale návrat k dálnicím, tam jsou dotace z EU dle Vás v pořádku? Proč tedy ne dočasně v rozvíjecím se segmentu trhu (OZE)?
1) Máte tam logickou chybu, respektive pokud by to tak bylo schváleno, tak je to energetický tunel III a doporučoval bych pak se asi odstěhovat za hranice, protože se tu z toho stává Blbákov. Pokud se zdroj zadotuje dotací na investici, pak by neměl mít už moc nárok na dotaci ve výkupní ceně.
Samozřejmě pokud bude dotace pár procent na mitigaci historického problému v místě, tak to aplikovat nelze. Například pokud budete stavět MVE a dostanete pár milionů na rybochod, tak jaksi nelze čekat že se MVE uživí bez výkupní ceny.
2) To s prací by platilo pokud by místní politici záměrně nedrželi obyvatelstvo v chudobě a uměle nebrzdili růst mezd. Ekonomika ČR je téměř zavázaná do ekonomiky Německa, produktivita je celkem vysoká, někde kolem průměru EU, ale průměrná mzda na hodnotě 1/2-2/3 Německé, navíc díky nepřijetí Eura a nebo nenavázání koruny,jako to má třeba Dánsko, může reálně oproti světu česká mzda jít během krátké doby dolů o neskutečné procenta a odmazat veškerý růst třeba za rok i více. Od začátku letošního roku šla hodnota práce zde dolů o 12 procent jen tím že ujel kurz. To stejné kdysi udělala ČNB.
Byť je to levicový návrh, tak zde byl nápad na Evropskou minimální minimální mzdu, která se měla od základní hodnoty nastavovat dle výkonosti dané ekonomiky, byly proti tomu zejména nové země. Nevím jestli se politikům líbí držet vlastní obyvatelstvo v chudobě aby s ním mohli manipulovat, nebo co. Reálně to ale vede na zbytečně velkou migraci do starých zemí EU a frustraci obyvatel z toho že jim členství v EU skoro nic nenese a ekonomická konvergence v peněženkách je v nedohlednu, byť produktivita je již třeba blíže průměru.
3) Pokud chcete zrušit dotace, tak zrušte ty pasáže horního zákona podle kterých jsou rudy státu a ne toho koho je pozemek, což vede ke snahám o vyvlastňování pro velkolomy.
Zrušte tedy dotace do dopravní infrastruktury, zrušte dotace do zemědělství...
Jinak i ta tělovýchova se bez dotací uživí celkem snadno, víte jak velký objem prostředků se dnes točí ve fitness průmyslu?
Zdravotnictví by pomohlo pokud se udělá více komerční, u nás, kdy se budou dát platit rozdíly mezi hrazenou verzí zákroku a nějakou vyšší.
Kultura by se také z dobré části uživila sama, jenom by holt vypadala jinak než co si pod tím představujeme. Ale on byl vždy velký rozdíl mezi lidovou kulturou a kulturou vyšší.
Z Vašich návrhů mě jímá děs běs. Ačkoliv si myslím o našich politicích své, tak rozhodně nás záměrně nedrží v chudobě. Ono to ani dost dobře nejde. Protože každý kdo chce může svobodně odjet do kterékoliv země EU. Nehledě na to, že spousta lidí pracuje dnes v zahraničí, stejně jako spousta lidí ze zahraničí pracuje u nás. Cenu práce určuje hlavně poptávka a nabídka a samozřejmě produktivita práce, kde stále ještě máme velké rezervy, nicméně se stále více přibližujeme západu.
Pokud mluvíte o jednotné minimální mzdě, tak jak ji chcete určovat? Podle čeho?
Chcete zrušit dotace do infrastruktury? Myslíte si, že by ji nějaký soukromí subjekt dovedl budovat a provozovat lépe než stát? Obávám se, že nikoliv.
Jsem pro zrušení dotací pro zemědělce, ale v celé EU, nejen u nás. Jenže to není politicky průchozí. Nejen u nás.
Tělovýchova se sama o sobě neuživí. To že fitka jsou komerční a dovedou si na sebe vydělat, ještě neznamená, že to dovedou takové bazény, tělocvičny... Navíc pro stát je velice výhodné, když se lidé hýbou, když sportují. Asi Vám nemusím vysvětlovat proč.
