Domů
Energetika v ČR
Výstavba nových jaderných zdrojů: Pro tuzemskou ekonomiku je klíčová míra zapojení českých firem
Ad
Vizualizace EPR1200 pro Dukovany. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Výstavba nových jaderných zdrojů: Pro tuzemskou ekonomiku je klíčová míra zapojení českých firem

Plánovaná výstavba nových jaderných reaktorů v Česku je nejen otázkou energetické soběstačnosti a splnění klimatických cílů, ale také příležitostí vytvořit výraznou ekonomickou hodnotu v rámci národního hospodářství. Právě otázkou makroekonomických i mikroekonomických efektů se zabývala studie „Nová energie pro národní ekonomiku i místní rozvoj“, kterou zpracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) a jejíž závěry byly představeny na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Dopady na národní hospodářství ovlivní zejména počet nových jaderných bloků, které se budou stavět. Relativní ekonomické a sociální efekty budou vznikat z každé investované koruny. Jejich struktura se odvíjí také od několika dalších klíčových faktorů, a to zejména:

  • míry zapojení tuzemských firem do projektu (lokalizace)
  • navazujících příležitostí českých firem dodávat na jaderné projekty v zahraničí (export)
  • míry využití domácích lidských zdrojů (vzdělávání a rekvalifikace)
  • nastavení projektu tak, aby přispěl k vytvoření trvalých hodnot v místě realizace (region)
„O výstavbě nových bloků v Dukovanech by se mělo mluvit nikoli jako o národním projektu, který se odehrává v nějakém regionu, ale jako o regionálním projektu s národním efektem. Investice by měla být pečlivě plánována tak, aby obohatila místní komunity a zajistila, že hmotné i nehmotné přínosy budou v regionu hluboce a dlouhodobě zakořeněny,“ říká Aleš Rod, ředitel výzkumu v CETA.

Studie dospěla k jednoznačnému závěru, že výstavba nových bloků jaderných elektráren bude mít pro příslušný region i celou českou ekonomiku mnohonásobně vyšší ekonomický přínos, než samotná investice.

A to zejména pokud české firmy získají výrazný podíl z celkové hodnoty zakázky, přičemž české průmyslové asociace požadují úroveň zapojení českých firem na 65 procentech. Na samotnou výstavbu nových bloků je totiž navázaná řada dalších ekonomických činností generujících dodatečné benefity a příležitosti, jež jsou vyjádřitelné zejména prostřednictvím tzv. multiplikačních efektů.

Celkový multiplikátor v tomto případě dosahuje hodnoty 3,27. To znamená, že každá investovaná 1 Kč do výstavby nového jaderného zdroje znamená celkový přínos pro českou ekonomiku ve výši 3,27 Kč, a to kombinací přímého, nepřímého a indukovaného efektu.

Schválené teze pro aktualizaci Státní energetické koncepce i návrh Klimaticko-energetického plánu hovoří o výstavbě minimálně třech velkých jaderných bloků. Pokud tedy hodnota investice dosáhne částky 750 mld. Kč (východiskem je veřejný odhad investice do jednoho bloku 250 mld. Kč) a pro české dodavatele bude alokováno 65 % této částky, odhad celkového dopadu na český HDP činí 1 594 mld. Kč a v případě dodatečných daňových příjmů do státního rozpočtu se jedná o částku 548 mld. Kč.

Nejvyšší přínos pro českou ekonomiku je spojen s nepřímým vlivem výstavby (multiplikátory nepřímého výstupu): 1 kč zde generuje 1,97 Kč. Jedná se především o aktivaci obchodních řetězců dodávajících strojní a elektrická zařízení, inženýrské činnosti a dodávky dalších druhů výrobků a služeb.

Multiplikační indukovaný efekt generovaný spotřebou domácností, stimulovaný příjmem z práce, který by zaručila výstavba jaderného bloku v Dukovanech přímo i nepřímo v rámci dodavatelských i odběratelských řetězců, činí téměř 0,30 Kč z každé investované koruny.

