Domů
Energetika v ČR
Výzva pro stabilizaci rozvoje moderní energetiky v ČR má téměř 600 podporovatelů
Solární panel na střeše

Výzva pro stabilizaci rozvoje moderní energetiky v ČR má téměř 600 podporovatelů

Energetika v ČR
8 komentářů
17. červen 2021, 16:21
ČTK

Výzva Rozumná podpora, která má za cíl podpořit vylepšení novely o podporovaných zdrojích energie tak, aby umožnila stabilizovat rozvoj moderní energetiky a připravila základy pro podporu nových projektů obnovitelných zdrojů, která nebude zátěží pro spotřebitele elektřiny, má téměř 600 podporovatelů z řad firem, obcí i jednotlivců. ČTK to dnes řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Výzva byla dnes poskytnuta předsedům všech sněmovních stran.

„Téměř šest stovek firem, domácností či obcí žádá o podporu návrhů, které mohou stabilizovat rozvoj zelené energetiky v Česku a současně otevřít příležitosti pro výstavbu nových solárních elektráren či bioplynových stanic za podmínek tržní aukční podpory. Mezi podporovateli výzvy jsou velké společnosti jako IKEA, inovativní firmy jako Y-soft, tradiční malé české firmy – například Biopekárna Zemanka, starostové obcí – mimo jiné Milan Kazda z Kněžic na Nymbursku nebo zástupci domácností,“ řekl dnes Sedlák.

Třetí čtení novely by se podle Sedláka mělo uskutečnit v pátek. Sněmovní hospodářský výbor minulý týden za souhlasu vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) doporučil schválit návrhy předsedy lidovců Mariana Jurečky a sociálního demokrata Petra Dolínka, které proti vládnímu návrhu rozšiřují podporu také na fotovoltaické elektrárny uváděné nově do provozu. Malé zdroje s výkonem do jednoho megawattu (MW) by získávaly podporu systémem zelených bonusů a zdroje nad jeden MW aukcí, informovalo Hnutí Duha.

To, že by do plánovaných energetických aukcí mohly být zařazeny i solární zdroje, označil Svaz moderní energetiky za průlomové rozhodnutí. „Vládní novela zařadila mezi zdroje, které by mohly získat aukční podporu pouze větrné a vodní elektrárny či skládkový plyn. Hospodářský výbor podpořil opravu ve formě rozšíření o fotovoltaiku. Tento krok dává smysl z pohledu spotřebitelů. Solární elektrárny jsou totiž nejlevnější zdroj, který může Česko využít pro postupnou dekarbonizaci energetiky,“ uvedl minulý týden Sedlák.

Vládní předloha má kromě jiného omezit také podporu solárních elektráren, které v Česku vznikly při takzvaném solárním boomu. Havlíček již dříve ve Sněmovně řekl, že pokud by u solárních elektráren bylo takzvané vnitřní výnosové procento (IRR) – zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory 8,4 procenta a současně by se o deset procent zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani čtyři až pět miliard Kč. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy Kč v rámci IRR. Na podporu obnovitelných zdrojů jde nyní ročně přes 45 miliard korun. Část pokryje státní rozpočet, loni šlo o 27 miliard korun. Zbytek hradí spotřebitelé a průmysl.

rdo mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Josef
17. červen 2021, 21:10

Bohužel tito lidé pouze natahují ruku, pro peníze ostatních. Jediné co je podle mého názoru špatně je to, že neexistuje kvalitní legislativa jak si majitel FV elektrárny třeba domácnost může za reálné peníze zaplatit akumulaci el. energie pomocí el. sítě, protože individuální akumulace do baterií je nesmyslná. Dále pak je otázkou jestli je správné měření po fázích a jestli by opět za nějaký poplatek nešlo měřit celkově tj. majitel by zaplatil ve výsledku méně než je cenový rozdíl mezi symetrickým a asymetrickým střídačem nikoho by to nic nestálo a všichni by byly spokojeni. Tyto dvě věci mi v legislativě chybí. Nicméně jakékoli dotace do FV elektráren považuji za nesmyslné stejné hloupé je současné legislativní házení klacků pod nohy...

PetrV
18. červen 2021, 03:08

Cely systém výroba, prenos, spotřebitel je destabilizován šmejdy s OZE, imaginarnimi batetkami, obchodniky s ee. Proto se vesele blíží evropa blackoutům. Jako byly v lednu ve švédsku, skotsku, rumunsku, odpojovani francie, italie. Pomohli jen rusové, aby neklekla celá soustava.

OZE usa zlikvidovali stabilní zdroje ee, a varuje únorova energetická krize v texasu, teď v texasu a kalifornii.

Misto smysluplneho rozvoje si podrezavame pod sebou větev.

Ee je potřeba 24 hod 365 dnů, ne jen někdy, když se uráčí foukat, svítit.

Zima 1929 v Evropě varuje.

Jaroslav
21. červen 2021, 16:07

a co je jinak energetický mix? on se nemusí aplikovat jen na gigantické zdroje

Jaroslav
21. červen 2021, 16:05

celkem souhlas....většina ze signatářů se bojí decentralizace energetických zdrojů ale jediné, co sníží cenu je to, že si jí budou moci lidi vyrábět běžným způsobem.

energetik
17. červen 2021, 21:32

Hmm. Zajímavé tvorbu stále nových a vyšších daní prezentovat jako úsporu.

Josef
17. červen 2021, 22:38

Proč daní. Můžete platit za skupinovou akumulaci a nebo si koupit svojí baterii rozhodnutí je Vás stejně tak cenový rozdíl mezi as. a synch. měničem. Tato opatření by zlevnila stavbu FV elektrárny aniž by to někdo musel zaplatit. S daněmi to nemá nic společného jde jen o to jaké služby si objednáte, dnes si je objednat nemůžete. Nebo tedy v případě akumulace můžete jenže zaplatíte plnou cenu distribuce podle sazby plus cenu za akumulaci což vychází na nesmyslné částky.

Milan Vaněček
17. červen 2021, 22:46

Ten tunel z let 2009-10 nevyřeší 10% daň,

ta daň na těch zbývajících 9 let by musela být mnohem vyšší

a muselo by následovat i logické snížení příspěvku odběratelů elektřiny na podporu OZE.

Bez odstranění této překážky nelze zajistit férový rozvoj nových technologií výroby elektřiny a rozumnou státní energetickou politiku. Neboť stále budou ostatní vykřikovat: těm z let 2009-10 jste umožnili naprosto nepřiměřený zisk (zcela vybočující z běžných hodnot v EU) a nám to umožnit nechcete?

Jaroslav
21. červen 2021, 16:09

ono je nejlevnější si tu energii vyrábět sám a to je toho, čeho se bojí...její dostupnosti...ale to ještě dlouho nebude tak horké nicméně lidi a politici by měli předvést větší odvahu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se