Zdravotnictví na komerční bázi. Děkuji pěkně. I když vzhledem ke svému věku a postavení bych to přivítal. Ale např. moji rodiče ne. Nejen Ti by z Vaší reformy nebyli nadšeni.
Co se týče kultury, tak opravdu divadla či filharmonie se samy o sobě neuživí, stejně jako muzea. O hradech, zámcích nemluvě. To všechno je naše kulturní dědictví, které se prostě na komerční bázi neuživí, které si musíme hýčkat a chránit.
Jen tak pro zajímavost cena práce se odvíjí od toho co děláte, takže když třeba v jaderné energetice máte reálnou mzdu vyšší než je průměr v EU, ale ve zpracovatelském sektoru jí máte nízkou a ty ukrajinci co tady montovali FV elektrárny pracují taky za hubičku jinými slovy je to o dělbě práce. Celkově naše životní úroveň není špatná a to že cena práce je flexibilní díky tomu že nemáme euro směrem dolů je dobře, protože když nám to nejde spadne koruna jsme levnější za zase to jede dál Jinak jsme na tom podobně jako Itálie což není sice žádná sláva, ale za takových 5 let se můžeme přiblížit Francii a nemylte se s ohledem na kupní sílu kdo má 45 tisíc hrubého je na tom stejně jako Němec oni se zase tak dobře nemají. K baráku se běžný Němec a průměrným platem nedostane.
Já bych to upřesnil. O peníze nepřijde ČR, ale právě ony oborové svazy a investoři do OZE, kteří se na jiných fórech zaklínají tím, jak už jsou OZE soběstačné a schopné provozu bez dotací.
Pro pana Vaněčka: i když vezmeme v úvahu to, že se jádro bude dotovat, pořád za ty peníze dostáváte tvrdý, stabilní a řiditelný zdroj, schopný jet 365/24. Já myslím, že je to deviza, které OZE nikdy nedosáhnou a pokud ano, bude to v konečném důsledku ještě dražší, než to dotované jádro.
Dokázal byste Vámi definovanou devizu vyjádřit v penězích? Zatím jediné je fakt - že burzovní cena EE je na polovině předpokládané ceny kterou bude požadovat ČEZ za vyrobenou EE v Tunelíně2 (Dukovany). Abychom dokázali posoudit zdali je cena odpovídající nabízené službě? Bude vůbec někdo ochoten tuto službu financovat?
Pokud nedokážete ocenit Vámi nastíněné vlastnosti (i s možným rizikem poruchy), pak Vás pasuji na pouhého dojmologa a manipulátora.
Jenže ta vámi vyzdvihovaná burzovní cena EE je deformována dotacemi, které pokřivily celý trh. Výrobcům se vyplácí prodávat EE za libovolnou cenu bez ohledu na své náklady, protože ty mají kompenzované jinak. Navíc nemusí řešit, zálohy či přebytky. Proto jsou velké výkyvy na trhu. Stačilo by, aby nad celou Evropou bylo zataženo a nefoukal vítr. To pak by jste viděl, kam by poskočili ceny.
Jinak stabilita zdroje se jistě dá vyčíslit penězi. Doufám, že se najde, kdo to tady aspoň přibližně spočítá, aby jste uvěřil, že míst stabilní zdroj EE se opravdu vyplatí.
Ale ale, na jednu stranu stesky, že za bilión korun jsme pomocí solárních baronů dosáhli jen několika procent nárůstu čisté energie v distribuční soustavě, a na stranu druhou těchto pár procent "nadbytečné" energie je příčinou pádu cen EE na polovinu a to po celý rok či více? Tak to byl sakra dobře investovaný bilión. Kolik tradičních zdrojů v ČR umřelo na nehospodárnost? Ajajaj žádný? A to se jim vyplatí prodávat EE za polovinu? Nebo to vlastníci klasických zdrojů dotují z vlastní kešeně? NE? Takže pouze využívali různých kliček k dosažení nejvyšší možné ceny bez ohledu na náklady?
Opakuji, mlaskám jak jsme dobře investovali bilión solárním baronům do OZE.