Hodnoty multiplikátoru lze aplikovat na různé scénáře v závislosti na výši počáteční investice:

Zdroj: výpočty CETA na základě dat ČSÚ (input-output analýza)

S otázkou míry zapojení českých firem do projektu úzce souvisí obchodní příležitosti v zahraničí. Angažování v této zakázce může těmto firmám otevřít dveře v dalších podobných projektech, což potvrzuje také letošní dotazníkové šetření CETA mezi podnikateli v regionu kolem JE Dukovany: 47 % respondentů to považuje za jeden z očekávaných přínosů pro region. Za jeden z hlavních dlouhodobých benefitů pak pokládají pozitivní přínos pro regionální vzdělávání. Maximalizace benefitů výstavby se tedy nebude odvíjet jen od výše investované částky.

Téma vzdělávání a přípravy lidských kapacit je pro úspěch českého jaderného programu zásadní především s ohledem na probíhající jadernou renesanci i v řadě dalších evropských států. Studie mu proto věnuje samostatnou kapitolu s jednoznačným závěrem: klíčová je včasná příprava a koordinace rozsáhlých vzdělávacích programů.

Česko bude potřebovat tisíce vysoce kvalifikovaných lidských zdrojů – na výstavbu jednoho reaktoru se odhaduje potřeba přibližně pěti tisíc lidí ve vrcholu výstavby. Pro pozitivní socio-ekonomický efekt je třeba zajistit, aby co největší podíl tvořili lidé dlouhodobě působící v ČR, nikoli odborníci nebo dělníci krátkodobě najatí ze zahraničí. Čím lepší bude včasná příprava tuzemských odborníků, tím snazší bude i jejich možné zapojení do dalších probíhajících projektů v Evropě. Díky tomu může region i celá země čerpat pozitivní efekty dlouhodobě a nezmizí hned po ukončení stavebních prací.

Rychlejší internet?

Plánovanou výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany je třeba chápat nejen jako energetický projekt, ale také jako příležitost zvýšit životní úroveň v regionu. Například díky vybudování kvalitního připojení k internetu nebo sítě dobíjecích stanic pro elektroauta.

Výstavba a následný provoz rozšířené elektrárny si vyžádají modernizaci místních silnic a mostů. Tuto nutnost lze využít ve smyslu přístupu "dig once" (kopat jednou) a spojit vše s dalšími inovacemi infrastrukturních sítí. Pokud například výstavba silnice vyžaduje výkopové práce, lze současně instalovat optické kabely nebo modernizovat vodovodní a odpadní systémy. Je však třeba s těmito prvky počítat již od začátku v rámci přípravy celého projektu a koordinovat práce s dodavateli těchto sítí.

„Projekty na rozvoj infrastruktury pak budou efektivnější a méně nákladné. Zároveň mohou zásadně ovlivnit spokojenost obyvatel a ekonomický růst v regionu, protože například vysokorychlostní internetové připojení je nezbytné pro zavádění nových technologií a zlepšování služeb,“ říká Michael Fanta, vedoucí analytik CETA.
Vznik studie podpořila společnost EDF Nuclear Czechia, česká pobočka společnosti EDF, která je jedním z účastníků tendru společnosti ČEZ na výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Petr Turek
12. říjen 2023, 20:21

4 bloky vyrobí asi 30 - 32 TWh ročně. Při prodejní ceně jen 100 euro/MWh je pak hrubá roční tržba cca 78,5 mld. Kč... dále asi není třeba tuto částku násobit 60, to zvládne asi každý čtenář...

Jaderky to jsou rotačky na peníze pro majitele...

Pravoslav Motyčka
12. říjen 2023, 21:16

Pokud počítáte cenu el. energie z JE , pak než se ten blok odepíše je cena el. energie okolo 6kč/kWh když si k tomu vezmu DPH a cenu distribuce , pak vidím cenu okolo 10kč/kWh pro obyvatele. Při těchto cenách je mix OZE + plyn prostě levnější a když se přestane plynem topit , přejde se na tepelná čerpadla , tak se s ušetřeným plynem může převážně v zimě vyrábět elektřina. Co se týče CO2 , pak snižovat emise na nulu je nesmysl měli bychom se zavázat snížit emise k nějakému procentu proti světovému průměru na obyvatele , jinak nemá snižování emisí žádný smysl.

