Vláda se podle Síkely nechystá snižovat cenové stropy na energie
Vláda se nechystá snížit cenové stropy, které stanovila na dodávky elektřinu a plyn. Budou platit na celý letošní rok, jak bylo plánováno, řekl dnes po jednání kabinetu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zároveň uvítal, že se na trhu objevují nabídky obchodníků na dodávky energií pod úrovní cenového stropu.
Vláda loni na podzim stanovila cenové stropy energií, a to na 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Maximální ceny vláda schválila pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a na konci roku i pro velké společnosti.
Síkela dnes řekl, že cílem cenových stropů bylo dát lidem i firmám jistotu, že energie nezdraží nad určitou hranici. Nynější nabídky obchodníků pod úrovní stropů ale nevidí jako důvod se stanovenou hranicí pohybovat. „Není v našem zájmu teď cenové stropy snižovat, v našem zájmu je co nejrychleji se vrátit k normálnímu fungování,“ řekl. Cenové stropy tak budou platit celý letošní rok. A pokud by se ukázalo, že nadále nejsou potřeba, kabinet od nich od příštího roku upustí, uvedl ministr.
Nabídky obchodníků pod cenovým stropem Síkela vítá. Podle něj to pomůže nejen domácnostem a firmám, ale i finančnímu zdraví státu. Náklady na rozdíl mezi cenou energií a cenovým stropem nese stát, odhady úřadů zatím počítají s částkami od 100 miliard Kč do 240 miliard Kč za rok. Vláda chce na pokrytí těchto výdajů využít příjmy z loni přijatých mimořádných odvodů. Jde především o daň z neočekávaných zisků, která se vztahuje na energetické, petrochemické a těžební firmy a některé banky, a mimořádné odvody z nadměrných tržeb energetických firem.
Síkela dnes také ocenil energetické úspory, jichž Česko letos dosáhlo. Podle něj je pro letošní zimu vyřešená otázka zásobování plynem a jsou i dobré vyhlídky pro příští topnou sezonu. Podle něj by dostatečné naplnění zásobníků po zimě mohlo přispět k tomu, že nebude v Evropě nárazová vysoká poptávka po plynu, a tím pádem nenastane ani podobný cenový šok jako v loňském roce.
Mohlo by vás zajímat:
Vláda by měla především urychleně přijít s novelou energetického zákona o urychlení zavádění tzv. chytrých elektroměrů , tím by bylo možné aby si i menší firmy a domácnosti mohly odložením svojí spotřeby do doby mimo špičku ušetřit. Bylo by to výhodné pro všechny i pro výrobce, protože těm by zase neklesaly ceny k nule. Dále pak je nutno zavést novelu zákona o poskytování systémových služeb ,aby ti co mohou se mohly také zapojit dnes jsou už desetitisíce instalací s bateriemi a pokud jejich nabíjení a vybíjení bude řídit distributor a nebo přímo ČEPS , tak na tom také vydělají všichni.
Ale vždyť už dnes si můžete příslušného provozovatele DS požádat o povýšení měření na typ B, pokud toužíte po čtvrthodinových/hodinových údajích z měření.
Třeba EG.D po vás ale celkem spravedlivě bude chtít jednorázově cca 2 tisíce Kč za instalaci a roční poplatek za provoz cca 4000 Kč, což jsou náklady, které tento typ měření reálně vyvolává. Pokud se smart měření zavede plošně, rozpustí se tyto náklady mezi všechny zákazníky, což je trochu parazitizmus.
Viděl jsem nedávný rozhovor pana Staňka se zástupci distributorů EE. Ti řekli, že chování, které popisujete, nezvládne vedení NN (kvůli odporu při vyšší zátěži a max/min odchylce napětí) a trafostanice. Ač většina z nás má jistič 3x25 A, tak souběh těchto spotřeb není možný. Pan Staněk tam popisoval, jak k ránu nabíjí svou 20 kWh baterii a zároveň přes noc své BEV. Člověk od distributora řekl, že toto jim nevadí, pokud to nebudou dělat ještě další 3 sousedé. Cílem distributora je, aby byla křivka denního odběru co nejplošší.
Takže když dám názory dohromady, musel by být tok energie plně řiditelný distributorem, tj. neustále by upravoval maximální průtok jističem každého (kdo by vstoupil do tohoto systému řízení) doběrného místa a to by se s tím muselo "poprat".
A ještě k tomu musí ta chytrá NN síť být schopná reagovat podle typu spotřeby, např. celodenně dle nahodilého ovládání uživatelem (elektronika, osvětlení, vařič), v rámci určitého úseku ale bez přerušení od zapnutí do vypnutí (pračka), v rámci určitého úseku ale od zapnutí uživatelem do uživatelem zadané úrovně proteklé energie ke stanovenému času (EV), autonomně ale v rámci mezí, stanovených uživatelem z hlediska energie nepřímo (vytápění, klimatizace) ...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se