Domů
Energetika v ČR
Vláda chce od KHNP ještě před dohodou k Dukovanům garanci zapojení českých firem
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Vláda chce od KHNP ještě před dohodou k Dukovanům garanci zapojení českých firem

Česká vláda bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň 30procentního podílu českých firem na stavbě. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu na 60 procentech projektu. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Vlček v minulém týdnu absolvoval pracovní cestu do Jižní Koreje. Podle ministra bylo hlavním cílem cesty jednání o dalším posunu v přípravě projektu a také o zapojení českého průmyslu.

„Chtěli jsme od KHNP jasně specifikovat, jak bude dosaženo závazku na celkem 60procentní zapojení českého průmyslu. Zdůraznili jsme také požadavek garance zhruba 30 procent tohoto zapojení ještě před samotným podpisem kontraktu,“ řekl Vlček.

Vláda v minulosti avizovala, že zajištění podstatného podílu českých firem je jednou z klíčových části tendru. KHNP, která byla v soutěži loni vybrána jako preferovaný uchazeč, podle kabinetu ve své nabídce přislíbil účast českého průmyslu ve výši 60 procent projektu. Tento závazek však nebyl součástí zadávacích podmínek tendru, podle Vlčka by to totiž odporovalo unijním pravidlům. Závazek nebude součástí ani samotného kontraktu o stavbě. O tom nyní jedná KHNP se společností ČEZ, která má soutěž na starosti. Podpis smlouvy je plánován do konce března.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví v minulém týdnu uvedli, že dosud neexistují žádné závazné dohody českých firem s Korejci na účasti na projektu. Svaz v této souvislosti varoval, že dříve proklamované zapojení českého průmyslu ve výši 60 procent na stavbě tak může být velmi ohroženo a skutečná míra účasti firem z ČR bude jen omezená.

Dalším cílem jednání v Koreji bylo podle Vlčka ujištění o podpoře stavby v Dukovanech ze strany korejských politiků. Ministr v této souvislosti zopakoval, že projekt má podporu současné korejské vlády i opozice.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ovšem ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
24. únor 2025, 17:45

Je to záhada: státa chce stanovit od Korejců ve smlouvě pevnou cenu (overnight), prý cca 400 miliard CZK za Dukovany 2. Současně stát chce aby byly české firmy zapojeny do stavby: cituji "proklamované zapojení českého průmyslu ve výši 60 procent na stavbě".

Jak může dát KHNP garanci ceny, když nemůže vědět, kolik budou české firmy za tu svoji práci (významný podíl) chtít?

Nebo ta cena nezahrnuje práci českých firem? A kolik za tu práci budou české firmy chtít zaplatit?

Jarda
24. únor 2025, 19:00

@Milan Vaněček 24. únor 2025, 17:45

Aneb klasické "Slibem nezarmoutíš":-)

Emil
24. únor 2025, 19:06

Je to opravdu záhada, jak může KHNP vědět kolik stojí práce českých firem, když je v kontaktu s českými firmami jen tři roky od té doby co byl tendr spuštěn...

Jaroslav Studnička
24. únor 2025, 19:26

P. Vaněček opět dokazuje, že reálné energetice nerozumí.

Evidentně nevíte jak tvoří EPC svou cenu v rámci své nabídky u podobných zakázek.

I když to není žádné specifikum energetiky.

Milan Vaněček
24. únor 2025, 20:02

Mohl by jste nám laikům vysvětlit, zda pod pojmem EPC myslíte

"EPC (Energy Performance Contracting)", což ale představuje něco jiného než je stavba jaderné elektrárny,

nebo myslíte něco jiného?

Já to doopravdy nevím a proto se ptám odborníků na realizaci jaderných elektráren, ke kterým snad náležíte, jak se to dělá, zvlášť když nevíte, které firmy se nakonec budou stavby účastnit.

Milan Vaněček
24. únor 2025, 20:07

Asi tím míníte "EPC is Engineering, Procurement and Construction". Ale na to potřebujete už vědět, které firmy v tom budou zahrnuty a za jakou cenu to udělají, což se mi jeví, že je teprve v jednání (viz diskutovaný článek).

Jaroslav Studnička
24. únor 2025, 21:45

Konkrétního subdodavatele nepotřebujete v době podání nabídky, případně v době vyjednávání smlouvy vědět, pokud se nejedná o nějaké specifické komponenty nebo technologie, či nemáte dohodnutou exkluzivitu, případně není Objednatelem požadováno

V době přípravy nabídky si například pro armatury poptáte několik firem. Optimální cenovou nabídku použijete do své nabídky.

V podobných případech ale po získání zakázky probíhá nové kolo výběru subdodavatele. Pokud jiný subdodavatel při splnění technických a smluvních podmínek předloží zajímavější cenu, pak to klidně může získat. Nemusí to tak být vůbec firma s kterou bylo uvažováno v průběhu nabídkové fáze.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se