Martin Prokš
12. říjen 2023, 21:36

Dobrý den,

Máte a nemáte pravdu. On je rozdíl mezi krátkodobým horizontem max. 5 let, střednědobým 10ti let a dlouhodobým 20+ let z pohledu elektroenergetiky.

V krátkodobém horizontu jednoznačně vede plyn jak píšete. Nejrychleji postavitelné, menší náklady, ale také životnost nic moc takže to ve finále extra moc nevydělá. Ve střednědobém vede uhlí. Větší náklady na výstavbu a infrastrukturu, delší výstavba, delší návratnost, ale pak to do konce životnosti vydělá víc. No a v dlouhodobém vede jádro o několik parníků.

Ekonomicky jsme už prošvihli čas a peníze na to postavit v dohledné době náš mix na dlouhodobě nejperspektivnějších zdrojích. Teď už je čas na hraně toho udržet procento našeho jádra a do toho začít urychleně budovat zdroje v krátkodobém horizontu a co nejdéle udržet stávající uhelnou flotilu. Když tohle dále prošvihneme, tak bůh s námi.

Ale zelené odpustky a evropské zelené náboženství významné části populace a těch co rozhodují nám to nedovolí. Takže se pohodlně usaďme, popcorn do jedné a tuplák piva do druhé a pěkně si ty zajímavé časy užijme. Času na to užívání bude fakt dost.

Heil Gréta!

K zemi hleď!

Ať žije Gaia!

richie
13. říjen 2023, 16:04

ad Pravoslav Motyčka 12. říjen 2023, 21:16

Pokud počítáte cenu el. energie z JE , pak než se ten blok odepíše je cena el. energie okolo 6kč/kWh když si k tomu vezmu DPH a cenu distribuce , pak vidím cenu okolo 10kč/kWh pro obyvatele. Při těchto cenách je mix OZE + plyn prostě levnější a když se přestane plynem topit , přejde se na tepelná čerpadla , tak se s ušetřeným plynem může převážně v zimě vyrábět elektřina

preco zahrnate cenu distribucie pri JE ? - problem je prave na strane OZE+plyn - tam su tie ceny distrubucie vyrazne drahsie (sluzby siete - staci pozriet ako to nemecku dramaticky rastie posledne roky)

dalej cena OZE+plyn (ak hovorime o masivnom nasadeni OZE) nebude nikdy lacnejsia, pretoze cena masivnych OZE zdrojov bude minimalne rovnaka ak nie vyssia ako cena JE (potreba niekolkonasobneho naddimenzovania potrebneho instalovaneho vykonu + kratsia zivotnost) a taktiez cena zalozneho/spickoveho plynoveho zdroja je dramaticky odlisna od zdroja so stabilnou planovanou vyrobou (ano aj pre JE sa mozu vyuzivat spockove plynove zdroje, ale je rozdiel ak ichdimenzujem na 10~20% potrebneho celkoveho vykonu oproti 100% co je nevyhnutne pri OZE)

Pravoslav Motyčka
13. říjen 2023, 23:01

Osobně fandím JE , nicméně ekonomicky to prostě nevychází. FVE změnily celou hru, pokud můžete mít relativně levnou elektřinu od května do září a noční akumulace se vyřeší cca do 15 ti let , pak JE bude mít smysl někdy od poloviny října do poloviny bubna takže 6 měsíců roce jenže to znamená poloviční výrobu a dvojnásobnou cenu. Takže ne za 6 kč ,ale za 12 , co se týče ceny distribuce pak máte pravdu je to dražší. Celkově je nejlevnější mix jádro + uhlí jenže to není z hlediska dnešní ekologické politiky přijatelné. Teoreticky nejlevnější mix by byl jádro + akumulace do přečerpávacích el. a snížit bezpečnostní standarty pro JE.

richie
14. říjen 2023, 01:54

vidim v uvahe niekolko omylov

.. FVE změnily celou hru, pokud můžete mít relativně levnou elektřinu od května do září a noční akumulace se vyřeší cca do 15 ti let , pak JE bude mít smysl někdy od poloviny října do poloviny bubna takže 6 měsíců roce jenže to znamená poloviční výrobu a dvojnásobnou cenu...

