Domů
Energetika v ČR
V Česku je patrný trend úspory plynu, spotřeba je letos nejnižší za pět let
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

V Česku je patrný trend úspory plynu, spotřeba je letos nejnižší za pět let

Od loňského počátku zdražování a také od začátku války na Ukrajině na konci února je v Česku patrný trend úspory plynu. V květnu byla spotřeba po očištění od vlivů počasí meziročně o 9,2 procenta nižší, bez očištění dokonce o třetinu. Za prvních pět měsíců roku spotřeba meziročně klesla o 19,2 procenta, po očištění od vlivů počasí o 10,7 procenta. Celková spotřeba plynu byla v tomto období nejnižší za posledních pět let jak před očištěním, tak po očištění od vlivů počasí, uvedl v tiskové zprávě analytik společnosti Amper Meteo Petr Skalák. Češi tak zjevně začali šetřit.

U elektřiny, která také výrazně zdražila, podobný trend vysledovat nelze, což je podle Skaláka vysvětlitelné tím, že je snazší snížit potřebu ohřevu teplé vody či vytápění než šetřit v používání spotřebičů. „Například ledničku nikdo nevypne,“ podotkl Skalák. V květnu byla spotřeba elektřiny meziročně o 1,8 procenta nižší, po očištění o vliv počasí byla prakticky totožná. Proti rokům před epidemií covidu-19 byla spotřeba nižší před očištěním i po něm.

„Námi nasbíraná data odráží současný raketový růst cen energií, a to zejména plynu. V příštích měsících bezesporu uvidíme další pokles spotřeby související s tím, jak se postupně začne projevovat snaha firem o úspory a investice do efektivnějších technologií,“ uvedl předseda představenstva společnosti Amper Savings Martin Nádeníček.

Firma ze skupiny Amper zajišťuje mimo jiné projekty energetických úspor a optimalizaci energetického hospodářství.

Plyn zdražil za poslední rok několikanásobně. Na začátku loňského roku stál podle údajů na webu Kurzy.cz okolo 200 korun za jednu megawatthodinu, loni v létě to bylo okolo 300 korun. Po zahájení ruského vpádu na Ukrajinu na konci února se cena postupně zvýšila tak, že se od začátku května pohybuje nejčastěji mezi 600 a 700 korunami za MWh. Cena elektřiny se loni a burze pohybovala v první polovině roku okolo 1500 korun za jednu MWh, v létě už to bylo 2000 korun. V prosinci cena krátce vystřelila k 8000 korunám, na začátku roku megawatthodina stála 3000 korun a od té doby se cena zvýšila na aktuálních zhruba 6000 korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Martin
10. červen 2022, 10:31

JJ spletli si americký trh s evropským. Ale nebyli první. Pamatuju si, že to tak jednou prezentovali i na čt24 :D

Rejpal
10. červen 2022, 23:02

Tyto ceny energií, jsou příliš vysoké to nelze řešit úsporami. Mnoho firem díky tomu zkrachuje. Stát se chová naprosto nesmyslně místo aby udělal nějakou regulaci tak se tváří že na trhu s energiemi , který před tím léta ničil existuje reálné tržní prostředí a nechává celou ekonomiku vykrvácet pro zisky ČEZU a z prodeje povolenek. Toto se vrátí vládě v podzimních volbách.

Karel Navratil
9. červen 2022, 12:52

Urcite se spotřebuje méně, protože lidé, co si ohrivaji užitkovou vodu plynem, přešli na elektricky bojler, kde je jeste zvýhodněná sazba D25.

Lubos
10. červen 2022, 08:59

...aj bola relatívne teplá zima.

Petr prochaska
9. červen 2022, 13:16

Spíše firmy s velkou spotřebou plynu omezily výrobu a část lidí začala více používat krbová kamna.

Martin
9. červen 2022, 13:48

A není to třeba tím, že předešlá zima byla nejen mrazivá, ale taky docela dlouhá a ta letošní naopak extrémně teplá?

hellokitty
9. červen 2022, 15:34
Martin
10. červen 2022, 10:10

To asi jo, pže před rokem děti na zahradě bruslily skoro měsíc a letos led ani nezamrznul.... Letos v lednu jsme dokonce vytáhli i kolo jak některé dny bylo teplo.

Ivo Kohn
9. červen 2022, 15:49

Četl jste ten článek? "V květnu byla spotřeba po očištění od vlivů počasí meziročně o 9,2 procenta nižší, bez očištění dokonce o třetinu. Za prvních pět měsíců roku spotřeba meziročně klesla o 19,2 procenta, po očištění od vlivů počasí o 10,7 procenta."

Martin
10. červen 2022, 10:25

Přiznám se, že detailně ne. Hned jak jsem si všimnul toho odstavce s cenami z kurzy.cz, kdy autoři místo místních cen použili ceny z amerického trhu, tak jsem začal pochybovat i o pravdivosti zbylých údajů :-)

Co když si spletli Česko třeba s Německem?

Já vím, blbý vtip :D

hellokitty
9. červen 2022, 15:36

konecne sa spotrebuje menej fosilnych paliv, dalo sa predpokladat, ze ludia nebudu znizovat spotrebu kvoli vznesenym ekologickym cielom, ale ked im to dolahne na penazenky, zrazu sa daju trochu utahnut kohoutky na topeni a netreba sa sprchovat kazdy den

cim dlhsie budeme s odchodom od fosilu otalat, tym drahsie to pre nas vo finale bude a tym bolestivejsi bude ten naraz do zdi

Lukáš
9. červen 2022, 17:22

Netreba sa sprchovať každý deň? Ja sa sprchujem aj 3x denne niekedy aj viac...taký humusak veru nie som ako niekto iný

hellokitty
10. červen 2022, 09:10

pozeram nejaky exkluzivny klient miestnych vodarni, niekto sa tolko nepoti a teda sa nepotrebuje sprchovat kazdy den napriklad... alebo pracuje z domu a nechodi kazdy den medzi ludi napriklad... alebo chce proste setrit vzacnou vodou napriklad

odporucam dat si dole z oci klapky a pozriet sa na problem trosku z dialky, aby clovek videl aj ine moznosti ako tu jedinu jeho spravnu

Karel Navratil
10. červen 2022, 12:03

Lukáš, co příspěvek, to perla zo slovače :-)

Peter Zachara
9. červen 2022, 23:17

humusaci vsech zemi, spojte se

Lubos
10. červen 2022, 09:00

..sprchujte v studené vodě®

Karel Navratil
9. červen 2022, 16:59

Když je plyn proti loňsku 3x dražší, tak jeho spotřeba bude klesat, kdyby jste se podívali na uhlí, tak spotřeba stoupá :-) ji 8

feliz navidad
9. červen 2022, 20:39

"(cena plynu)... se postupně zvýšila tak, že se od začátku května pohybuje nejčastěji mezi 600 a 700 korunami za MWh."

Kde je prosím pěkně plyn za tuto cenu? Já bych si šel také stoupnout do fronty.

Ceny plynu jsou na kurzy.cz uváděny pro Henry Hub v USD/MMBtu. Za to si v Evropě plyn nikde nekoupíte. Evropské ceny jsou od začátku května mezi 2000-2500 korunami za MWh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se