Domů
Energetika v ČR
Výdaje úřadu pro jadernou bezpečnost v příštím roce vzrostou na 486,1 mil. Kč
Úložiště transuranového odpadu WIPP v USA. Zdroj: wipp.energy.gov
Zdroj: U.S. Department of Energy, Waste Isolation Pilot Plant

Výdaje úřadu pro jadernou bezpečnost v příštím roce vzrostou na 486,1 mil. Kč

Energetika v ČR
1 komentář
2. listopad 2023, 12:08
ČTK

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) by měl v příštím roce hospodařit s výdaji ve výši 486,1 milionů korun. Proti letošnímu rozpočtu je to asi o 13 milionů korun více. Návrh rozpočtu dnes doporučil schválit sněmovní hospodářský výbor. Úřad vykonává státní správu pro kontrolu bezpečnosti jaderné energie a ionizujícího záření v Česku. Funguje od roku 1993.

Návrh rozpočtu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost pro příští rok poslancům představila předsedkyně úřadu Dana Drábová. Podle ní budou výdaje zhruba o deset milionů korun nižší, než činí střednědobý výhled. Drábová zdůraznila, že úřad cílí na úspory, bude však muset zapojit i peníze, které budou k dispozici z předchozích let.

Výdaje budou tvořit například neinvestiční platby na výzkum pro instituce, které úřadu poskytují technickou podporu, provozní výdaje a další platby. Přes 13 milionů korun budou tvořit kapitálové výdaje.

Většinu příjmů úřadu budou tvořit tzv. udržovací a správní poplatky, které úřad vybírá podle atomového zákona.

Mezisklad vyhořelého paliva v Dukovanech, zdroj: SÚJB
Ilustrační foto

Kromě rozpočtu poslanci diskutovali také o personální situaci v oboru. Drábová v této souvislosti připomněla, že odborníků na jadernou energetiku v Česku ubývá, zároveň však upozornila, že zapotřebí jsou i experti z dalších technických oborů. Poslanci se shodli, že v případě dalšího úbytku odborníků a lidí se vzděláním v jaderné energetice, by Česká republika mohla ztratit svou konkurenceschopnost v oboru.

Drábová je předsedkyní SÚJB nepřetržitě od roku 1999. Vláda ji nedávno potvrdila ve funkci na dalších pět let, bude tak nejdéle sloužícím státním úředníkem v nejvyšší pozici v zemi.

Úřad pro jadernou bezpečnost má na starosti hlavně státní správu při využívání jaderné energie, dohlíží na nešíření jaderných, chemických a biologických zbraní a kontroluje zajišťování jaderné bezpečnosti, radiační ochrany nebo monitorování radiační situace.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
3. listopad 2023, 14:21

Jaderná bezpečnost něco stojí. Je dobře, že si toto radiační riziko uvědomujeme a že takovou instituci máme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se