ak uvazujeme ze ma FVE zvladnut 6 mesiacov, tak na to nestaci nocna akumulacia .. staci si pozriet historicke data a zistite, ze potrebujete akumulaciu minimalne na 3~5dni, pretoze potrebuje prekonat nie len noc (12~16hodin v danom obdobi a aj to ked je cez den vhodne pocasie), ale aj obdobia, ked prsi a vykon FVE nestaci ani dodavat vykon ani na priamu spotrebu nie to este dobijat baterky .. a stale potrebujete instalovat nasobny vykon v paneloch (aby stacil dodavat aj dobijat baterky aj pri ciastocnom zatieneni) - teda lacne to nebude ani nahodov

taktiez na obdobie mimo jar az jesen budu potrebne ine zdroje (VTE to nedaju, je to nahodnejsi zdroj ako FVE) teda plynove elektrarne (a to v rozsahu minimalne 100% predpokladanej spickovej spotreby), ale aj ich cena bude ina, kedze budu v rezime zalohy/spickovy zdroj co je aktualne cez 200EUR/MWh - co znova nie je lacne

a ked sa pozrieme za aku cenu a ako rychlo sa da postavit JE - tam to zobrali rovno 4 bloky postupne, pricom cena posledneho bola polovicna oproti prvemu bloku (synergicke efekty)

Miloslav Černý
13. říjen 2023, 17:04

Než se pustíme do takového megalomského nákladného projektu, mělo by se vzít v úvahu, jak to bude z ekonomikou při dlouhodobém provozu potřebné pro návratnost takto vložených investic. To nelze porovnávat se současností. Vrata OZ v celém svém spektru se otevírají celosvětově na max. a navíc o ně bude prioritnější zájem ve smyslu odběru vyrobené energie.

richie
13. říjen 2023, 20:06

probelm je ze OZE nevedia garantovat vyrobu vzdy ked je potreba .. ten pokriveny nazor, ze spotreba sa prisposoby vyrobe je aplikovatelny len v malom percente celkovej spotreby

Milan Vaněček
13. říjen 2023, 09:01

Pane Turek

to možná platí u nás (?) ale v EU znamená nová jaderná energetika zakonzervování vysokých cen elektřiny, rozhodně nad 100 EUR/MWh.

Aby Evropa zůstala aspoň trochu ekonomicky výkonná, potřebuje levnou elektřinu (jako tu byla když se v EU nezavíraly staré zdroje a jen přidávaly nové VtE a FVE, to znamená před 5 lety). Snad jste nezapoměl, jaká ta cena byla. Výborná pro průmysl, pro spotřebitele, pro růst HDP....

Levnou elektřinu jako mají USA (tam jim s rostoucími OZE hlavně pomáhá levný plyn)

nebo v Číně (tam jim k nejrychleji se ve světě rozvíjejícím OZE pomáhá místní uhlí).

Důležitý je pragmatismus USA či Číny, ne hysterické aktivistické chování...

richie
13. říjen 2023, 22:16

ad Milan Vaněček 13. říjen 2023, 09:01

ale v EU znamená nová jaderná energetika zakonzervování vysokých cen elektřiny, rozhodně nad 100 EUR/MWh.

skutocne? a co potom mame hovorit o OZE, ktora konzervuje cenu cez 100EUR/MWh uz teraz (a to nie hypoteticky ako vase plakanie na JE) na minimalne najblizsich 20rokov?

Aby Evropa zůstala aspoň trochu ekonomicky výkonná, potřebuje levnou elektřinu (jako tu byla když se v EU nezavíraly staré zdroje a jen přidávaly nové VtE a FVE, to znamená před 5 lety). Snad jste nezapoměl, jaká ta cena byla. Výborná pro průmysl, pro spotřebitele, pro růst HDP....

tak sa uz rozhodnite ci chcete lacnu elektrinu, alebo OZE, pretoze cena EE zacala rast od masivnejsieho nasadzovania VTE a FVE..

a co je podla vas "lacna" elektrina? pretoze si tu protirecite

Levnou elektřinu jako mají USA (tam jim s rostoucími OZE hlavně pomáhá levný plyn)

ano v USA je to hlavne vdaka lacnemu plynu, nie vdaka lacnej OZE

nebo v Číně (tam jim k nejrychleji se ve světě rozvíjejícím OZE pomáhá místní uhlí). a co sa tyka ciny tak ich cenotvorbu asi nechcete porovnavat s europskou, nehovoriac o tom ze tam ma vyraznu prevahu fosil

