Domů
Energetika v ČR
Vláda navrhla snazší výpověď smluv na energie se spotovými cenami
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Vláda navrhla snazší výpověď smluv na energie se spotovými cenami

Energetika v ČR
3 komentáře
14. září 2022, 11:42
ČTK

Spotřebitelé by mohli už během jednoho měsíce vypovědět smlouvy na dodávky elektřiny a plynu v případě, že za tyto energie platí ceny odvozené nebo přímo závislé od cen na burzách, tedy takzvané spotové ceny. Navrhla to vláda v novele energetického zákona, kterou předložila poslancům. Jde o novelu, která má vládě umožnit, aby stanovila maximální ceny plynu a elektřiny. Sněmovna ji má schvalovat v pátek zrychleně ve stavu legislativní nouze. Opatření má víc chránit spotřebitele. Ceny elektřiny na burzách v poslední době dosahovaly rekordních hodnot.

Právo vypovědět smlouvu se spotovými cenami během měsíce budou mít pouze spotřebitelé, tedy nikoli například firmy. Bude se to týkat smluv na dobu určitou i neurčitou. Vláda uvádí, že toto opatření má zajistit účinnou ochranu zranitelných zákazníků před kontrakty, které mohou podléhat cenovým výkyvům z důvodu nestability trhů. „Vzhledem k tomu, že se cena elektřiny nebo plynu odvíjí od trhových cen, není opodstatněné v případě výpovědi nutit zákazníka setrvat ve smluvním vztahu po delší dobu,“ stojí v důvodové zprávě.

Pokud bude ve smlouvě ujednání, které umožní dodavateli změnit sjednanou cenu elektřiny nebo plynu na cenu podle vývoje na burze, a to bez výslovného souhlasu spotřebitele, nebude se k takovému ujednání přihlížet.

Energetický regulační úřad minulý týden varoval před tím, že se řada dodavatelů energií snaží převést zákazníky z běžných ceníkových či fixovaných produktů na takzvané spotové ceny, tedy okamžité tržní ceny, které se neustále mění. Protože způsob stanovení ceny ale dodavatelé často mění jednostranným oznámením, podobně jako by šlo o prostou úpravu ceníku, může být tento postup podle ERÚ v rozporu se zákonem. Úřad před spotovými produkty opakovaně varuje.

Předkládaná vládní novela také zavádí novou povinnost dodavatelů energií informovat spotřebitele o náhradních způsobech, jak předejít přerušení dodávek elektřiny, plynu a tepla v případě, že neplní své platební povinnosti. Dodavatel by měl mít také povinnost informovat spotřebitele o podmínkách, za jakých může získat dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi určené k pokrytí nákladů na bydlení a živobytí. Tyto informace mu bude muset sdělit nejméně 30 dní před požadovaným dnem přerušení dodávek.

Vláda bude moci zastropovat ceny elektřiny a plynu v případě takzvané mimořádné tržní situace. V předchozí novele energetického zákona z letošního léta, kterou se zaváděl úsporný tarif pro domácnosti, vláda uvedla, že „mimořádnou tržní situací se rozumí stav, kdy se podstatná část občanů státu dostává do vážných finančních problémů v důsledku vysoké ceny elektřiny nebo zemního plynu a tento stav není možné, dostatečné nebo vhodné řešit jiným druhem státní pomoci, jakým je například příspěvek na bydlení.“

Pro spotřebitele a podnikatele, kteří odebírají proud z hladiny nízkého napětí nebo plyn do roční spotřeby 630 MWh, se za součást ceny elektřiny nebo plynu bude považovat i stálá měsíční platba. V rámci mimořádné tržní situace bude moci vláda v krajním případě zakázat například obchodování s elektřinou a plynem na burzách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
koumák
14. září 2022, 22:16

Takže vláda rezignovala na IQ spotřebitelů a nutí dodavatele s nimi jednat jako s malými dětmi. To ať jim rovnou odebere občanské průkazy!

toto už je do nebe volající státní nestoudnost:

"Předkládaná vládní novela také zavádí novou povinnost dodavatelů energií informovat spotřebitele o náhradních způsobech, jak předejít přerušení dodávek elektřiny, plynu a tepla v případě, že neplní své platební povinnosti. Dodavatel by měl mít také povinnost informovat spotřebitele o podmínkách, za jakých může získat dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi určené k pokrytí nákladů na bydlení a živobytí. Tyto informace mu bude muset sdělit nejméně 30 dní před požadovaným dnem přerušení dodávek."

Petr Poruban
15. září 2022, 07:37

Měl jsem za to, že bude platit cenový strop.

Stát bude dotovat všechny, kromě těch, co jsou na spotu?

Libor Blažek
15. září 2022, 09:57

Byl jsem na hodinových spotových cenách více než jeden měsíc. Přišla mi faktura za silovou elektřinu jedním řádkem, kde se zprůměrovala různá cena za více než tisíc hodin. Jako osoba znalá jsem si zhruba uměl odkontrolovat, že je výsledná cena v Kč/MWh v pořádku. Odhaduji, že to umí odkontrolovat jeden občan z tisíce. Organizace, které fakturují za hodinové ceny by měly mít povinnost dodat fakturu v elektronické podobě s cenami a množstvím, které byly pro každou danou hodinu. Jako domácnost bych tedy za 1 000 hodin na spotu měl dostat 1 000 hodnot hodinových cen Kč/MWh a 1 000 množství odběru v kWh. Toto opatření by mohlo zbrzdit nekontrolovatelné převádění konečných odběratelů na hodinové ceny. Energetický regulační úřad plus Ministerstvo průmyslu a obchodu však sehrává roli mrtvého brouka a nechává obchodníky s elektřinou dělat si, co se jim zlíbí. Je to nemorální a neetické.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se