Tak to jste opravdový hlupák, nezlobte se. Ceny elektřiny v ČR zásadně ovlivňuje Německo, ne 2000 MW ve fotovoltaických elektrárnách v ČR. Kdybychom je vůbec neměli, tržní ceny elektřiny by byli stejné, ale neplatili bychom ten bilion. Tradiční zdroje v poslední době umírají dost rychle, jenom jste si toho asi nevšiml. Jen ČEZ odstavil od loňského roku 500 MW a v červnu odstaví elektrárnu Prunéřov I, což je 440 MW. Sokolovská uhelná oznámila, že ukončí výrobu energoplynu z uhlí a přejde od července na zemní plyn. O práci přijde 800-1000 lidí.
A mohli bychom pokračovat. ČEZ chtěl stavět nový uhelný fluid v Mělníku, již byl vybrán dodavatel. Realizace byla zrušena. Veolie chtěla stavět nový uhelný fluid v Teplárně Karviná, realizace byla zrušena. V Teplárně Strakonice se uvažuje s náhradou stávajícího uhlí biomasou.
Hlupák? Možná. Hlavně nejsem vychcánek.
Píšete pane Hajku, že ceny elektřiny určuje Německo. Dobrá. A tam klesla cena elektřiny proč? Předpokládám, že aspoň tam platí dříve vyřčené že za pokles můžou dotace do OZE. Takže si to sesumírujme. Cena elektřiny je na polovině díky investicím do OZE? Fajn. Tedy bez OZE v DE by elektřina místo koruny dvacet stála něco kolem dvou korun? Fajn. Ona dnes tedy stojí korunu dvacet plus nějakých 60 haléřů na podporu OZE. Tedy kačku osmdesát. No to se nám sakra nevyplatí platit si u nás solární barony už jenom proto abychom nebyli černými OZE pasažéry a dokázali se němcům podívat zpříma do vočí! Dyť i s těmi dotacemi máme o dvacetník levnější EE než bez nich (bez těch v DE)!
Zakončím to, jestli si mám vybrat jestli chci být vychcánek jako ti, kteří kritizují podporu v ČR do OZE jako trh deformující a nemíní přispívat na slevu kterou i po příspěvku mají, pak jak se mi snažíte vnutit, rád a se ctí budu hlupákem!
Pane Studičko a pane Hajku,
to že nějaká technologie skončila tím že dosáhla své plánované životnosti a další obnova se ekonomicky nevyplatí není to na co jsem narážel a sice že by nějaký provoz skončil bankrotem, protože holt cena na trhu je nižší, než náklady na výrobu. To už tak v životě chodí, že opotřebované umírá a svěží se rodí! Zas až za takové konzervy, které by znovu chtěly vyrábět díž aby se v ní mohlo postaru stloukat máslo, jen by ji zvenku opatřily dřevořezbou, jsem Vás opravdu netipoval.
Takovéto provozy právem končí!
pr: Promiňte, ale nějak jsem se ve Vašem vysvětlení ztratil. O jakém poklesu cen elektřiny na polovinu mluvíte? Cena pro koncového uživatele jde dlouhodobě (s drobnými fluktuacemi) jednoznačně nahoru.
pr: Uvedl jsem příklady ještě do nedávna plánovaných zcela nových zdrojů uhelných bloků, které měly nahradit stávající dosluhující.
V případě uváděné Teplárny Strakonice je důvod přechodu na biomasu zcela jednoznačný a to jsou emisní povolenky.
Jinak váš příspěvek je takové mlácení prázdné slámy, jak se lidově říká...
Myslím, že těch bilion korun jsme mohli utratit daleko lépe. Nemáme dálnice, nemáme vysokorychlostní železnice úroveň školství rapidně padá, drancujeme zemi, ničíme ve jménu OZE naše pole chemií a tak bych mohl pokračovat.
Jste nadšený, že díky OZE došlo ke snížení cen EE. Ale já se ptám za jakou cenu?
a kde bude ta cena za 20 let...až se to dostaví ?
Obávám se, že to nikdo neví. Vzhledem k sázce Němců na obnovitelné zdroje a absenci rozumné akumulace, ta cena může být všelijaká. Myšleno, že když bude foukat a svítit slunce, tak bude nízká. Naopak v zimních měsících za bezvětří vyskočí rapidně vysoko.
Osobně jsem pro investici do JE i s rizikem, že cena produkované EE bude vyšší. Za tu jistotu, že budeme mít čím svítit a topit to prostě stojí. O průmyslu ani nemluvě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se