Důležitý je pragmatismus USA či Číny, ne hysterické aktivistické chování..

ano, jedine s tymto vasim tvrdenim plne suhlasim

Petr prochaska
13. říjen 2023, 09:03

V době, kdy by se měl první blok dostavět - tj. rok 2035 tak už bude tolik OZE, že 1/3 času (svítí nebo fouká) bude cena silové elektřiny prakticky nulová - bude se ale platit za distribuci a OZE. 1/3 času bude na úrovni baterií, řekněme 50 EUR/MWh, poslední 1/3 bude času bude za cenu plynové elektrárny. Ve výsledku JE bude prodělávat a další roky se to bude jen zhoršovat.

Michal K.
13. říjen 2023, 09:36

to ci vasa teoria je pravdiva, sa uz da overit na priklade z praxe.

Napr. take Nemecko stavia OZE masivne viac ako 20 rokov.

A uz dnes mozme overit, ci cena silovej elektriny v Nemecku je prakticky nulova.

Takisto mozme overit, ci emisie CO2 v Nemeckej energetiky silno klesaju na prakticky nulove minima

Petr prochaska
13. říjen 2023, 10:33

Cena silové elektřiny je nulová nebo dokonce záporná v době, kdy svítí, fouká a je malá spotřeba - typicky o víkendu.

Za několik let ale vzoste výroba z OZE natolik, že nulová nebo dokonce záporná cena už nebude jen o víkendu, ale i ve všední den.

Michal K.
13. říjen 2023, 10:50

nejake zaporne ceny v nejakych v kratkych casovych intervaloch su irelevatne. taky argument si dajte za klobuk.

ja sa pytam na ceny za dlhsie casove obdobie.

A tam si mozme pozriet ako nam ta cena v Nemecku ide k tej "praktickej nule".

Rovnako, ako mozme vidiet, kde su emisie. Opakujem, pretoze asi to treba zopakovat, za nejake dlhsie casove obdobie (napr. rok) a nie, vtedy ked sa vam to zrovna hodi.

Petr prochaska
13. říjen 2023, 11:26

Uvidíte za několik let. Stačí se podívat kolik OZE vyrábí nyní, jaký bude nárůst v následujících letech a jaká je spotřeba.

Zdeves Pavel
13. říjen 2023, 11:53

Krátkodobě cena na burze může být nulová, ale dotace potečou. On by někdo něco investoval, pokud by vysledek měl být nula?

Michal K.
13. říjen 2023, 12:28

ale naco cakat ?

Uz mame skusenost. A nie zrovna kratku. Je to cca 25 rokov.

Vysledky vidime. A pomerne jasne

Petr prochaska
13. říjen 2023, 12:56

to Zdeves Pavel:

Na velké projekty samozřejmě dotace budou a vy je zaplatíte v poplatku za OZE popřípadě v poplatku za distribuci. Od roku 2028 budou solární panely na nových stavbách povinné, takže si je tam budete muset dát tak jako tak a navíc ušetříte za poplatek OZE a distribuci.

richie
13. říjen 2023, 16:12

Petr prochaska 13. říjen 2023, 10:33

Cena silové elektřiny je nulová nebo dokonce záporná v době, kdy svítí, fouká a je malá spotřeba - typicky o víkendu.

Za několik let ale vzoste výroba z OZE natolik, že nulová nebo dokonce záporná cena už nebude jen o víkendu, ale i ve všední den.

prosim uz prestante .. toto je minimalne strasne naivna predstava, alebo ucelove klamstvo .. NIKTO nebude investovat do akejkolvek technologie pri nulovej ci dokonca zapornej cene za vyrobu ..

Petr prochaska
13. říjen 2023, 16:29

to richie:

Velké parky a větrníky ale dostanou minimální výkupní cenu. Takže cena silové elektřiny bude nulová a lidé dotace zaplatí ve formě poplatku za OZE nebo distribuci. Dále bude povinnost mít soláry u nových staveb, takže je úplně jedno, jestli je cena nulová nebo záporná, když je něco povinné. Navíc člověk se soláry ušetří za distribuci a poplatek za OZE v době, kdy mu FVE běží.

richie
13. říjen 2023, 20:17

ad Petr prochaska 13. říjen 2023, 16:29

Velké parky a větrníky ale dostanou minimální výkupní cenu.

samozrejme, preto sa v tohtorocnych Nemeckych aukciach na VTE vysutazili garantovane odbery 100EUR+/MWh na 20rokov (teda minimalne do r2045~49)

Takže cena silové elektřiny bude nulová a lidé dotace zaplatí ve formě poplatku za OZE nebo distribuci.

teda budeme podporovat "smejdovske" praktiky .. dostanete to sice zadarmo, ale zaplatite si to v distribucii, poplatkoch, odvodoch - aspon dvojnasobne

Dále bude povinnost mít soláry u nových staveb, takže je úplně jedno, jestli je cena nulová nebo záporná, když je něco povinné.

ano, to nevadi, ze to predrazi ceny stavieb - a taktiez cenu za sluzby siete-> teda aj konecnu cenu za elektrinu

Navíc člověk se soláry ušetří za distribuci a poplatek za OZE v době, kdy mu FVE běží.

zial to len zdanliva pravda, pretoze to co "usetri" doplati (mozno aj nasobne) v case, ked mu FVE nebude bezat (ocakavam, ze spotrebitelia s takym, nahodnym odberom budu mat samostatnu tarifikaciu aj so zodpovedajucimi distribucnymi priplatkami - oproti stabilnym odberatelom s dohodnutym odberovym diagramom)

Zdeves Pavel
13. říjen 2023, 11:58

Podívejme se k nám. Dotace každý rok přes 40 mld. Kč, výroba bez vody cca 3-5%. Veškeré dotace teď padnou na lidi přímo, takže nárůst za OZE odhadem +5000 Kč na odběrné místo.

Petr prochaska
13. říjen 2023, 12:58

Těch 40 mld Kč je na solární barony a v roce 2030 skončí, pak bude poplatek za OZE minimální.

Zdeves Pavel
13. říjen 2023, 12:09

Podíl firem po vyloučení Rosatom bude minimální. U WEC je betonáž zakl desky a něco málo při montáži. JE je interně projektována na 60Hz ,jinak by se to muselo preprojektovat. Technologie je již v modulech. Větší podíl u Framatomu. U Korejců? Ty si spíše přivezou i lidi na montáž. Prostě sejdeme někam na úroveň arabských zemí. To je fakt oproti minulosti, kdy jsme byly jako dodavatelé. Obě JE tj EDU i ETE i JE na Slovensku jsme byly schopni postavit a spustit sami.

Vladimír Šťastný
13. říjen 2023, 12:19

A jak si vysvětlíte, že WEC dostavěl Temelín, vybavil ho svými řídícími systémy, a Američanů tam pracovalo asi pět. Všichni ostatní byli Češi a Slováci.

Zdeves Pavel
14. říjen 2023, 15:38

WEC ETE nedostavel. V ETE byl daný dodavatelský systém postavený na našich firmách, protože to jsou reaktory VVER. Měnila se hlavně kabeláž,vrtaly nové průchodky do kontejmentu, zařízení JE se neměnila jen se dodávaly "skříně" s novym systémem IaC. Těch WEC expertů tam bylo samozřejmě mnohem více a dost dlouho. Na Hluboké se pro ně stavělo bydlení.

,

Karásek
15. říjen 2023, 21:30

Ekonomický propadák. Cena nebude 250 mld. za blok, ale mnohem víc. A zaplatíme to všichni a kapsu si namastí jen úzká skupinka lidí.

richie
16. říjen 2023, 10:09

ale to nie je problem samotnej JE, ale ludi okolo .. rovnako ako je ekonomicky prepadak a zdroj pre uzku skupinu ludi aj OZE

v emiratoch postavili za ~ 580mld komplet celu JE od nuly - 4 bloky APR1400 a trvalo im to od oznamenia zameru 14 rokov (od zaciatku stavebnych prac 11rokov a prvy blok bol spusteny do prevadzky po 8-ich rokoch) .. ETE aj EDU uz su pripravene lokality, tam to nema realny dovod byt vyrazne drahsie

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se